Projekto autoriai: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař („Stempel & Tesar architekti“, Čekija)
Šis pagal pasyvaus namo principus suprojektuotas namas iškilo Čekijos Malé Kyšice miestelyje, Křivoklato miško pakraštyje. Pastato siena suformuota iš betoninių blokų, o pagrindinė architektūrinė užapvalinta konstrukcija yra medinė. Pusapvalis fasadas yra pilnai įstiklintas trigubo stiklo paketo langais. Lubų sijos dengia viršutinio aukšto balkoną ir pirmojo aukšto terasą.
Pastato architektūrinius sprendimus lėmė ne pasaulinė pandemija ar Europą užklupusi energetikos krizė, bet sąmoningas šeimininkų noras gyventi energetiškai efektyviame name. Dėl šios priežasties pastatas maksimaliai atsiveria saulės spinduliams, sugeria jos šilumą ir siekia ją kuo efektyviau išnaudoti. Dėl pastato formos ir parinktos lokacijos saulėtomis dienomis vidun patenka ir pirmieji, ir paskutinieji saulės spinduliai. Tačiau namas taip pat „žino“, kaip neperkaisti – stogas yra pakeliamas ir horizontaliai uždengia langus nuo kaitrios vidurdienio saulės vasaromis, o viršutiniame aukšte veikia kaip balkonas. Karštomis vasaros dienomis saugo ir komfortą užtikrina į trigubo stiklo langus įmontuotos žaliuzės, kurios savo efektyvumu prilygsta lauko žaliuzėms. Pasak šeimininkų, žiemą saulėtomis dienomis sukaupta šiluma sumažina šildymo išlaidas.
Pirmame aukšte įrengta svetainė, virtuvė ir valgomasis, o atviri vingiuojantys laiptai veda į miegamuosius antrame aukšte. Jaukumo ir papildomos šilumos šaltinis – centre įrengta krosnelė su šilumokaičiu.
Vonios kambariai, aptarnavimo patalpos ir sandėliavimo patalpos išdėstytos palei betonines sienas. Interjero sprendimuose architektai siekė išryškinti betono ir medžio medžiagiškumo kontrastą. Siekiant kuo efektyviau išnaudoti plotą, kambariuose spintos sumontuotos tarp sijų.
Pastatą nuo stiprių vėjo gūsių saugo izoliuota betono blokelių siena, kuri taip pat yra natūralus šilumos kaupiklis, užtikrinantis ir pastato stabilumą. Visos techninės patalpos ir vonios kambariai įrengti palei šias tvirtas ir stabilias sienas. Medinė pastato konstrukcijos dalis sutvirtinta plieninėmis jungtimis ir rišamaisiais strypais, kurie tampa ne tik funkciniais, bet ir estetiniais interjero elementais.
Sode šeimininkai iškasė ne tik nedidelį tvenkinį, bet ir įkasė surenkamą rūsį, pagamintą iš perdirbto plastiko. Sodo padargai, dviračiai, kiti ūkiniai reikmenys laikomi kieme pastatytuose atnaujintuose jūriniuose konteineriuose.
1 komentaras. Leave new
dar 1984 Kaune suprojektavau namą broliui – sienom naudojome pjuvenų, cemento, kalkių mišinį. Visi kampai užapvalinti. Šiluminė varža didelė. Atsaparumas taip pat.