Top Baneris

Naujamiestis NT vystytojams – it medus bitėms

2019 liepos 3 d.
braitin naujamiestis
„Cloud architektai“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Įprasta, kad miestuose aktyvumu išsiskiria centrinės jų dalys. Tačiau neretai dar įdomesni plėtros procesai stebimi šalia centro esančiuose rajonuose ir teritorijose. Tokiu pavyzdžiu neabejotinai galima laikyti ir sostinės Naujamiestį, kuris jau kurį laiką išsiskiria savo gyvybingumu.

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai sako, kad Naujamiestis yra perspektyviausias sostinės rajonas, kurio patrauklumas tiek gyventojams, tiek verslams kurtis nuolat auga. Urbanistai pažymi, kad ši sostinės dalis išsiskiria savo įvairumu, o kartu – atvirumu alternatyvai ir kūrybiškumui, dėl to Naujamiesčio plėtra tampa dar unikalesnė.

Aktyvumas Naujamiestyje – išskirtinis
Mantas Miseliūnas.

Mantas Miseliūnas.

Nekilnojamo turto konsultacijų bendrovės „Solid Real Advisors“ duomenimis, šiuo metu Naujamiestyje yra 29 biurų pastatai, planuojami dar 3 nauji. Užbaigus statybas šiame rajone verslo patalpoms tinkamas plotas pasipildys 27,7 tūkst. kv. m. Dar apie 3,3 tūkst. kv. m prekybinės paskirties patalpų bus įrengta naujai statomų būsto kvartalų pirmuosiuose aukštuose.

Pasak bendrovės partnerio Manto Miseliūno, greta centro esantis Naujamiestis šiandien išsiskiria čia įgyvendinamų NT projektų gausa ir įvairove.

Tačiau neišnaudotų erdvių tolimesnei plėtrai Naujamiestyje, pasak M. Miseliūno dar yra likę ir tai leidžia tikėtis spartesnės tolimesnės šios miesto dalies augimo.

„Naujamiestyje iš tiesų stebimos labai ryškios transformacijos. Įgyvendinami tiek gyvenamųjų namų, tiek administracinių patalpų ir net viešbučių projektai. Vyksta ir naujos statybos, ir senų gamyklinių patalpų renovacija bei transformavimas į naujos paskirties ir funkcijų vietas. Be to, čia kuriasi ir naujos koncepcijos paslaugų vietos – tokios kaip daugelį maitinimo vietų po vienų stogu suburiantys gastronomijos „turgūs“. Naujamiestyje taip pat yra bene didžiausia pasiūla netradicinių gyvenamųjų ar darbo erdvių – studijų, loftų. Ir visas rajono potencialas dar tikrai nėra išnaudotas, tad Naujamiestis ir toliau turėtų sparčiai keistis“, – sako specialistas.

Planuose – daugiau būstų ir biurų

Anot M. Miseliūno, ypač didelį susidomėjimą Naujamiesčiu demonstruoja gyvenamojo būsto vystytojai, čia yra ir didžiausia loftų koncentracija mieste. Kartu planuojami ir jau vystomi daugiafunkciniai ar verslo kompleksai.

Neseniai paskelbta, kad iki šiol apleistas bendrovei „Lelija“ priklausantis pastatas Naugarduko gatvėje virs daugiabučių ir biurų kompleksu. Didesnę teritoriją užima ir buvusios popieriaus gamyklos teritorijoje šiuo metu „Eika“ vystomas daugiafunkcis projektas. Panerių, Švitrigailos gatvėse sklypą įsigijo ir „Hanner“, kuri čia statys daugiabučius ir biurų pastatą. Artimiausiu metu keisis ir buvusios „Spartos“ gamyklos teritorija, kur rekonstruojamuose pastatuose bus įrengtos biurų patalpos.

Pasak M. Miseliūno, vystytojų labai vertinamos vietos, kuriose galima vystyti didesnius daugiafunkcius projektus.

„Naujamiestis anksčiau buvo industrinis rajonas, todėl jame šiandien likę daug nebenaudojamų gamyklų patalpų, kurios labai vertinamos vystytojų. Be to, rajone yra likę ir vis dar veikiančių gamyklų, kurios, tikėtina, ateityje persikels toliau nuo miesto centro ir užleis vietą naujiems projektams vystyti. Dabartinės tendencijos leidžia teigti, kad Naujamiestis plėtros požiūriu yra pats perspektyviausias Vilniaus rajonas“, – sako „Solid Real Advisors“ atstovas.

Palankios sąlygos plėtrai

M. Miseliūno teigimu, vystytojų dėmesys Naujamiesčiui yra neatsitiktinis. Pastaraisiais metais šį rajoną kaip patrauklią vietą gyventi ypatingai atrado jauni žmonės, kuriems svarbu būti arti miesto centro, turėti patogų susisiekimą su kitomis sostinės dalimis. Kartu Naujamiestyje yra įsikūrę ir nemažai įstaigų, verslų, dėl kurių šiame rajone vyksta aktyvus gyvenimas ir esama palankių sąlygų tolimesnei paslaugų infrastruktūros plėtrai.

