Neeiliniu kūrybiniu iššūkiu tapęs, italų architektės sukurtas projektas nugabena į prabangų renesansą – namus, kurie tampa kelionėmis. Daug daugiau nei įprasta namų architektūra ar gyvenimo būdo tendencijos, „Casa Ojalá“ tai – off-grid mikro namai, kurie formą paverčia laisvės pasirinkimu.
Italų architektė Beatrice Bonzanigo pristatė savo patentuotą projektą „Casa Ojalá“ – itin mažus namus, kurie yra transportuojami, konfiguruojami ir off-grid. Šio projekto tikslas – pasiūlyti alternatyvą „statinės architektūros pasauliui“, bei suteikti gyventojams galimybę pajausti ryšį su gamta.
Paprasta ir universalu
„Casa Ojalá“, suprojektuotas ir pastatytas Italijoje, naudojant aukščiausios kokybės medžiagas, gali būti lengvai papildyti jau esamą objektą arba būti kaip įkvėpimas naujiems projektams visame pasaulyje. Visas pastato plotas yra vos 27 kvadratiniai metrai, tačiau jį galima konfigūruoti net 20 skirtingų išdėstymų. Surinkti statinį galima bet kurioje vietoje ir tai padaryti gali bet kas. Tai itin universalaus būsto konceptas.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]„Casa Ojalá“ yra tvarus, minimalistinis, kompaktiškas ir lankstus gaminys, skirtas šių dienų komfortui, atokiau nuo televizoriaus ar oro kondicionieriaus“, – sako „IB Studio“ architektūros studija, kuriai vadovauja B.Bonzanigo ir partnerė Isabella Invernizzi.
„Ribų tarp vidinės ir išorinės erdvių nebėra. Išorinė gamta yra esminė ir itin vertinga namų dalis.“
„Inžinerija – lankstumo poezija“
Pagrindinis namelio išplanavimas išties stebina. Jame yra du miegamieji, terasa, virtuvėlė, svetainė ir vonios kambarys su tualetu. Kiekvienas apsigyvenęs gali pritaikyti šias erdves skirtingoms reikmėms, pasirinkdamas jas atskirti, sujungti ar visiškai atverti. Tai galima padaryti naudojant rankinę mechaninę sistemą, kurią sudaro lynai, skriemuliai ir alkūniniai velenai, valdantys stumdomas medines sienas ir audinio pertvaras, kurios susisuka ant stulpų konstrukcijos krašte ir centre.
„Inžineriniai sprendiniai čia tokie pažengę, kad tampa tarsi lankstumo poezija.”- sako projekto autorė. Beatričės Bonzanigo sukurta namų karuselė susisuka ir išvynioja sienas. Leonardiško stiliaus krumpliaračiai, sulankstomos vidinės sienos, ištraukiamos lovos, net tualetas, žvelgia per intriguojančius liukus iš nerūdijančio plieno.
Baldai, besislepiantys po raudonmedžio grindimis, integruoti, iškylantys, lengvi. Įskaitant kriauklę, kurios gaubtas tampa veidrodžiu. Ant stogo įrengta romantiška terasa, į kurią galima patekti vidinėmis kopėčiomis. Vieninteliai nuolatos matomi namų elementi – atsipalaidavimo skulptūra – vonia ir bioetanolio židinys – intymumo duetas.
Daugialypis tvarumas
Pastatas suprojektuotas taip, kad veiktų visiškai off-grid, sumažintų poveikį aplinkai ir užtikrintų, kad jį galima pastatyti bet kur. Lietaus vandens surinkimo sistema ir septinis valymo rezervuaras tiekia vandenį gerti ir maudytis, o pastato energijai tiekti naudojamos fotovoltinės plokštės.
Tvarūs yra tiek „Casa Ojalá“ inžineriniai sprendimai, tiek medžiagos ir pastatymo būdai. Pasirinkta mediena, audiniai pagaminti iš perdirbto plastiko, kartu su griežtai rankų darbo keramikiniais, itališko meistriškumo elementais. B.Bonzanigo pasakoja, kad projektui pasirinktos įvairios medžiagos, bet tik atsižvelgiant į tai, ar jos yra prieinamos vietoje. Tai leidžia pastatui būti ekologiškai ir socialiai tvariam.
„Mediena ir audiniai primena tos vietos, kurioje stovi „Casa Ojalá“, tradicijas, pabrėžia projekto unikalumą ir estetinį pritaikomumą, tuo pačiu išlieka formaliai atpažįstamu, visame pasaulyje parduodamu objektu“, – sako „IB Studio“.
„Casa Ojalá“ tai – sparčiai populiarėjanti šių dienų apgyvendinimo patirtis. Tokia, kuri panardina svečius į supančią gamtą, be jokių technologijų, tačiau kupina prabangos. Projekto unikali mechaninė sistema, leidžia svečiams be vargo pakeisti erdvę, atidarant ir paslėpiant sienas, grindų ir lubų plyteles bei baldus. Sukuriamas medžiagų, dangų ir lauko audinių mišinys, kur kiekviena detalė autentiška.
„Casa Ojalá“ koncepcija siekia, kad apgyvendinimo struktūrų sinergija su gamta būtų visapusiškesnė ir harmoningesnė. Projekto idėjos, anot autorės, pabrėžia jausminę patirtį labiau nei fizinę formą ir yra skirtos tiems, kurie svajoja pabūvoti egzotiškiausių kurortų kontekste. Nesvarbu, ar tai būtų prie Tulumo vandenyno, ar tarp Vermonto miškų, ar ant Dubajaus smėlio.
Svajonė apie begalinį pasirinkimą lėmė būtent tokį pavadinimą, kilusį iš archajiškos ispanų arabų kalbos, Ojalá. „Begalybės ieškojimai, susiję su planeta, paverčia namus mūsų sąmoningumo kelione“, – įsitikinusi projekto autorė.