Top Baneris

NT rinkos dalyviai vis garsiau kalba apie kainų mažėjimą ar stabilizaciją

2022 spalio 27 d.
butai realco butu kainos
Pasidalykite straipsniu

Anksčiau prognozavę, kad kainos didės, dabar nekilnojamojo turto (NT) rinkos dalyviai vis garsiau kalba apie nuosaikų kainų sumažėjimą ar bent stabilizaciją, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. Tuo metu pardavimui siūlomų naujos statybos butų vis dar trūksta, jų kainos vertinamos kaip per didelės.

„Aktyvumas didžiųjų miestų pirminėje rinkoje pastebimai sumenko – labai atvėsus lūkesčiams dėl NT kainų, jis ir toliau turėtų būti sumažėjęs. Vis dėlto didžiausią šalyje sostinės NT rinką beveik visos pandemijos laikotarpiu kamavęs naujų butų pasiūlos trūkumas kol kas nedings“, – pranešime teigė LB Makroprudencinės analizės skyriaus ekonomistas Dovydas Poderys.

40 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad naujų butų kainos Vilniuje per ateinančius 12 mėnesių pakils, 35 proc. tikisi, kad jos mažės, kai prieš pusmetį prognozuojančiųjų, kad kainos sumažės, nebuvo, o ketvirtadalis respondentų teigė, kad naujų butų kainos sostinėje tebebus stabilios.

Kaune kainas mažėsiant prognozuoja 45 proc., o uostamiestyje –  pusė apklaustųjų. Palyginti su ankstesne apklausa, prognozuojančiųjų kainų sumažėjimą Kaune dalis išaugo penkis kartus, o Klaipėdoje nebuvo prognozuojančių kainų nuosmukio ar bent stabilaus jų lygio.

Didžiąją dalį prognozuojančiųjų, jog būsto kainos didmiesčiuose mažės, sudaro manantieji, kad pirminės rinkos laukia nuosaikus – iki 5 proc. – kainų mažėjimas.

Naujų butų sandorių skaičius Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje sumažėjimo tikisi atitinkamai 87, 82 ir 75 proc. apklaustųjų. Tai didžiausia sumažėjimą prognozavusiųjų dalis per visą apklausos vykdymo laikotarpį.

Daugiausia NT rinkos dalyvių manė, kad pardavimui siūlomų naujų butų trūkumas mažėja, tačiau jų kainos vis dar yra per didelės, lūkesčiai dėl naujų butų pasiūlos padidėjimo buvo vieni prasčiausių, tad mažėjančius įžvelgiamus pasiūlos disbalansus daugiau lemia ne naujų būstų pateikimas rinkai, o sumažėjęs pardavimų skaičius. Pasiūlai nedidėjant, jei pardavimai staiga padidėtų, yra rizika, kad vėl susidarys didesnis pasiūlos trūkumas.

LB teigimu, dauguma respondentų tikisi nuomos kainų sumažėjimo Vilniuje ir Klaipėdoje, o Kaune – stabilių kainų. Prieš pusmetį atliktos apklausos metu besitikinčiųjų nuomos kainų kritimo šiuose miestuose nebuvo. Daugiausia apklaustųjų manė, kad Vilniuje ir Klaipėdoje naujų butų nuomos kainos sumažės iki 5 proc., taip nurodė atitinkamai 17 proc. ir 38 proc. respondentų, kad Kaune jos nesikeis – 55 proc. respondentų.

Komercinio NT rinkoje lūkesčiai skiriasi – padaugėjo manančiųjų, kad biurų nuoma brangs Vilniuje ir Kaune.

Kad Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje yra susidaręs biurų trūkumas, manė atitinkamai 38, 40 ir 67 proc. šių miestų NT rinkas vertinusių apklaustųjų, o per pusmetį taip manančiųjų dalys padidėjo atitinkamai 23, 20 ir 67 proc. punktais.

NT rinkos dalyvių, įžvelgusių siūlomų išsinuomoti sandėliavimo patalpų trūkumą Vilniuje, dalis padidėjo 12 proc. punktų – iki 58 proc. Nebeliko manančiųjų, kad Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje būtų nuomojamų prekybos patalpų trūkumas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video