Specialistai teigia, kad statybų sektorių greitu metu aplankys nemaži pokyčiai ir juos lems skaitmeninės technologijos. Peržvelgus praėjusius kelis dešimtmečius, galima pastebėti, kad tokie sektoriai kaip statyba ar žemės ūkis keitėsi mažiausiai. Tobulėjo įranga, kai kurios technologijos, tačiau darbuotojų darbo metodai ir įpročiai išliko beveik nepakitę. Statybose ši situacija turės pasikeisti, nes 2016 metais pagal Europos Sąjungos (ES) viešųjų pirkimų direktyvos reikalavimus visos ES šalys galės reikalauti viešai finansuojamiems statybos objektams naudoti statinio informacinio modeliavimo (BIM) metodologiją.
Atsižvelgdama į naujus poreikius, tobulėjančią statybų pramonę, šiemet tarptautinė paroda RESTA daug dėmesio skirs 3D technologijoms, „protingų“ namų valdymo sistemoms bei skaitmeninei statybai, o kitais metais skaitmeninę statybą rinksis parodos akcentuojamąja tema. Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas įsitikinęs, kad norint turėti gyvybingą, inovatyvią ir tarptautiniu mastu konkurencingą Lietuvos statybos pramonę, skaitmeninės statybos diegimas Lietuvoje yra neišvengiamas procesas.
„Skaitmeninės statybos svarba abejoja vis mažiau rinkos dalyvių, nes vis aiškiau suvokiama, kad pažanga statyboje artimiausioje ateityje yra neįsivaizduojama be skaitmeninių technologijų taip pat, kaip pasaulis šiandien nebeįsivaizduojamas be interneto. Delsimas diegti skaitmeninės statybos principus tik didina riziką Lietuvos statybos sektoriui tapti nekonkurencingam. Tokias nuostatas patvirtina Lietuvos statybininkai, dirbantys tose užsienio šalyse, kuriose jau senai yra taikoma BIM technologija. Grįžę į Lietuvą jie turi vėl naudoti senus statybos organizavimo metodus ir tai juos glumina“, – teigia D. Gedvilas.
Skaitmeninė statyba kuria naujų specialistų poreikį
Viešoji įstaiga „Skaitmeninė statyba“, vienijanti 13 Lietuvos statybos sektoriuje veikiančių asociacijų, ir Lietuvos statybininkų asociacija parodoje „Resta“ balandžio 24 d. organizuoja tradicinę tarptautinę konferenciją „Skaitmeninė statyba 2015. Vilnius“. Organizatoriai į ją kviečia visus statybų proceso dalyvius – užsakovus, nekilnojamo turto vystytojus ir valdytojus, projektuotojus, statytojus, valdžios atstovus, viešųjų pirkimų organizatorius bei mokslo ir tyrimų institucijų atstovus.
Konferencijoje bus pristatyta Lietuvos skaitmeninės statybos vystymo strategija. Skandinavijos šalių ir Didžiosios Britanijos specialistai konferencijos metu pasidalins gerąja skaitmeninės statybos praktika, didinančia statybos sektoriaus konkurencingumą ir efektyvumą, eksporto skatinimą šiose šalyse. Bus apžvelgiamos naujos specialistų kompetencijos, reikalingos skaitmeninei statybai.
Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas D. Gedvilas sako, kad konferencijos dalyviai turės galimybę išgirsti, kaip yra rengiami BIM specialistai ir kokie pokyčiai darbuotojų kompetencijų srityje vyksta Didžiojoje Britanijoje, Suomijoje ir Danijoje. Taip pat iš specialistų lūpų bus galima išgirsti, kaip BIM technologija veikia infrastruktūros projektus Švedijoje arba, kaip Londone naudojant statinio informacinį modeliavimą, vyksta didelės vėžio klinikų statybos.
Lankytojai stebės 3D maketų kūrimą
Kita sparčiai statybų pramonėje populiarėjanti technologija – 3D, kuri šiemet parodoje bus pristatyta pirmą kartą.