Top Baneris

Noriu renovacijos: nuo ko pradėti?

2023 lapkričio 14 d.
pastatu renovacija scaled
E. Ovčarenko/BNS nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiuo metu Lietuvoje vyksta balsavimai dėl daugiabučių namų modernizavimo. Pagal Vyriausybės programą, atnaujinami daugiabučiai, kurie yra statyti iki 1993 metų. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia teikti paraiškas modernizuoti daugiabučius iki A energinės klasės ir nauju būdu – skydais. Renovacijos projektus Vilniuje administruojanti VšĮ „Atnaujinkime miestą“ atsako gyventojams, nuo ko pradėti.

Kartais pasigirsta teiginių, kad „namo modernizavimas – tik gražesnė išvaizda“. Tačiau „Atnaujinkime miestą“ komanda su šiuo teiginiu nesutinka. Senos statybos daugiabučiuose sparčiai blogėja balkonų techninė būklė, dažnai daug lėšų pareikalauja gendančių liftų tvarkymas, namo siūlių kosmetinis remontas, stogų tvarkymo darbai. Renovuojant apšiltinama ne tik namo išorė, bet ir atnaujinamos šildymo, karšto vandens, bendrojo naudojimo inžinerinės, vėdinimo ir priešgaisrinės sistemos, šiltinamos rūsio perdangos, keičiami langai, atnaujinami balkonai, laiptinės, liftai, šiltinamas stogas. Šios priemonės garantuoja puikias gyvenimo sąlygas ir taupo gyventojų pinigus, akcentuojama pranešime spaudai.

Kas gali inicijuoti susirinkimą dėl daugiabučio namo renovacijos?

Norite renovacijos? Kreipkitės į savo daugiabučio namo pirmininką ar valdytoją ir paprašykite jo suorganizuoti butų savininkų susirinkimą.

Organizatorius apie susirinkimą turėtų informuoti iki jo likus ne mažiau nei dviem savaitėms – t. y. 14 dienų. Po susirinkimo, pagal teisės aktų reikalavimus jo iniciatorius parengia priimtų sprendimų protokolą. Planuojant susirinkimus Vilniuje, Vilniaus miesto savivaldybės viešoji įstaiga „Atnaujinkime miestą“ siūlo galimybę bendradarbiauti. Pasirašius nemokamą sutartį su namo valdytoju, įstaiga gali prisijungti prie sostinėje vykstančių susirinkimų ir padėti valdyti procesus, suteikti visą reikiamą informaciją apie daugiabučio namo renovaciją.

VšĮ „Atnaujinkime miestą“ susitikimų informuoja apie investicinio plano kainą, kokios lengvatos taikomos nepasiturintiems gyventojams, kokias priemones galima rinktis namo modernizavimui bei kokios naudos numatomos po namo renovacijos. Pavyzdžiui, jau kurį laiką galioja įstatymas, kad mažas pajamas ir kompensaciją už šildymą gaunantys butų savininkai turi teisę į nemokamą renovaciją.

Pirmasis balsavimas dėl renovacijos

„Atnaujinkime miestą“ pažymi, kad pirmąjį balsavimą sušaukia namo pirmininkas arba administratorius ir jo metu renovacijai turi pritarti daugiau nei pusė namo butų savininkų, t.y. 50 procentų +1 balsas. Pačio pirmojo susirinkimo metu balsuodami žmonės pritaria arba nepritaria tam, kad būtų įvertinta daugiabučio būklė ir jo atnaujinimui parengtas investicijų planas, būtų suskaičiuota, kiek kiekviena pasirinkta priemonė kainuos atskirai (sienų, stogo šiltinimas, balkonų atnaujinimas ir panašiai). Butų savininkai taip pat suteikia galimybę valdytojui arba jo paskirtam administratoriui pateikti informaciją, kokia yra maksimali mokėjimo suma kiekvienam butui už renovaciją ir kiek šios sumos kompensuoja valstybė.

Investicijų plano rengimas ir antrasis balsavimas

Investicijų planas daugiabučiui namui preliminariai kainuoja apie 1500 Eur. Vadinasi, jeigu name yra 80 butų, vienam butui teks susimokėti 18,75 Eur.

Už investicijų planą be išimties moka viso namo butų savininkai, tačiau jį patvirtinus, vėliau  ši suma grąžinama. Sulaukus butų savininkų pritarimo planas rengiamas apie pusantro mėnesio. Tuomet jis pristatomas gyventojams, kurie turi galimybę galutinai pasirinkti norimas atnaujinimo priemones. Atsižvelgus į namo butų savininkų pasirinkimus, rengiamas galutinis investicijų plano variantas, kuris balsuojant patvirtinamas arba ne. Renovacija prasideda tik tuo atveju, jei antro balsavimo metu  galutiniam investicijų planui pritaria ne mažiau nei 55 proc. butų ir kitų patalpų savininkų. Gyventojams nepritarus – namo atnaujinimo procesas nutraukiamas ir už investicinio plano rengimą pinigai negrąžinami. VšĮ „Atnaujinkime miestą“ pabrėžia, kad investicinis planas rengiamas konkrečiam daugiabučiui, pagal jo gyventojų poreikius ir galimybes, dėl to kas kartą tai reikalauja nemažai profesionalų įdirbio.

Renovacijos nauda

  • Eliminuojama avarinių situacijų grėsmė;
  • kyla būsto vertė nekilnojamojo turto rinkoje;
  • šildymo sistemos subalansavimas leidžia namui šilti tolygiai;
  • mokate iki 70 proc. mažiau už šildymą;
  • daugiabučio namo 60 kv. m butas per šildymo sezoną sutaupo daugiau nei toną į aplinką išmetamų anglies dvideginio dujų.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video