„Naujamiestyje yra įsikūrę nemažai užsienio šalių ambasadų, čia savo fakultetus ar filialus turi universitetai, veikia valstybės įstaigos, ministerijos. Rajone taip pat įsikūrę bent keletas didesnių viešbučių, todėl čia pritraukiama ir turistų. Visa tai lemia aktyvų rajono gyvenimą ir pakankamus gyventojų srautus, o tai yra prielaida kurtis paslaugų, maitinimo įstaigoms, prekybininkams, kurių šiuo metu labai trūksta“, – teigia jis.

Traukia kūrybinės klasės atstovus
Martynas Marozas.

Martynas Marozas.

Urbanistas Martynas Marozas pažymi Naujamiesčio patrauklumą kūrybinės klasės atstovams ir verslams, kurie rajone gali rasti jiems tinkamų nestandartinių patalpų už santykinai žemesnę kainą.

„Naujamiestis tapo savotiška užuovėja mažiau standartinėms iniciatyvoms, į kūrybiškumą orientuotiems verslams ir žmonėms. Čia gali egzistuoti tokios iniciatyvos, kurios pačiame centre ar Senamiestyje greičiausiai neišsilaikytų. Pavyzdžiui, jei centrinėse miesto gatvėse be akį patraukiančios vitrinos ar iš toli matomos iškabos kavinei ar restoranui sėkmingai veikti būtų itin sunku, tai Naujamiestyje išsilaikyti ir žmonių pritraukti kai kuriais atvejais sugeba net ir kur nors buvusių gamyklų kiemuose „pasislėpusios“ kavinukės, restoranėliai ar barai. Tai iš dalies lemia kūrybinės klasės, vertinančios alternatyvą, koncentracija“, – sako M. Marozas.

Tačiau, urbanistas pažymi, kad Naujamiesčio gyvybingumui labai svarbūs ne tik kūrybiški verslai, bet įvairovė, daugiafunkciškumas, kuriuo rajonas pasižymi. Šalia menininkų studijų ar kūrybinių verslų čia sėkmingai veikia ir automobilių servisai, elektronikos taisyklos, gamybinės įmonės, kitos įvairaus pobūdžio įstaigos.

Ragina išsaugoti įvairovę

„Tai sukuria dinamišką aplinką, subalansuotą ekosistemą, kuri yra palanki tiek gyventojams, tiek paslaugų, tiekėjams ir rajone besikuriantiems verslams. Dėl to norėtųsi, kad ta Naujamiesčio įvairovė būtų išsaugota. Tam svarbu, kad nauji projektai rajone būtų vykdomi atsižvelgiant į šios vietos daugiafunkciškumą. Pavyzdžiui, naujų gyvenamųjų namų kvartalai neturėtų apsitverti tvoromis, pirmuosius jų aukštus verta paskirti įvairių paslaugų tiekėjams, biurams, parduotuvėlėms, o namų prieigose ir kiemuose galima įrengti atviras viešąsias erdves“, – sako M. Marozas.

Urbanisto teigimu, svarbu ir NT ir jo nuomos kainos – jei jos sparčiai augs, tai gali išstumti iš rajono minėtas alternatyvias iniciatyvas, smulkesnius verslus ir žemesnes pajamas gaunančius gyventojus. Tai neabejotinai atsilieptų ir šios miesto dalies gyvybingumui.

„Su centru besiribojantys rajonai daugelyje Vakarų miestų tampa gyvybingumu ir įvairialypumu pasižyminčiomis teritorijomis. Tie verslai ar iniciatyvos, kurioms centras yra per brangus, dažnai sau vietą randa šalia jo. Būtent tai galima stebėti Vilniaus Naujamiestyje ar Stoties rajone. Pastarasis taip pat pasižymi panašia dinamika ir galimybėmis kaip ir Naujamiestis. Kuo tokių gyvybingų rajonų centrinėse miesto dalyse daugiau, tuo, mano manymu, miestui ir jo gyventojams yra geriau“, – sako M. Marozas.

Potencialas dar neišsemtas

Savo ruožtu M. Miseliūnas teigia, kad puiki lokacija ir susisiekimas, žemesnės nei kituose centriniuose rajonuose NT kainos ir toliau lems Naujamiesčio patrauklumą. Kartu turėtų plėtotis ir paslaugų infrastruktūra bei viešosios erdvės.

„Šiuo metu Naujamiestyje galbūt dar trūksta pramogų, laisvalaikio leidimo vietų, daugiau žaliųjų erdvių, tačiau su laiku tai turėtų keistis. Augant gyventojų skaičiui, daugėjant jaunimo, įsikuriant šeimoms su vaikais rajone turėtume matyti daugiau į šias grupes orientuotų paslaugų ir infrastruktūros. Kartu plėtojant naujus administracinių patalpų kompleksus, rajonas taip pat ir toliau turėtų išlikti patrauklus verslo įmonėms. Šiuo metu Naujamiestyje yra vystomi trys biurų projektai, kurių bendras plotas sieks apie 27 tūkst. kv. m. Ir tai tikrai nėra Naujamiesčio galimybių ribos“, – sako M. Miseliūnas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video