Vakarų Europos šalyse individualūs gyvenamieji namai iš surenkamų elementų ar modulių statomi jau seniai ir tokia statyba yra populiari. Nors pavėluotai, tačiau populiarėja ji ir Lietuvoje. Svarbiausi tokių namų privalumai – rekordiškai trumpas jų statybos laikas ir aukšta kokybė. Kas liečia kainą, tai patys gamintojai nesuteikia didelių iliuzijų, kad jis bus pigesnis nei tradicinės statybos namas.
Moduliniai namai ar surenkama statyba iš gamykloje pagamintų elementų sutrumpina atstumą tarp pamatų liejimo ir užuolaidų kabinimo ir šį privalumą užsakovai vertina labiausiai.
Kitas lygis, kita kokybė
Surenkama statyba nėra naujiena. Pirmieji pastatai iš surenkamųjų konstrukcinių elementų buvo pastatyti jau XX a. pradžioje. Nuo to laiko technologija labai patobulėjo, o naudojamų komponentų kokybė pakilo į visai kitą lygį. Iš surenkamų elementų ar modulių statomi daugiaaukščiai gyvenamieji namai, mokyklos, viešbučiai, ligoninės, vaikų darželiai, o taip pat ir individualūs namai. Tokia statyba labai populiari Vokietijoje, Skandinavijos šalyse, kurių statytojus kokybiškais moduliais aprūpina ir Lietuvos surenkamų elementų gamintojai, eksportuojantys didesnę savo produkcijos dalį.
Surenkami ar moduliniai individualūs namai yra puiki alternatyva tradicinei statybai. Tokia statyba vertinama dėl savo greičio – modulinių namų atveju statybos terminai gali būti ir 70 proc. trumpesni, o statant iš elementų surenkamus namus iki 50 proc. trumpesni nei tradicinė statyba.
Vienbučio namo statyba, naudojant tradicines technologijas, trunka mažiausiai vienerius metus. Dažnai viskas užtrunka du ar tris kartus ilgiau. Renkantis surenkamą ar modulinę statybą šį laiką galima sutrumpinti iki kelių mėnesių, o jei viskas vyksta labai operatyviai ir optimistiškai – iki 2 mėnesių. Žodžiu, šiais laikais užsakyti namą ir į jį persikelti galima greičiau, nei pasiimti automobilių salone užsakytą naują automobilį.
Kokybė taip pat aukšta, nes surenkami elementai ar moduliai gaminami gamyklose, o tai reiškia – kontroliuojamomis ir visada tokiomis pačiomis sąlygomis. Be to išvengiama su projektavimo klaidomis susijusių išlaidų. Šiuolaikiniai surenkami ar moduliniai, iš modernių medžiagų pagaminti, namai pasižymi puikia izoliacija, neturi šalčio tiltų, jie atitinka statybos reglamentų reikalavimus, ekonominių klasių normas. Tai idealus sprendimas žmonėms, taupantiems laiką, vertinantiems modernią formą, paprastumą.
Gamyklose gaminamuose pastato elementuose gali būti sumontuoti projekte numatyti vamzdynai, elektros instaliacija, apšiltinimas, vidaus sienos, atlikta apdaila. Tai sutrumpina darbų statybvietėje laiką, nes pagrindiniai darbai statybos aikštelėje tampa – surenkamų elementų montavimas. Tai leidžia išvengti ir klaidų bei broko, kurie ne tokie jau reti tradicinėje statybų aikštelėje. Dažnai gamykloje atliekama apie 80 – 90 proc. modulinio ar surenkamo namo statybos darbų. Namo pamatai paprastai liejami tuo pat metu, kai gamykloje gaminami pastato elementai (nors ne visada jų reikia), po to moduliai ar namo elementai gabenami į statybvietę ir montuojami. Kitas etapas – baigiamieji įrengimo darbai, įskaitant vandens, nuotekų ir elektros sistemų pajungimą bei pastato apdailą.
Trumpai apie sąvokas
Kalbant apie modulinius ir surenkamus namus, reiktų „įnešti“ šiek tiek aiškumo, nes kaip pastebėjau, sąvokos surenkamas namas ir modulinis namas yra dažnai painiojamas ir ne visada daiktai vadinami tikraisiais vardais. Juokaujant galima sakyti taip: kiekvienas modulinis namas yra surenkamas, bet ne kiekvienas surenkamas namas yra modulinis.
Sąvoka „surenkamas“ namas apibūdina iš gamyklose pagamintų elementų sumontuotą pastatą. „Elementai“ – ne plytos, blokeliai, durys, gegnės ar čerpes, o didesnės užbaigtos pastato dalys: sienos, dideli lubų fragmentai, stogo elementai, laiptai ar net kažkurią namo dalį sudarantys erdviniai moduliai.
Dažnai toks pastatas turi plieninį ar medinį karkasą (nors nebūtinai), prie kurio montuojami gamyklose pagaminti statinio elementai: sienos, pertvaros, stogas ir pan. Dažniausiai Lietuvoje matomas surenkamos statybos pavyzdys – sovietiniai „blokiniai“ namai. Deja, tai – nevykęs pavyzdys, jei kalbame apie šiuolaikinę surenkamą statybą – moderni surankama statyba yra visiškai kitokia, tiek kalbant apie galimybes, tiek apie kokybę, tiek apie architektūrą ir funkcionalumą.
Modulinis namas susideda ne iš atskirų elementų, o iš pilnai pagamintų sekcijų arba modulių, kuriuos tereikia sujungti. Kažkas panašaus į kelių konteinerių sujungimą, tačiau tai vėl gi – konteinerinė statyba – pernelyg supaprastintas pavyzdys, nes jei modulinės statybos pradžia ir buvo konteineriai, tai dabar galimybės labai išplėstos, o patys moduliai neretai neprimena konteinerių.
Nors modulinio namo sekcijos nuo pradžių iki pabaigos yra pagaminamos gamyklose, tačiau tai nėra masinis vienodų modulių štampavimas. Projektuotojai pasiremdami modulinės statybos modeliu, gali sukurti namus pagal individualius kliento užsakymus.
Visos surenkamuosius ir modulinius namus gaminančios ir montuojančios įmonės turi bent kelis savo projektus, o kai kurios turi sukaupusios nemažą kolekciją. Modulinių namų atveju sunku kalbėti apie unikalų, nepakartojamą projektą, nes jis paprastai apsiriboja kelių vienodų ar skirtingų modulių konfigūracija. Modulinių namų dizainas priklausomas nuo gaminamu modulių, todėl norint labiau prisitaikyti prie individualių poreikių, modulinių namų gamintojams tektų paruošti netipinių formų modulius, o tai padidintų sąnaudas.
Įvairiuose straipsniuose gana dažnai tvirtinama, kad modulinė ar surenkama statyba yra pigesnė, tačiau neturėkite iliuzijų. Modulinius ar surenkamus namus siūlančių bendrovių atstovai irgi pateikia labai skirtingus vertinimus: vieni sako, kad šiek tiek pigesnė (iki 15 proc.), kiti sako, kad kainos panašios, treti atsargiai užsimena, kad šiek tiek brangesnės. Atviresni bendrovių atstovai dažnai argumentuoja taip: visų pirma jūsų laikas jau yra pinigai, nes greičiau pastatę namą sutaupysite lėšų būsto nuomai, antra, statydami tradiciniu būdu neišvengsite problemų, statybos klaidų ir su tuo susijusias stresinių situacijas, iškilti gali nuolat. Jūsų sveikata – irgi pinigai.
Moduliniai namai
Greičiausias būdas turėti nuosavą namą – modulinė statyba. Esant palankioms sąlygoms, jį galite gauti jau po 2-3 mėnesių. Moduliai – gamykloje gaminami erdviniai elementai, iš kurių statybos aikštelėje per kelias dienas surenkamas visas namas. Modulių skaičius priklauso nuo pastato dydžio. Dažniausiai individualūs namai statomi iš 2 – 6 modulių.
Sutaupytas laikas – ne vienintelis privalumas, pasirinkus modulinį namą. Reikia įvertinti ir tai, kad jums nereikės skirti savo laiko statybų proceso priežiūrai. Nereikės bendrauti nei su medžiagų pardavėjais, nei su skirtingos specializacijos statytojais, kas yra nemažas nervų išbandymas. Modulinė technologija leidžia statyti bet kuriuo metų laiku, nereikės laukti statyboms tinkamų oro sąlygų.
Namas gaminamas gamykloje, idealiomis gamybai sąlygomis, o montuoti jį galima net žiemą (jei tik tai ne šimtmečio žiema). Viską atlieka profesionalų komanda, kuri specializuojasi tokiose statybose. Pastatui suteikiama garantija.
Modulinių namų trūkumas – didoka kaina (nuomone, kad jei namas statomas iš modulių, tai jis turi būti gerokai pigesnis, nei tradicinės statybos namas yra pakankamai gaji, bet klaidinga). Kitas trūkumas – tam tikri apribojimai, kuriuos suformuoja gamybos technologija – pastatų forma, dizainas yra kartotiniai, dažniausiai vyrauja minimalistinis stilius – įvairios konfigūracijos pastatai plokščiais stogais sudėlioti iš kubo ar stačiakampio gretasienio formos modulių. Neretai modulinių namų gamintojai giriasi, kad jie gali siūlyti didelį dizaino variantų pasirinkimą. Sutinku: ir iš trijų ar keturių vienodų „Lego“ kaladėlių galima sudėlioti daug skirtingų figūrų, bet visos jos bus iš kaladėlių.
Dar vienas modulinės statybos trūkumas – reikia nemažai erdvės galingiems kranams, gerų privažiavimų sunkiasvoriams sunkvežimiams.
Moduliai paprastai turi plieninį ar medinį karkasą (kaip ir karkasinių namų atveju), kurį išorėje ir modulio viduje dengia plokštės, o karkaso vidus užpildomas termoizoliacine medžiaga. Pagal dabartinius pastato šiltinimo reikalavimus, kiekvieno modulio išorinės sienos turi būti papildomai apšiltintos. Dažnai tokie namai turi plokščius stogus, kurie suformuoti taip, kad surinktas lietaus vanduo būtų nukreiptas į specialias talpyklas arba į nuotekų sistemą. Yra variantų ir su šlaitiniu stogu.
Moduliai statomi ant polių arba ant specialių atramų. Juos galima įrengti ir ant esamų pastatų stogų, jei tokių statinių perdangų laikomoji galia yra pakankama. Modulinį namą galima pakankamai lengvai išplėsti, įsigyjant papildomų modulių, bet galima ir sumažinti, atjungiant kokį modulį.
Moduliai dažniausiai siūlomi su keliais apdailos variantais. Paprasčiausias variantas – modulis su daline apdaila. Brangesniuose variantuose gali būti įrengtos pertvaros, išvedžioti vidaus inžinieriniai tinklai, atlikta vidaus apdaila, sumontuoja vonios kambario įranga ar šildymo sistema. Yra siūlymų, kai padaroma daugelis darbų: belieka tik susinešti baldus ir gyventi.
Populiarėjanti surenkamoji statyba
Šiandien pasiūlymų įsigyti surenkamus namus, kurių elementai (sienos, lubos ir net stogai) gaminami gamyklose (tiek Lietuvos, tiek užsienio) – netrūksta. Surenkamus namus siūlančių bendrovių skaičius gan sparčiai didėja. Tai irgi gana greita statyba: užsakymo paruošimas gali užtrukti apie 2-3 mėnesius, o statyba apie porą savaičių. Iš plokščių ir kitų gamyklose pagamintų elementų surinktų namų privalumai panašūs į modulinių namų privalumus. Bet šis sprendimas architektams suteikia daugiau kūrybinės laisvės – galimybės ženkliai didesnės.
Surenkamų individualių namų pasiūloje dominuoja mediniai karkasiniai pastatai. Karkasas gaminamas iš plieno ar medienos, jo užpildas – šilumos ir garso izoliatorius, kuris iš abiejų pusių uždengiamas plokštėmis. Išorinė pusė paprastai papildomai apšiltinama. Tokių namų fasadai gali būti lentelės, klinkerio plytos, lanksčios plytelės, tinkas – kas prie širdies, tą ir rinkitės. Dažniausia vidaus sienų apdaila – gipso kartono plokštės. Vidinės namo sienos panašios į išorines, tik plonesnės, be papildomo izoliacijos sluoksnio, iš abiejų pusių apdailintos gipso kartono plokštėmis. Sienose sumontuotos vidaus inžinieriniai tinklai: elektra, signalizacija, vandentiekis, kanalizacija. Visose išorinėse sienose yra langų ir durų angos su rėmais. Surenkamieji lubų elementai irgi užpildyti izoliacine medžiaga, uždengti gipso kartono plokštėmis.
Individualių namų statybai siūlomi ne tik mediniai surenkami elementai – vis didesnio susidomėjimo susilaukia iš gelžbetonio pagaminti surenkami elementai, kurie tampa populiaresni ir šiais laikais tarpo tokių elementų ir sovietinių „blokinių“ namų asociacijų jau nebeieškoma: kitokios technologijos, visiškai kita kokybė. Gelžbetonio gamyklose, pasitelkus modernias technologijas, įvairių savybių betoną, gaminami skirtingų formų dydžių sienų elementai su bet kokios formos langų ir durų angomis. Sienos gali būti trisluoksnės, kai tarp dviejų betono sluoksnių yra šilumos izoliacijos sluoksnis, su išvedžiotais inžinieriniais tinklais (elektra, vandentiekiu, kanalizacija ir t.t.) bei vidaus ir išorės apdaila. Gelžbetonio gamyklose taip pat gaminamos surenkamų namų lubų plokštės, laiptai, balkonai ir t.t. Gelžbetoninės sienos pasižymi dideliu tvirtumu ir atsparumu gniuždymui. Jos atsparios ugniai ir gerai izoliuoja nuo triukšmo.
