Top Baneris

Savavališkas statybas pažaboti tikimasi solidžiomis baudomis

2016 liepos 1 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Seime priimtos Statybos įstatymo, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo ir Civilinio proceso kodekso pataisos, padėsiančios Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai greičiau priimti sprendimus dėl neteisėtų statinių. Vien praėjusiais metais buvo nustatyta kone 500 savavališkos statybos atvejų, iš kurių net 43 proc. – dėl gyvenamosios paskirties pastatų. Neteisėti statiniai lieka stovėti, nes beveik 40 proc. teismų sprendimų lieka neįvykdyti.

Įsigaliojus naujiems pakeitimas, bus užtikrintas spartesnis savavališkų statinių nugriovimas ir nustatytos atgrasančios baudos už savavališkas statybas ir įmokos už tokių statybų įteisinimą. Tai reiškia, kad už daugiabučio namo savavališką statybą maksimali bauda juridiniams asmenims padidėja dvigubai nuo 14 481 iki 30 000 eurų, už savavališką statinį saugomose teritorijoje – nuo 21 721 iki 40 000 eurų.

Didinama bauda ir tais atvejais, kuomet statybos, nors ir buvo galimos, tačiau buvo įvykdytos neturint statybos leidimo arba pažeidžiant jo reikalavimus – įtvirtinta net iki trečdalio milijono eurų siekianti maksimali įmoka už tokios statybos įteisinimą. Tačiau šios įmokos vertė negalės viršyti 70 proc. savavališkos statybos vertės.

Įmokas už įteisinimą turės mokėti visi savavališkas statybas vykdę asmenys, tačiau tie asmenys, kurie patys praneš apie neteisėtus statybos darbus iki juos užfiksuos VTPSI, mokės dvigubai mažesnes įmokas už savavališkos statybos įteisinimą.

Jeigu pažeidėjas neįvykdys inspektorių nurodymų per nustatytą terminą, jie nedelsiant bus vykdomi priverstinai ir be atskiro kreipimosi į teismą. Inspekcija pati organizuos savavališko statinio nugriovimo darbus, o išlaidos bus išieškomos iš pažeidėjo. Nevykdant nurodymų, pažeidėjui už kiekvieną pradelstą dieną galės būti skiriama piniginė bauda iki 300 eurų.

Taip pat griežtės neteisėtų statinių registravimo ir įteisinimo procedūros. Statybos valstybinėje žemėje galės būti įteisintos tik turint tokios žemės naudojimo teises. Jeigu dėl abejotino teisėtumo statinio vyksta ginčas teisme, statinys Nekilnojamojo turto registre nebus registruojamas – tai užkirs kelią pažeidėjui parduoti tokį statinį ir taip išvengti atsakomybės.

Statybų leidimo derinimo procedūroje dalyvaujančios institucijos, laiku pastebėjusios savo klaidingus sprendimus, kurie lemtų neteisėtas statybas ir padarytų žalą valstybei ar gyventojams, galės ir be teismo pačios juos panaikinti ar pakeisti iki statybos leidimo išdavimo.

Įstatymo pataisos įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 dienos.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video