Top Baneris

Moduliniai darželiai – sprendimas, neeliminuojantis kokybiškos aplinkos kriterijaus

2016 spalio 6 d.
Moduliniai darželiai
Architektų biuro „Do architects“ vizual.
Pasidalykite straipsniu

Praėjusiais metais Kauno rajone, šįmet – Vilniuje pradėjo veikti pirmieji moduliniai darželiai. Pastarąjį pastatė privati ugdymo įstaiga. Sostinės savivaldybė, sprendžianti kelių tūkstančių trūkstamų vietų darželinukams problemą, taip pat planuoja kurti modulinių darželių tinklą. Architektai viliasi, jog vietų ugdymo įstaigose stygiaus problema nebus sprendžiama trumparegiškai.

Tradiciniai darželiai tinka transformacijoms

Architektų biuro „Do architects“ komanda sostinės savivaldybei pristatė pavyzdinius modulinių darželių projektus. Architektų siūlymai – įrengti papildomas mobilias grupes esamuose darželiuose arba statyti atskirus modulinius darželius savivaldybei priklausančiuose sklypuose. Anot vienos projekto autorių, „Do architects“ architektės Gilmos Teodoros Gylytės, idėją inspiravo komandos dalyvavimas Švietimo ir mokslo ministerijos inicijuotame projekte, skirtame sovietmečiu statytų tipinių vaikų darželių, o vėliau ir mokyklų, modernizacijai.

Kelis mėnesius dalyvaudama ŠMM projekte architektė įsitikino – keliasdešimties metų sulaukusių ugdymo įstaigų erdves būtina iš esmės transformuoti. „Kūrybinėse dirbtuvėse nagrinėjome, koks yra tipinis sovietmečiu statytas darželis, kokia jį supanti teritorija. Darželių teritorijos miestuose neproporcingai didelės, kas ypač aktualu centrinėse miestų dalyse. Skandinaviški, japoniški, daniški darželiai – nedideli pastatai su mažu kiemeliu, o ne, kaip yra Lietuvoje, nedideli pastatai su milžinišku sklypu. Mums kilo klausimų, kam statyti darželius naujuose sklypuose, jei prie esamos infrastruktūros galima prijungti priestatus arba statyti atskirus mobiliuosius darželius savivaldybei priklausančiuose sklypuose“, – atkreipė dėmesį G. T. Gylytė.

„Do architects“ komandos siūlymas – statyti vienos, dviejų arba trijų grupių mobiliuosius darželius. Grupės, kurią sudarytų 4 konteineriai, įrengimas kainuotų apie 35 tūkst. eurų. Vienu vilkiku gali būti gabenami du konteineriai. Jei kažkur modulinis darželis taptų nebereikalingas, jis be didelių investicijų gali būti perkeltas į kitą rajoną.

moduliniai darzeliai 1 2

Architektų biuro „Do architects“ vizual.

Sostinė seks skandinavų pavyzdžiu

Šiuo metu sostinės savivaldybėje kaip tik dėliojami scenarijai, kur ir kiek modulinių darželių galėtų atsirasti. Architektė G. T. Gylytė pritaria šiam savivaldybės žingsniui, sykiu ragina vietų stygiaus ugdymo įstaigose problemą spręsti kokybiškai ir estetiškai.

„Nesinori, kad Vilnius, kuriame vietų ugdymo įstaigose stinga 6 tūkst. vaikų, būtų apstatytas tik žemos architektūrinės kokybės konteineriais. Tai – miesto gadinimas. Modulinis darželis gali būti arba estetiškas ir malonus, arba banalus ir atstumiantis“, – reziumavo pašnekovė.

Tiek modulinis darželis, tiek ir jo kiemas gali būti skirtingų dydžių. Projektuodami juos daugiausia dėmesio „Do architects“ architektai skyrė vaikų ugdymui(si). Nebesiginčijama, kad maži vaikai geriausiai mokosi žaisdami, tyrinėdami, bendraudami, o tam būtinos atskiros erdvės aktyviai veiklai ir poilsiui.

Moduliniuose darželiuose gali atsirasti dideli langai, medinės terasos, stumdomosios durys. Juose ypač tinka sudedamosios lovos, kurias galima transformuoti į nedidelį amfiteatrą. Tokiame darželyje galima įrengti antrą aukštą, parinkti kopėtėles ar laiptukus, kiemą aptverti ažūrine, šiek tiek perregima tvora, įrengti širmų. Taip pat čia dera įrengti rūbines, tualetus, virtuvėlę, stalą žaidimams. Žaidimams ir poilsiui skirtas erdves siūloma atskirti užuolaidomis arba akustinėmis pertvaromis. Komunikacijas architektai siūlytų montuoti už stiklinių pertvarų, kad vaikai jas matytų. Darželyje nėra zonos, kuri būtų nematoma, į teritoriją patenkama pro vieną įėjimą.

moduliniai darzeliai 13

Architektų biuro „Do architects“ vizual.

Iš modulių galima konstruoti įvairių konfigūracijų pastatus, tad darželiai prireikus gali būti pritaikyti jogos studijai, sporto klubui, mokyklos priestatui ar universiteto laboratorijai. Moduliai, atsižvelgiant į aplinką, gali būti mediniai, metaliniai arba skardiniai. Modulinių darželių spalvos taip pat gali įvairuoti.

Daugiausia dėmesio architektai modulinių darželių projektuose skyrė vaikų patirtims, kurios yra būtina augimo ir ugdymosi sąlyga.

Tiesa, „Do architects“ komanda savivaldybei pateikė ir galimą investavimo pasiūlymą. Miesto valdžios buvo prašoma tik išskirti sklypą. Vis dėlto savivaldybė apsisprendė rengti viešąjį konkursą. Architektai viliasi, kad renkant laimėtoją bus atsižvelgta ne tik į mažiausią kainą, bet ir į architektūrinę kokybę.

Sostinės meras Remigijus Šimašius nieko optimistinio nežada – savivaldybės viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi mažiausią kainą turintis pasiūlymas, tiesa, pripažįsta miesto vadovas, ne būtinai geriausias ir praktiškiausias.

Modulinių darželių priestatų idėja šiuo metu išties svarstoma, pirmasis pilotinis planuojamas Karoliniškių gyvenamajame rajone projektas artimiausiu metu bus pateiktas svarstyti savivaldybės tarybai, tuomet bus apsispręsta ir dėl konkursų skelbimo. Tiesa, savivaldybė laukia ir Nacionalinės žemės tarnybos sprendimo, nes be jos pritarimo negali perimti septynių valstybei priklausančių sklypų, kuriuose ateityje galėtų įsikurti ugdymo įstaigos.

moduliniai darzeliai 1

Architektų biuro „Do architects“ vizual.

„Ryterna modul“: moduliniai pastatai

Modulinių pastatų gamintojos – bendrovės „Ryterna modul“ – rinkodaros vadovas Vainius Gabalis patikino – įmonės specialistams teko įgyvendinti įvairių modulinių darželių ar mokyklų užsakymų tiek Pabaltijyje, tiek ir Skandinavijos šalyse. Vieni jų – tradiciniai, kituose nepagailėta lėšų kokybiškiems ir komfortiškiems sprendiniams. Tiesa, priminė bendrovės specialistas, kiekvienas „patobulinimas“: ar tai būtų vitrininiai langai, ar terasa, ar keli aukštai, turi savo kainą. Jai įtakos turi netgi modulinio pastato konfigūracija.

V. Gabalis atkreipė dėmesį, kad svarbiausia architekto idėjas gamintojams pateikti kuo anksčiau.

Tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, situacija panaši: sprendiniai pasirenkami priklausomai nuo skiriamų investicijų, mat noras suderinti pastato funkcionalumą ir estetiką imlus lėšoms.

„Ryterna modul“ noriai imasi nestandartinių projektų, taigi vitrininiai langai ar terasos moduliniuose pastatuose jiems nėra naujiena.

Bendrovės specialistas priminė ir dar vieną svarbią detalę: nesvarbu, ar vitrininiai langai bus įrengti tradicinės statybos, ar moduliniame pastate, jų kaina mažai skiriasi.

Iš 6 ar 8 modulių galima suformuoti vieną didelę erdvę. Patalpos gali būti pailgos arba kvadrato formos.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video