Rekonstruojamas J. Lapėno namas bus pritaikytas biuro reikmėms

Rekonstruojamas J. Lapėno namas bus pritaikytas biuro reikmėms

Jono Lapėno namas
V. Petrulio nuotr.

Kauno centre stovintis Jono Lapėno namas tarpukariu buvo vienas moderniausių pastatų. Šis didingas mūrinis pastatas, kadaise tviskėjęs nikeliu, šlifuotais stiklais ir ąžuolo mediena, kitąmet vėl žada būti minimas tarp įspūdingiausių miesto objektų.

Kęstučio gatvėje esančio pastato rekonstrukcijos architektė Asta Kiaunienė pasakojo, kad J. Lapėno namui stengiamasi sugrąžinti tarpukario dvasią: „Norime, kad po restauracijos jame vėl tvyrotų išskirtinė aura. Juk šis namas buvo laikomas vienu gražiausių Kauno statinių.“

Unikalią architektūrą ir svarbą Kauno istorijai pripažino ir miesto savivaldybė, įtraukusi pastatą į Saugomų objektų sąrašą. Pripažintas reprezentatyviu Kauno modernizmo architektūros mokyklos pavyzdžiu, 2008 metais pastatas buvo įrašytas į Kultūros vertybių registrą.

Simetriškos, solidžių linijų statinio sienos matė daugiau nei aštuonis dešimtmečius laikinosios sostinės istorijos. Namą 1932 metais suprojektavo tuometė Lietuvos architektūros žvaigždė inžinierius Feliksas Vizbaras. Tačiau pastatas iki šiol vadinamas jo savininko – ekonomisto Jono Lapėno – vardu.

lapeno namas kaunas 2

Vienas AB „Pažanga“ steigėjų ir vadovų, bendrovės „Maistas“ direktorius, šešių aukštų name nuomojo įrengtus butus. Du jų net buvo sujungti į vieną patalpą, kai 1938–1939 m. visą aukštą nuomojosi Lenkijos atstovybė Lietuvoje. Devintajame dešimtmetyje pastate buvo įsikūręs bankas „Hermis“, vėliau – Vilniaus bankas (dabartinis SEB bankas).

„Šis pastatas turi savo veidą, yra patrauklus jau vien dėl išskirtinės istorijos ir architektūros. Tokių statinių Lietuvoje nedaug. Ką ir kalbėti apie pritaikymą biuro reikmėms, – aiškino A. Kiaunienė. – Pastatą pritaikant biuro poreikiams, istorija neužmiršta. Restauracija vyksta remiantis pirmaisiais namo brėžiniais. Taip siekiama išsaugoti kuo daugiau autentiškų detalių. J. Lapėno name iki šių dienų išlikę originalūs langai, balkonų durys, o kai kur – net parketas.“

„Nors mūsų šaliai pokario istorija buvo negailestinga, šio namo pagailėta“, – aiškino architektė. Vis dėlto po restauracijos kai kurios permainos bus akivaizdžios. Ant šešių aukštų pastato stogo bus įrengta apžvalgos aikštelė. Nuo čia atsiveriančia Kauno panorama galės grožėtis visi norintys.

lapeno namas kaunas 4

Straipsnį parengė Ieva Valentaitė

Daugiau apie J. Lapėno namą – Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro svetainėje.

Temos: Jono Lapėno namas, Kauno modernizmo architektūra, Kauno tarpukario architektūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai