Top Baneris

Projekto vertę augina kokybiški sprendimai

2014 balandžio 1 d.
Pasidalykite straipsniu

Inžinerinė konsultacinė ir projektavimo bendrovė „Aikus“ – viena trimačio (3D) projektavimo pionierių Lietuvoje. Tarptautinėse kompanijose, tokiose kaip „Ramboll“ ar „Grontmij“, įgyta patirtis, komandos narių teigimu – tik vienas įmonės pranašumų įgyvendinant sudėtingus ir unikalius projektus. Prisitaikymas prie individualių klientų poreikių ir lankstumas – tokie bendrovės „Aikus“ privalumai.

Įmonės stiprybė – pastatų projektavimas

Bendrovės „Aikus“, teikiančios kompleksines paslaugas projektavimo ir statybos konsultacijų srityse, vadovas Andrius Alūzas aiškino, kad įmonė koncentruojasi į pastatų projektavimą naudojant trimatę programinę įrangą. Tad pagrindiniai jos klientai – tie, kuriems rūpi energiškai efektyviausi sprendimai ir būsimo objekto eksploatacijos sąnaudos. Joms įvertinti projektavimo stadijoje, o ne statybų metu ar pastačius pastatą parankiausia trimačio projektavimo programa. Jau priešprojektiniuose siūlymuose užsakovui pateikiamas ne teorinis, o realus būsimas pastato energijos naudojimas ir sprendimai, kaip būtų galima jos sutaupyti. Pavyzdžiui, mažinant langų plotą, didinant sienų varžą ar naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius.

Nepavargsta aiškinti apie trimačių projektų naudą

„Aikus“ specialistams iki šiol vis dar tenka užsiimti šviečiamąja veikla. Nors aiškinti apie trimačio projektavimo naudą prireikia vis rečiau, jo atsiperkamumo klausimas – kasdienio darbo aktualija. „Kokybiškas trimatis projektas reikalauja ne tik daugiau laiko, bet ir darbo. Pas mus visi skaičiuoja, kur galima sutaupyti. O taupyti nėra kur. Jei nori kokybės, už tai reikia mokėti“, – komentavo A. Alūzas.

Neverta stebėtis, kad viešuosiuose pirkimuose trimatis projektavimas įprastai nė nesvarstomas. Išimtimi galima laikyti nebent Vilniaus miesto savivaldybę, su kuria tenka dirbti ir įmonės „Aikus“ komandai. Vilniečiai pirmieji apsisprendė trimačius projektus paversti norma projektuojant. O tokių projektų nauda akivaizdi: taupomas laikas, patogu valdyti informaciją, skaityti ir analizuoti 3D projektus paprasčiau nei 2D.

Bendrovės „Aikus“ projektų, įgyvendintų naudojant trimatę programinę įrangą, sąraše – administracinės paskirties priestato L. Asanavičiūtės gatvėje Vilniuje, Fizikos instituto mokslo ir technologijų parko visuomeninio pastato projektai, taip pat „Žalgirio“ klinikos rekonstrukcijos projektas.

Nekilnojamojo turto plėtotojai – žingsniu priekyje

Trimačių projektų naudą, A. Alūzo teigimu, jau mato ne tik individualūs klientai, bet ir investuotojai, ketinantys pastatą eksploatuoti keliasdešimt metų ir norintys sutaupyti pirminėje stadijoje: „Privatus užsakovas, planuodamas objektą parduoti, neretai taupo projektavimo ar inžinerinių sprendimų kokybe, darbo verte. Pastato eksploatacija tampa būsimojo savininko ar nuomotojo problema. Jei užsakovas statosi savo reikmėms, tuomet daugiau investuojama į kokybiškas medžiagas, tikintis mažesnių pastato išlaikymo sąnaudų.“

Kada pradėsime veikti?

Europos Sąjungos narės įsipareigojo, kad nuo 2016 metų visi naujai statomi pastatai atitiktų A klasei keliamus reikalavimus, o nuo 2021-ųjų – A++ klasę, t. y. būtų beveik nenaudojantys energijos. Valstybė, ruošdamasi šiems pokyčiams, 2013 metais piliečius įpareigojo pradėti rūpintis būsto energinio naudingumo sertifikatais. Tačiau, A. Alūzo teigimu, energinio naudingumo sertifikatas dažnai neatspindi tikrosios situacijos: „Tai, kad užsakovas turi A klasės energinio naudingumo sertifikatą, dar nieko nereiškia. Kaip ir pasakyti, kad pastatysime A ar B klasės pastatą. Svarbu, kokios medžiagos statyboms bus panaudotos, ar kokybiškai bus atlikti darbai.“

Pavyzdys – Vakarų praktika

Lietuvoje, anot pašnekovo, kitaip nei Vakaruose, ypač ryškus atotrūkis tarp projektavimo stadijų – projekto koncepcijos, statinio techninio ir darbo projektų. „Projektuotojų neatlikti namų darbai, taupantys statybininkai, statybinės medžiagos iš Kinijos, ir rezultatus gauname ne tokius, kokių tikėjomės“, – komentavo A. Alūzas.

www.aikus.lt


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video