Architektūra: Donatas Laucius („Wall“)
Inžinerija ir konstruktyvas: Neringa Balsė („2L Architects“)
Techninis projektas: Julė Bajorūnaitė („Kenova“)
Sklypo plano ir architektūrinio plano dalis: Donatas Laucius („Wall“)
Interjeras: Domantas Baltrūnas („Neue architektūra“)
Kraštovaizdžio dizainas: Giedrė Datenytė („Wall“)
Administraciniai pastatai su komercinėmis patalpomis gali lengvai supanašėti, tarsi tapti vienas kito kartotiniu. Kad ši situacija nesusidarytų, reikia tiek užsakovo, tiek architektų pastangos ir tikslingos vizijos. Galų gale, atitinkamai įgyvendinti. Sostinės Pilaitės prospekte pernai užbaigtas PRO BRO kompleksas. Pastačius „build to suit“ verslo centrą išplėtotas visas kompleksas, kuris sujungia tunelinę plovyklą, stovėjimo aikštelę bei darbuotojams ir klientams skirtus kiemelius.
Projekto architektas, studijos „Wall“ įkūrėjas ir vyriausiasis architektas Donatas Laucius „Statyba ir architektūra“ portalui atskleidė, kad užsakovas „Kenova“ kreipėsi dėl viso komplekso vizijos prieš 4–5 metus su lūkesčiu darniai išplėtoti urbanistinį vaizdą. Pats trikampio formos sklypas yra su šlaitu, priešais – apaugęs medžiais piliakalnis. Sklypo riba su kultūros paveldo vietove diktavo pastato architektūrą.
„Kurdami sklypo užstatymo koncepciją nusprendėme išplėtoti kelis, vienas kitą papildančius infrastruktūrinius bei komercinius objektus: biurų ir prekybinės paskirties pastatus bei dvi tunelines plovyklas. Vieta gerai tiko biurų projektui dėl patogaus susisiekimo, šalia Vilniaus aplinkkelio. Tai patogi, gerai matoma vieta“, – kontekstą apibūdina „Kenova“ atstovai.
„Nesinorėjo griežtų formų šioje „minkštoje“ aplinkoje. Pastatas turėjo atliepti ją ir kuo mažiau užgožti gamtiškumą“, – sako D. Laucius. Visoje teritorijoje dominuojantį peraukštėjimą pavyko sėkmingai išnaudoti kuriant šį užstatymą ir formuojant tūrį.
Užduotis nebuvo lengva: kaip pasakoja architektas, pats pastato reljefas sugalvotas, kad paslėptų požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, bet, kita vertus, kad priėjimas būtų galimas ir iš lauko, todėl kelios sienos paliktos atviros. Architekto vizijoje išliko svarbus abiejų objektų – verslo centro ir plovyklos – pasiekiamumas, bet kartu srautų atskyrimas. Dėmesys skirtas ne tik vairuotojams, bet ir dviratininkams bei pėstiesiems.
„Komercinių pastatų projektavimas diktuoja savo sąlygas. Svarbu ne tik puiki architektūra, bet ir komercinės pusės atliepimas, todėl architektui tenka prisitaikyti. Pirmines idėjas reikia ne tik prisiderinti prie gretimo konteksto, bet ir užsakovo finansų bei kitų galimybių. Taip pat reikia atsižvelgti ir miesto viziją, kurią diktuoja savivaldybė. Visa tai susideda į bendrą viziją“, – požiūrį atskleidžia studijos „Wall“ įkūrėjas ir vyriausiasis architektas.
Modernus pastato fasadas dengtas grafito spalvos aliuminio lamelėmis ryte nušvinta viena spalva, o vakare pagauna kitą atspalvį. Norbert Tukaj nuotr.
Komplekso vystytojo „Kenova“ požiūris leido išlaikyti pirminę viziją – tiek tūriu, tiek detalėmis. „Tikslingai dirbome, kad pastatas išlaikytų kuo daugiau pirminės formos. „Build to suit“ projektai dedikuotas konkrečiam vartotojui“, – pabrėžia architektas ir priduria, kad šio verslo centro statybos leido PRO BRO darbuotojams pagaliau susiburti, kadangi tai buvo pirmasis jiems dedikuotas biuras.
Norbert Tukaj nuotr.