Dar vienas variantas – sluoksniuotų medienos plokščių CLT (angl. Cross Laminated Timber) surenkamos konstrukcijos. Technologija leidžia pagaminti didelių gabaritų plokštės, iš jų išpjauti įvairių formų elementus. CLT plokščių storio įvairovė yra didelė nuo 6 iki 26 cm. Tačiau individualių namų sienoms ir luboms retai naudojamos storesnės nei 14 cm plokštės. Plokštės gali būti klijuojamos į skydus, jų viduje išpjaunami kanalai elektros instaliacijai, galimi berėmio stiklo sprendimai, nebūtinos durų staktos.
Klijuotos medienos elementai turi du svarbius privalumus: jie yra daug tvirtesni už karkasines medines konstrukcijas (galima statyti ir daugiaaukščius namus), vidinėms sienoms nereikia apdailos. CLT plokštės pasižymi didele šilumine varža ir puikia garso izoliacija.
Surenkamųjų namų gamintojai klientams siūlo įvairius apdailos variantus: nuo nuo dalinės iki visiško vidaus įrengimo, įskaitant vonios kambarį, virtuvę, įmontuojamus baldus, šildymo ir vėdinimo sistemas. Kai kurios bendrovės siūlo sutvarkyti visus su statyba susijusius formalumus.
Mažesnių dydžių surenkamieji elementai
Iki šiol kalbėjau apie didelių gabaritų surenkamosios statybos elementus – modulius, namo sienas ir t.t. Tačiau surenkamoje statyboje naudojami ir mažesnei elementai, pavyzdžiui sluoksniuotos klijuoto medžio masyvo HBE (vok. Holz Bau Elemente) plokštės ir sijos. Plokštės paprastai yra vieno namo aukšto aukščio, jų storis gali būti 10 – 26 cm, o plotis dažniausiai yra apie 1 m.
Tokių plokščių nereikia apdailinti iš vidaus, jei jums patinka medinės sienos, grindys, lubos.
Verta paminėti, kad medžio masyvo plokštes, kaip nir aukščiau minėtas CLT plokštes lengva pjaustyti ir gręžti. Prie jų be jokių problemų galima tvirtinti buities prietaisus ir baldus. Žinoma, kai surenkamoje statyboje naudojamos ne pilnai pagamintos sienos, o mažesnių gabaritų plokštės, kurių reikiami dydžiai ir forma išpjaunami gamykloje, montavimas užtrunka ilgiau, tačiau namo statyba vis tiek išlieka greita nes ir šiuo atvejų pagrindinis darbas – gamykloje pagamintų elementų montavimas. Tokios statybos privalumai – didesnės individualaus dizaino pasirinkimo galimybės, nei statant namą iš modulių ar didelių surenkamų elementų, be to mažesnių dydžių surenkami elementai nereikalauja didelių laisvų erdvių, galingų krantų, gerų privažiavimų, be ko neišsiversi statydamas modulinius namus.
Reziumuokime : privalumai ir trūkumai
Pasirinkus modulinį ar surenkamą namą, visiems kitiems darbams irgi turėtų būti parinktos medžiagos ir procesai leidžiantys viską atlikti greitai, nes nėra jokio tikslo rinktis surenkamą ir modulinę statybą, jei apdailos procesai užtruks ilgai. Todėl gamintojai užsakovams siūlo ne tik sienas, bet ir stogo konstrukcijas, lubas, grindis, laiptus ir t.t. Atliekant vidaus apdailą tikslingiau atsisakyti ilgokai trunkančių tinkavimo darbų, naudoti gipso kartono plokštes ir pan..
Taigi pasižiūrėkime kokie surenkamų ir modulinių namų privalumai:
* tai trumpiausias kelias link nuosavo namo;
* atskirų elementų kokybė ir techniniai parametrai ir griežtai tikrinami;
* pastatui ir jo elementams suteikiama garantija;
* profesionali statyba, nes namą surenka šioje srityje besispecializuojantys darbininkai;
* orai ir sezonai mažiau įtakoja statybos procesą;
* švaresnė, ekologiškesnė ir mažiau triukšminga statyba;
* nereikia rūpinti sklype esančių medžiagų apsauga;
* galima užsakyti visiškai baigtą ir gyventi paruoštą namą;
* pakankamai tiksliai apskaičiuojamos statybos išlaidos.
Surenkamųjų ir modulinių namų trūkumai:
* būtinas patogus privažiavimas prie sklypo
* investuoti teks iš karto, panašiai kaip perkant pastatytą namą;
* mažesnės dizaino vidaus išplanavimo variantų galimybės;
* didesnė, nei tikimąsi, kaina.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]