Net 82 proc. statybinių atliekų bus galima naudoti pakartotinai 

Net 82 proc. statybinių atliekų bus galima naudoti pakartotinai 

charlesdeluvio LyQi9DS7AEg unsplash scaled
Unsplash nuotr.

Aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice“ investavo 700 tūkst. eurų į pirmąją tokio tipo ir apimčių statybinių atliekų rūšiavimo liniją Lietuvoje. Pagal specialų užsakymą suprojektuoti ir pagaminti įrengimai užtikrins, kad didžioji dalis statybinių ir griovimo atliekų bus naudojamos pakartotinai – iki šiol antriniam panaudojimui buvo paruošiama apie 60 proc. atliekų, atsiradus linijai planuojama panaudoti iki 82 proc., rašoma pranešime žiniasklaidai.

Padidino atliekų rūšiavimo našumą

„Ecoservice“ skaičiuoja, kad su pusiau automatine rūšiavimo linija rūšiavimo našumas padidės du kartus, atsiras galimybė išrūšiuoti ir pakartotinai panaudoti tas atliekas, kurių vien pasitelkus rankų darbą atskirti nuo priemaišų buvo neįmanoma. „Naudojant naująją rūšiavimo liniją planuojama pasiekti dvigubai didesnį našumą. Tai reikšmingai pagerins darbo greitį ir kokybę, padidins išrūšiuojamų atliekų kiekį“, – teigė Mindaugas Šeštokas, „Ecoservice“ Gamybos padalinio vadovas. 

„Atsižvelgdami į didėjantį statybinių atliekų kiekį ir poreikį užtikrinti jų pakartotinį panaudojimą, „Eco Baltia“ įmonėse kryptingai plėtojame statybinių atliekų rūšiavimo galimybes ir naujus technologinius sprendimus. „Ecoservice“ pabaigė statybinių atliekų rūšiavimo aikštelės modernizavimo projektą – įdiegta nauja efektyvesnė įranga, kuri padvigubins įmonės statybinių atliekų rūšiavimo pajėgumus. Latvijoje „Eco Baltia vide“ plėtoja visiškai naują statybinių atliekų rūšiavimo zoną Pierygoje, kad galėtume Latvijos klientams pasiūlyti tvaresnes statybinių atliekų tvarkymo paslaugas“, – sako Jānis Aizbalts, „Eco Baltia“ aplinkos tvarkymo sektoriaus vadovas.

Naujoji linija buvo sukurta Lietuvoje atsižvelgus į gerąsias praktikas Skandinavijos šalyse, Jungtinėje Karalystėje bei kitose Baltijos šalyse, tačiau adaptuota pagal vietos poreikius. Naudojant liniją galima rūšiuoti visas statybų ir griovimo darbų atliekas: betoną, smėlį, žvyrą, įvairias plėveles, kartoną, plyteles, metalo, medžio atliekas, varžtus, gipsą ir kitas. Pusė rūšiavimo darbo atliekama automatiškai, kitai daliai reikalingos žmogaus rankos – tokiu principu veikia visos statybinių atliekų rūšiavimui skirtos linijos. 

Sumažino išteklių eikvojimą

Diegiant modernią rūšiavimo įrangą siekiama priartėti prie žiedinės ekonomikos principų – sumažinti išteklių eikvojimą ir užtikrinti, kad kuo daugiau medžiagų grįžtų į rinką pakartotiniam panaudojimui. Įprastai apie 30–40 proc. statybinių ir griovimo atliekų būdavo deginamos taip išgaunant energiją, bet atnaujinus įrangą deginama atliekų dalis sumažės iki 18 proc.

„Siekiame, kad atliekos būtų naudojamos kiek galima efektyviau. Iki šiol nemažą dalį statybinių ir griovimo atliekų tekdavo deginti. Reikšmingai padidinę pakartotinai panaudojamų atliekų dalį užtikriname, kad mūsų gyvenamoji aplinka išliks švaresnė ir sveikesnė. Iki šiol būdavo pakartotinai panaudojama apie 60–70 proc. statybinių atliekų, o naujoji linija leis pasiekti net 82 proc. Tai reikšmingas pokytis judant žiedinės ekonomikos linkme“, – komentavo M. Šeštokas.

M. Šeštokas patikslino, kad naujojoje rūšiavimo linijoje statybinės ir griovimo atliekos skirstomos į 13 skirtingų kategorijų. Iš šių atliekų išrūšiuota neužteršta skalda ir žvyras gali būti naudojami tiesiant kelius ir šaligatvius, taip pat klojant automobilių stovėjimo aikšteles. Atskirta mediena susmulkinama ir naudojama kaip antrinė žaliava baldų plokščių gamybai – tai vienas pagrindinių būdų pakartotinai panaudoti medieną. Plokštėms gaminti tinkama nedažyta ir nelakuota mediena, dažniausiai paimama iš baldų vidinių dalių. Plokštėms netinkama medienai naudojama biokurui, išrūšiuotas metalas, plastikas, popierius ir įvairios plėvelės perdirbamos į naujus gaminius.

Temos: Statybinės atliekos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai