Paveldosaugininkai ir NT specialistai vertins „Dangės krantinių“ autentiškumą

Paveldosaugininkai ir NT specialistai vertins „Dangės krantinių“ autentiškumą

„Dangės krantinės“
Bendrovės vizual.

Bendrovės „Inreal valdymas“ Klaipėdos senamiestyje plėtojamas butų, poilsio apartamentų ir komercinių patalpų projektas „Dangės krantinės“ paskelbtas vienu geriausių šalies nekilnojamojo turto projektų, reprezentuojančių kultūros paveldo autentiškumo išsaugojimą ir įprasminimą. Šio projekto autentiškumo vertinimą atliks Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) specialistai.

„Dangės krantinės“ – butų, poilsio apartamentų bei komercinių patalpų projektas Klaipėdos senamiestyje, Turgaus g. 37A ant Danės (Dangės) upės kranto. Šis projektas – kultūros paveldo vietovės, turinčios gilią ir turtingą istoriją, konversija.

XVII–XIX amžiaus fachverkinės architektūros sandėliai restauruojami ir rekonstruojami, pritaikant juos gyvenimui, verslui ir visuomenei. Pastatuose bus restauruotos saugotinos autentiškos vidaus medinių konstruktyvinių rėmų konstrukcijos, kurios taps unikaliais būstų ir patalpų interjero elementais. Vietoje nuardyto nevertingo raudono mūro kiauto, išorines sienas papuoš klinkerio plytelių apdaila ir būdingi uostamiesčio architektūrai mediniai fachverkai, atkurti pagal išlikusius fragmentus ir analogus.

danges krantines 2

„Dangės krantinių“ projektas yra išrinktas kaip vienas geriausiai reprezentuojančių Lietuvos kultūros paveldo autentiškumo išsaugojimą verslui plėtojant šalies nekilnojamąjį turtą, turintį šaliai svarbią kultūrinę vertę“, – teigia KPD direktorė Diana Varnaitė. Pasak jos, pagrindinis projekto tikslas – aktualizuoti Lietuvos kultūros paveldo objektų vertę ir maksimaliai pritaikyti paveldo objektus visuomenės reikmėms.

Anot LNTPA direktoriaus Mindaugo Statulevičiaus, Autentiškumo vertinimas kelia daug skirtingų sąlygų nekilnojamojo turto plėtotojams, siekiantiems gauti atitinkamą sertifikatą. „Autentiškumo išsaugojimas ir puoselėjimas sukuria ilgalaikę vertę nekilnojamojo turto naudotojams. Kai turime aiškias taisykles, kaip galime išsaugoti paveldą, galime jį dažniau pritaikyti kasdieniam naudojimu ir taip sukurti vertę visai visuomenei“, – pasakoja M. Statulevičius.

Projekto plėtotojo „Inreal valdymo“ direktorius Gediminas Pruskus palaiko šią Kultūros paveldo departamento iniciatyvą: „Tai reikšminga ir svarbu visuomenės žinojimui ir suvokimui, kokie sudėtingi būna konversiniai bei paveldo išsaugojimo projektai, kada siekiama ne vien verslo naudos, bet ir darnios plėtros, kultūros, istorijos vertybių išsaugojimo.“

danges krantines 3

Prieš teritorijos konversiją ir jos metu vykdomi teritorijos archeologiniai tyrimai, finansuojami „Inreal grupės“, suteikė daug informacijos apie laikotarpį iki bažnyčių statybos. Taip pat buvo nustatyta Lietuvių bažnyčios vieta, patikslintas šv. Jono bažnyčios dydis ir suplanavimas, archeologiškai mažai pažintą XVII amžiaus pirmoje pusėje vykusio miesto įtvirtinimo bastionais etapą bei jo plėtrą XVIII amžiaus pradžioje.

Tyrimai leido pažinti, kaip keitėsi teritorijos vaizdas bastionams praradus gynybinę reikšmę bei pradėjus plėtoti ūkinę ir gamybinę veiklą. Atliekant XIX amžiaus kultūrinio sluoksnio kasinėjimus, atrasta analogų šalyje neturinti silkių rūšiavimo inžinerinė sistema. Šeši mediniai ovalo formos kubilai, kurių diametras siekia 1,6–1,7 metro, o aukštis – apie 1,2 metro, įkasti į žemę ir tarpusavyje sujungti mediniais bei išmūrytais latakais, parodė, kaip XIX amžiuje Klaipėdoje buvo laikomos ir rūšiuojamos silkės. Į teritorijos aplinkos tvarkymą bei archeologinius tyrinėjimus „Dangės krantinių“ projekto plėtojimo metu papildomai investuojama apie 200 tūkst. eurų.

Kaip buvo pranešta anksčiau, „Inreal grupė“, pristačiusi „Dangės krantinių“ projektą, paskelbta nacionaline nugalėtoja prestižiniuose Europos verslo apdovanojimuose (ang. „European business awards“), Aplinkos ir verslo darnos kategorijoje.

Temos: Dangės krantinės, LNTPA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai