Vienas greičiausiai kintančių gyvenamosios aplinkos taršos šaltinių yra triukšmas. Miesto transporto, buitinių prietaisų, garso ir vaizdo aparatūros sukuriamo triukšmo lygis per pastaruosius 15–20 metų padidėjo net 10 decibelų. Žmogaus ausis tai suvokia kaip 2 kartus didesnį triukšmą.
Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad triukšmas trikdo mūsų poilsį ir miegą, trukdo susikaupti dirbant ar mokantis, triukšmingoje aplinkoje esantys žmonės greičiau susierzina, blogėja jų psichinė sveikata, vystosi hipertenzija ir išeminė širdies liga. Triukšmą sukeliančių technologinės pažangos priemonių atsisakyti sunku, todėl patalpos, kuriose žmonės praleidžia didžiąją gyvenimo dalį, turi būti gerai izoliuotos ir nuo aplinkoje sklindančio triukšmo, ir nuo pastatuose esančių jo šaltinių.
Daugiabučių gyventojai dažnai kenčia nuo tarpaukštinėmis perdangomis sklindančio ir viršutinių kaimynų keliamo triukšmo. Kaimynų trepsėjimas, bumbsėjimas ir kaukšėjimas gali kelti daug nepatogumo ir net sveikatos sutrikimų.
Smūginio garso izoliavimas gelžbetoninėse perdangose
„Paroc“ kompanija yra sukūrusi specialiai tarpaukštinių perdangų garso izoliavimui skirtas akmens vatos plokštes PAROC SSB1, su kuriomis galima pasiekti aukštesnę nei reikalaujama garso klasę. PAROC SSB 1 – tai nedegi, apkrovą laikanti ir puikiai smūgio garsą izoliuojanti plokštė iš akmens vatos.
Garso izoliavimo sprendimas gelžbetoninėse perdangose yra sertifikuotas SPSC ir jam išduotas Nacionalinis techninis įvertinimas NTĮ-01-021:2018. Su PAROC SSB1 plokštėmis galime įrengti butų tarpaukštines perdangas atitinkančias net B garso klasę.
Su triukšmu mes susiduriame kiekvieną dieną. Tačiau apie triukšmą pagalvojame tada, kai jis mus erzina, trukdo dirbti ar ilsėtis. Todėl tarpaukštinių perdangų, kurios skiria gyvenamąsias patalpas arba patalpas, kuriose dirba žmonės, garso izoliavimas yra ypatingai svarbus. Būtent smūgio garso izoliavimui mes ir teikiame rinkai specialią smūgio garsą izoliuojančią plokštę PAROC SSB 1.
Smūgio ir ore sklindančio garso izoliavimo sprendinio rodikliai yra nustatyti natūriniais bandymais ir pateikiami Nacionaliniame Techniniame įvertinime NTĮ-01-021:2018. Jame yra nurodytos monolitinės ir surenkamos iš gelžbetonio plokščių tarpaukštinių perdangų akustinės charakteristikos, garsą izoliuojančios perdangos konstrukcijos komponentai ir jiems keliami reikalavimai.
Gelžbetoninėse perdangose oru sklindančio garso izoliaciją užtikrina pati perdangos plokštė, o perdangų smūgio garso izoliavimą efektyviai užtikrina PAROC SSB 1 plokštė.
Reikia atkreipti dėmesį į tai, jog akustinį komfortą galima susikurti tik tuo atveju, jei visa perdangos sistema, visa konstrukcija bus įrengta teisingai, taisyklingai ir kruopščiai laikantis tokios perdangos įrengimo reikalavimų.
PAROC SSB 1 plokštės yra klojamos ant biraus užpildo sluoksnio, dažniausiai įrengiamo iš smėlio ar smulkios frakcijos keramzito. Šiame sluoksnyje, jei yra numatyta projekte, gali būti montuojamos komunikacijos.
Smūgio garsą izoliuojančias plokštes reikia pradėti kloti nuo tolimiausių patalpos kampų, tokiu būdu sumažinant vaikščiojimą per jas montavimo metu. Prieš klojant plokštes, visu patalpos perimetru yra įrengiama vertikali juosta iš PAROC SSB 1 plokščių. Ši juosta yra tarpinė tarp išlyginamojo sluoksnio ir sienos/pertvaros konstrukcijų.
Smūgio garsą izoliuojančios plokštės turi būti sudėtos be plyšių, o ant jų įrengtas skiriamasis sluoksnis. Skiriamojo sluoksnio funkcija yra apsaugoti plokštes nuo betono ar skiedinio patekimo į tarpelius tarp plokščių.
Ant skiriamojo sluoksnio įrengiamas ne mažiau nei 50 mm storio armuotas betono ar skiedinio išlyginamasis sluoksnis, kuris ir sudaro pagrindą grindų viršutinio sluoksnio (apdailos) įrengimui.
Lentelėje yra nurodyta, kokią aukščiausią garso klasę galima pasiekti įvairių tipų pastatuose bei jų erdvėse naudojant sprendinį pagal NTĮ-01-021:2018.
Tik teisingai ir kruopščiai įrengta sistema užtikrina patikimą smūgio garso izoliavimą tarpaukštinėse perdangose ir didesnį akustinį komfortą būstuose.
Teksto autorė: Dr. Audronė Endriukaitytė