Visais laikais panevėžiečių traukos vieta esanti Laisvės aikštė po rekonstrukcijos tapo dar populiaresnė. Kokiais naujais rūbais ji apsivilko, įdomu pasižiūrėti ne tik panevėžiečiams, bet ir miesto svečiams. Vieni bando išsiaiškinti, kas parašyta po ąžuolu, kiti domisi, kokia aikštės centre įrengto „kupolo“ paskirtis ir kodėl burbule skamba nelietuviška muzika.
Po medžiu miesto istorija
Laisvės aikštėje dažnas vaizdas, kada gyventojai, nuleidę galvas, suka aplink šimtametį ąžuolą, bandydami išsiaiškinti, kas po juo parašyta.
Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius naujienų portalui JP atskleidė, kad raidžių plytelėse nugulė dalis Panevėžio istorijos, svarbiausi miesto įvykiai, datos, įamžinti ir projekto autoriai.
Vienoje raidžių salelėje – istorija iki Antrojo pasaulinio karo, kitoje – po Antrojo pasaulinio karo. Įdomu tai, kad kiekvieną įrašytą frazę sudaro vienodas simbolių skaičius – 150. O ir pats ąžuolas sodintas 1924 metais.
„Tekstai sudėlioti atkarpomis. Jie išdėstyti penkiomis eilėmis, tačiau vietomis yra tik raidžių kratinys. Pradžioje mintis buvo sakinius dėlioti žiedu, tai yra taip, kad gyventojai informaciją skaitytų sukantis ratu aplink medį, tačiau šios idėjos atsisakėme. Frazes išdėliojom taip, kad nereikėtų daug vaikščioti. Tekstą galima sekti stulpeliu žemyn, tiesiog reikia atsekti tarpą, kurioje vietoje jis prasideda“, – paaiškino specialistas.
Auksinės frazės
Raidžių paletėje galima rasti tokius įrašus: „Šiame sklype, dešiniajame Nevėžio krante, 1507 metais pastatyta bažnyčia o šalia jos – smuklė, spirito varykla, pirtis, taip ėmė kurtis senasis Panevėžys, dabartinis senamiestis“, „Miestas smarkiai nukentėjo 1 Pasaulinio karo metu, sudegė apie trečdalis miesto pastatytų linų apdirbimo cukraus ir muilo fabrikai“, „2001 metais įkurtas vienintelis šalyje Norvegijos pramonės parkas, 2008 metais pastatyta termofikacinė elektrinė“, „2012 metais pirmąkart Lietuvoje surengtą Europos dviračių treko čempionatą, Europos dviračių sporto sąjunga išrinko geriausiai organizuotu metų Europos čempionatu“ ir kiti.
Klasika neskambės
Po rekonstrukcijos Laisvės aikštėje atsirado ir vaikų žaidimo aikštelė.
Ypatingai savo dvimečiu vaiku besirūpinanti mama Eglė, džiaugėsi nauja erdve vaikams, tačiau kelia klausimą, kodėl sukant raudono burbulo rankenėlę skamba ne lietuviškos vaikiškos dainelės ar klasikinės muzikos kompozitorių kūriniai, o angliškos dainos.
Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas A. Narkevičius problemos neįžvelgia ir sako: „Savo vaikystėje anglų kalbos aš negirdėjau, o dabar ji skamba kas antrame žingsnyje. Nemanau, kad angliška muzika vaikams kenkia, priešingai – ji skatina tobulėti. Nemanau, kad dėl to reikėtų kelti problemą. Melodijos skamba gražiai, o kad tekstas nelietuviškas, nieko baisaus. Juk ir patys vaikai dažniausiai žiūri ir klausosi ne lietuvišką muziką“.
Specialistas pažymėjo, kad šis žaidimo įrenginys gamintas ne Lietuvoje, čia tokių paprasčiausiai nėra.
„Pirkome iš užsieniečių, ir kas yra įrengta, tas yra“, – paaiškino A. Narkevičius.
Paviljonas renginiams
Kitas įdomus objektas Laisvės aikštės centre – architektūrinis elementas – balta plastiko konstrukcija.
Pasak Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistės ir Laisvės aikštės atnaujinimo projekto vadovės Vitos Bubliauskaitės, šią konstrukciją bus galima transformuoti ir pritaikyti pagal norimas funkcijas.
Ji galės tapti nedideliu paviljonu, kurį bus galima pritaikyti ir renginiams ar parodoms – esant prastam orui, paviljoną bus galima uždengti tentu.
Autorė: Dovilė Barvičiūtė
2 komentarai. Leave new
Klausimas,kodel negrąžinama po rekonstrukcijos ..verslininko Kartano dovanota skulptūrėlė ( vaikai ir žuvis), kiek žinau ,tai dovana miesto gyventojams,bet ne valdininkeliamsNebera žmogaus,nebėra skulptūros.Negrazu
Pagirtina. Aikštė atrodo gražiai. Dar kažko lyg tai ir trūksta, bet visumoje didelis pliusas Panevėžiui.