Dalis sostinės senamiesčio pastatų, žada miesto valdžia, per ateinančius metus atsinaujins – taryba pradėjo svarstyti paramos mechanizmą Senamiesčio kultūros paveldo pastatų išorės tvarkybai. Tam savivaldybė skirtų pusę reikalingų lėšų, o likusią dalį susimokėtų patys pastatų savininkai. Tokia parama Senamiesčio pastatų atnaujinimui nebuvo teikiama pastaruosius šešerius metus: iki 2009 metų finansinės ekonominės recesijos parama saugomų kultūros paveldo objektų ir jų aplinkos tvarkybai sostinėje buvo planuojama ir skiriama kasmet.
Vienas svarbiausių Senamiesčio atgaivinimo programos tikslų – atnaujinti pastatų išorę ir jų aplinką, pritraukti privačias lėšas ir kooperuoti jas su savivaldybės lėšomis. Priėmus nutarimą, savivaldybė remtų gyventojų iniciatyvas sutvarkyti Vilniaus Senamiestyje esančius kultūros paveldo statinius, skatindama pastatų savininkų sąmoningumą, atsakomybę už paveldo, istorinių ir kultūros vertybių išsaugojimą.
Tarybai pritarus, šiais metais būtų sutvarkyti pirmieji du miesto širdyje esančių daugiabučių statinių (Aušros Vartų g. 15 ir Liejyklos g. 6) fasadai – savivaldybė tam skirtų 35 tūkst. eurų. Abiejų pastatų fasadų tvarkybos techniniai projektai jau yra parengti, tad visi darbai gali būti atlikti dar šiemet.
Planuojama, kad ši programa bus tęstinė, taigi, senamiesčio gyventojai gaus galimybę kokybiškai susitvarkyti jiems priklausančius pastatus, restauruoti unikalius ar atkurti prarastus pastatų fasadų elementus, taip pat sutvarkyti namo aplinką.
Skaičiuojama, kad Vilniaus senamiestyje yra apie 1500 pastatų, 95 procentai kurių yra kultūros paveldo statiniai. Maždaug 500 statinių reikia atnaujinimo. Programa skatintų tiek privačius asmenis, tiek viešojo sektoriaus organizacijas kartu su savivaldybe tvarkyti kultūros paveldo statinius, išsaugoti nykstančias pastatų fasadų detales, kurti originalią Senamiesčio pastatų aplinką.
2000–2011 metais kartu su Senamiesčio gyventojais savivaldybė taip sutvarkė net 60 objektų (pastatų fasadus, stogus, balkonus, aplinką). Sostinė šiems darbams atlikti tuomet skyrė 588 tūkst. Eur, gyventojai prisidėjo dar 577 tūkst. Eur.
Programą savivaldybei padedanti vykdyti VšĮ „Senamiesčio atnaujinimo agentūra“ jau turi preliminarų Senamiesčio pastatų sąrašą, kurie galėtų pasinaudoti programa ir atnaujinti fasadus bei aplinką jau kitais metais. Kiti pastatų savininkai, norintis gauti paramą, taip pat yra kviečiami kreiptis į agentūrą su prašymais.
Kauno miesto savivaldybės jau porą metų vykdo paveldotvarkos programą, skirtą paveldo objektų tyrimams, projektavimo ir tvarkybos darbams finansuoti. Gauti paramą gali pretenduoti apsisprendusieji paveldo objekte diegti saugos priemones arba imtis avarinės būklės šalinimo darbų. Vis dėlto didžioji paveldo objektų savininkų dalis kreipiasi paramos tvarkybos darbams atlikti – fasadui sutvarkyti ir stogo dangai pakeisti. 2016 metais paveldo objektams tvarkyti savivaldybė skyrė 400 tūkst. eurų.
Daugiau informacijos – „Senamiesčio atnaujinimo agentūra“ tel. 85 212 2535 el. p. k.masaitis@vsaa.lt.
1 komentaras. Leave new
Laba diena.
Gyvenu Teatro g. 5 name. Namas, pažymėtas kaip kultūros paveldo objektas, yra tiesiog pasibaisėtinos būklės. Stogas kiauras, sienos sutrūkinėję, buvusi lipdybą nudaužta, vedant įvairias komunikacijas. Prieangio sieną įtrūkusi , vietomis iki 100 mm , nuogrindą, kairėje namo pusėje, visiškai „nuoga”. Šalia namo didžiulė įduba, atviros pamato plytos veikiamos atmosferos pokyčių atrodo prastai.
Prašome įtraukti šį namą, kaip paveldo objektą, į būtinų tvarkyti statinių sąrašą. Gyventojai prisidėtų prie darbų finansiškai.
Šis statinys daro gėdą sostinei, nes jį dažnai aplanko užsienio svečiai. Architekto Čagino projektuotas pastatas pristatomas turistams kaip „Vila Maria „.
Pagarbiai,
Vilhelmina Stapulionienė