Palangos miesto taryba priėmė Palangos miesto želdynų ir želdinių apsaugos bei tvarkymo taisyklių pakeitimą, kuriame numatė naujus saugotinais paskelbtų želdinių atkuriamosios vertės įkainius. T. y. kiek naujai kainuotų kiekvienas konkretus medis, augantis kurorto savivaldybės teritorijoje, tuo atveju, jei jis būtų netinkamai nugenėtas, sunaikintas ar būtų prašoma leidimo jį nukirsti.
Kokie numatyti želdinių atkuriamosios vertės įkainiai Palangos savivaldybėje už kiekvieną kamieno skersmens centimetrą:
medžiai, kurių skersmuo nuo 12 iki 40 cm, – nuo 30 iki 130 eurų;
medžiai, kurių skersmuo nuo 40 iki 80 cm, – nuo 60 iki 260 eurų;
medžiai, kurių skersmuo nuo 80 ir daugiau, – nuo 120 iki 520 eurų.
Galutinė želdinio atkuriamoji vertė priklausys nuo to, kokiai grupei priskiriamas medis, pavyzdžiui, ar tai juodalksnis, ar beržas, pušis ar ąžuolas. Pavyzdžiui, 75 cm kamieno skersmens pušies nukirtimas panorusiam išsitraukti pjūklą dabar kainuos 18 tūkstančių eurų.
Pagal Palangos miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisykles, saugotiniems priskiriami ekologiškai vertingi želdiniai – pušys, ąžuolai, uosiai, skroblai, klevai, liepos, beržai, juodalksniai ir kiti vietinės bei nevietinės kilmės medžiai, kurių kamienų skersmuo 1,3 m aukštyje yra didesnis nei 12 cm, išskyrus uosialapį klevą, tuopą, vaismedžius, vaiskrūmius ir nudžiūvusius, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išverstus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus. Želdiniai yra saugotini nepriklausomai nuo to, kur jie auga, – pajūrio gamtinio karkaso teritorijose, privačioje ar valstybinėje žemėje.
Anksčiau šioje srityje vadovautasi aplinkos ministro įsakymu patvirtintais želdinių atkuriamosios vertės įkainiais.
Nuo šių metų gegužės 1 d. savivaldybių taryboms suteikta teisė pačioms nuspręsti dėl didesnių atkuriamosios vertės įkainių nustatymo savo sprendimu saugotinais paskelbtiems želdiniams. Ketvirtadienį Palangos miesto taryba visus anksčiau ministro įsakymu patvirtintus įkainius padidino mažiausiai 10 kartų.
Pagal juos bus apskaičiuojama kompensacija, kurią asmuo turės sumokėti už, gavus leidimą, šalinamą savivaldybės saugotiną želdinį, taip pat nustatomas žalos dydis už neteisėtai, be leidimo pašalintą medį. Atkreiptinas dėmesys: savavališkai naikinant kurorto žaliąjį rūbą, nepakaks sumokėti tik kompensaciją – visais tokiais atvejais bus pradėtas tyrimas ir, be kitų nemalonumų, laukia nemaža bauda.
1 komentaras. Leave new
Manau, kad Palanga galėtų labiau tvarkyti infrastruktūrą ne tik centre ,bet ir toliau nutolusiose vietovėse. Pavyzdžiui , Kunigiškiuose, Vaivorykštės gatvėje, vedančioje link jūros, neįrengti šaligatviai, taip pat, manau, nepakankamas jos apšvietimas. Net tėvai su vaikų vežimėliais link jūros turi eiti nesuformuotu kelkraščiu, keldami pavojų sau. O ir pati gatvė -vieni lopai, dabar vėl lopomi atskiri fragmentai, užuot paklojus naują dangą. Takas per pušyną link jūros neapšviestas , tad sutemus juo eiti, manau, nesaugu. Jei neklystu, savivaldybė iš privačių statytojų renka infrastruktūros mokestį, tad lėšų turėtų pakakti ir Vaivorykštės gatvei tinkamai sutvarkyti.