Top Baneris

Naujos statybos butai brango tik sostinėje

2017 liepos 18 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Negalutiniais Registrų centro duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį lietuviai būstui įsigyti skyrė 422,7 mln. eurų, arba 11,6 proc. daugiau nei per pirmuosius tris metų mėnesius ir 5,3 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Prie to prisidėjo išaugęs susidomėjimas individualiais namais, kuriems išleista suma sudarė beveik ketvirtadalį visos būsto rinkos apyvartos.

Didžioji rinkos dalis (57 proc.), kaip įprasta, atiteko senos statybos butams įsigyti. Vidutinė šio segmento kaina šalyje per ketvirtį augo 0,7 proc. ir siekė 799 eurus už kv. m. Ši kaina, lyginant su bendru 2016 m. kainų vidurkiu, yra 7,1 proc. didesnė.

Senesnės statybos butai šiek tiek sparčiau brango didmiesčiuose. Vilniuje už kvadratinį metrą senos statybos bute pirkėjai mokėjo vidutiniškai 1 386 eurų. Tai atitinkamai 3,9 proc. ir 8,2 proc. aukštesnė kaina nei šių metų pradžioje ir praėjusiais metais vyravusių kainų vidurkiai.

Didesnis kainų augimas buvo pastebimas kituose didmiesčiuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), kur antrąjį šių metų ketvirtį fiksuota vidutinė 803 eurų už kv. m senos statybos butų kaina. Palyginimui, senos statybos butų pirkėjai pirmąjį šių metų ketvirtį šiuose miestuose mokėjo 5,1 proc. mažiau, o praėjusiais metais – vidutiniškai 12,9 proc. mažiau nei šių metų balandžio-birželio mėnesiais.

Tuo metu likusioje šalies dalyje šio tipo būsto kainos augo nežymiai. Rajonų centruose vidutinė senesnės statybos buto kaina buvo 376 eurai už kv. m, mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse – 375 eurai už kv. m.

Vidutinė naujo buto kaina sostinėje siekė 1 546 eurus už kv. m, arba 4,2 proc. daugiau nei pirmąjį ketvirtį fiksuoti rodikliai. Lyginant su bendru praėjusių metų vidurkiu, pastarąjį ketvirtį naujos statybos butų kaina Vilniuje buvo keliais eurais mažesnė.

Priešinga situacija pastebima kituose keturiuose šalies didmiesčiuose. Lyginant su pirmaisiais trimis metų mėnesiais, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje naujesnės statybos butai pigo 6,7 proc. ir kainavo vidutiniškai 1 119 eurų už kv. m. Visgi net ir sumažėjusi kaina dar gerokai lenkia pernykščius vidurkius: lyginant su vidutinėmis 2016 m. kainomis, pastarąjį ketvirtį už naują butą pirkėjai šiuose didmiesčiuose mokėjo 19,5 proc. daugiau.

Naujos statybos butų kainų mažėjimas buvo matomas ir regionuose, kur toks būstas kainavo pigiau lyginant ir su pirmąjį metų ketvirtį, ir su praėjusiais metais fiksuotomis vidutinėmis kainomis. Vidutinė kvadratinio metro kaina naujos statybos bute mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse praėjusį ketvirtį siekė 661 eurus.

Registrų centro inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video