Top Baneris

Moderniems statiniams – naujųjų simbolių funkcija

2018 liepos 12 d.
river hall evaldo lusio nuotr 0
Evaldo Lusio nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Modernūs biurų pastatai tampa reikšmingi ne tik dėl ekonomiškų darbo vietų, platesnių verslo perspektyvų – jie formuoja miesto dalies veidą ar net įgauna netikėtų simbolinių funkcijų. Biurų pastatas RIVER HALL Kaune, iškilęs tarp Neries upės ir šlaito, netgi tapo skiriamuoju miesto vartų ženklu, tarsi pasitinkančiu ir įleidžiančiu į senamiestį.

Teritoriją prikėlė naujam gyvenimui

Projekto vystytojas – bendrovė „SIRIN Development“ abu savo projektus (prekybos centrą RIVER MALL ir verslo centrą RIVER HALL) įgyvendino nupirkęs dar sovietmečiu statytą ir jau griūvusį „Drobės“ fabriką. Architekto G. Natkevičiaus dėka ši vieta buvo prikelta naujam gyvenimui ir po truputį tampa viena iš Kauno miesto verslo ir prekybos zonų.

Projekto autoriai: Gintautas Natkevičius, Adomas Rimšelis, Dovilė Bukauskaitė, Dominykas Kalmatavičius
Vystytojas: bendrovė „SIRIN Development“
Durys biurų pastate: įmonė „Entransa“
Inovatyvūs ir aukštos kokybės liftai: bendrovė „Schindler-Liftas“
Elementiniai aliuminio ar stiklo fasadai: įmonė „Glasma Service“
Apdailos darbai: bendrovė „Linkodas“

Pažymi senamiesčio ribą

Architekto Gintauto Natkevičiaus projektuotas biurų pastatas RIVER HALL – vienas iš neseniai užbaigtų naujų statinių besikeičiančioje Jonavos gatvėje. Anot projekto autoriaus, Jonavos gatvė, kaip ir Savanorių prospektas, atveda iš kitų miestų į Kauno centrą, tačiau joje nėra tokio chaotiško, sunkiai suvaldomo, išmėtyto užstatymo, persipynusių laikotarpių, o daugiausia savitumo jai suteikia išsidėstymas tarp Neries upės ir šlaito.

G. Natkevičius kalba, kad panašiu metu skirtingose gatvės pusėse iškilę biurų pastatai RIVER HALL ir „Kauno dokas“ tarsi pagrindiniai miesto vartai žymi ribą, ties kuria sušmėžuoja bažnyčių bokštai, prasideda senamiestis. Abu pastatai gana stambūs, ženkliški, į kuriuos norom nenorom atkreipiamas dėmesys. „Labai džiaugiuosi, kad tai biurų pastatai, nes jie visą dieną yra gyvi, juose kažkas vyksta, atvažiuoja ir išvažiuoja automobiliai“, – tvirtina architektas. Jo nuomone, biurų pastatuose dirbančių žmonių kontingentas yra kiek kitoks nei, tarkime, besilankančių aplinkinėse prekybos vietose, tai suteikia vietai ir solidumo, ir gyvybės.

Biurų pastatas stambus, ženkliškas, į jį norom nenorom atkreipiamas dėmesys. Evaldo Lusio nuotr.

Biurų pastatas stambus, ženkliškas, į jį norom nenorom atkreipiamas dėmesys. Evaldo Lusio nuotr.

Išsaugota automobilių aikštelių tradicija

Architektas pasakoja, kad dar gerokai anksčiau sklype įrengta didžiulė automobilių stovėjimo aikštelė būdavo labai reikalinga per miesto šventes, kada miestas uždarytas ir į senamiestį automobiliai neįleidžiami. Nuo tada išlikusi tradicija automobilius palikti Jonavos gatvėje. „Pagrindinė mintis galbūt skamba labai buitiškai ir banaliai, bet vis dėlto norėjosi šioje miesto prieigoje palikti kiek įmanoma daugiau patogių automobilių aikštelių“, – projekto idėją komentuoja architektas. Tokiam sprendimui įgyvendinti buvo nuspręsta biurų pastatą pakelti virš automobilių aikštelės, kad išliktų automobiliams statyti skirtos vietos, o užimtos būtų tik tos, iš kurių patenkama į pastato holus su liftais.

Nusprendus statinį pakelti virš žemės, buvo laimėta ir dėl tam tikros jo išraiškos: didžiulis pastatas iš keturių tūrių atrodo tarsi plevėsuojantis, pakibęs ore. Tai sukuria papildomos dinamikos ir intrigos.

Buvo siekta atrasti santykį tarp funkcionalumo ir estetikos ne žaidžiant detalėmis, o kuriant išraiškingą, įsimenantį akiai tūrį. Architektas sąmoningai pabandė laimėti daugiau funkcionalumo suapvalinęs pastato kampus, kad atrodytų kaip nugludintas akmuo, ir suskaidęs jį į keturis tūrius. Jo manymu, vientisas, pernelyg didelis pastato tūris greičiausiai būtų buvęs trūkumas – vargu ar atsirastų nuomininkų per visą didžiulio ploto aukštą, o štai mažesni jų plotai tapo patogesni nuomai.

BREEAM standartas patvirtina išskirtinę pastato kokybę ir efektyvius inžinerinius sprendimus. Evaldo Lusio nuotr.

BREEAM standartas patvirtina išskirtinę pastato kokybę ir efektyvius inžinerinius sprendimus. Evaldo Lusio nuotr.

Įvertintas BREEAM standartu

Architektas sako, kad pastate buvo parinktos dalykiškos ir paprastos apdailos medžiagos, tinkamiausios biurui. Garso komfortui užtikrinti panaudota kiliminė danga ir pakabinamosios aliuminio lubos. Pastatas buvo projektuotas ir sertifikuojamas pagal tarptautinį tvarių pastatų vertinimo standartą BREEAM. Tai tik patvirtina išskirtinę pastato kokybę ir efektyvius inžinerinius sprendimus, kurie gerokai sumažina pastato eksploatavimo sąnaudas ir suteikia išskirtinį komfortą pastate įsikūrusių įmonių darbuotojams. Verslo centras RIVER HALL yra pirmasis ir kol kas vienintelis pagal šį standartą sertifikuotas pastatas Kaune. Taigi, patalpas nusprendusios nuomotis užsienio įmonės gali būti tikros dėl tarptautinius standartus atitinkančios kokybės.

Bendrovė „TGW Limited“ biurui pasirinko minimalistinį stilių, kuris gerai dera su viso pastato koncepcija. Evaldo Lusio nuotr.

Bendrovė „TGW Limited“ biurui pasirinko minimalistinį stilių, kuris gerai dera su viso pastato koncepcija. Evaldo Lusio nuotr.

Papirko lankstumas

Vienas biurų pastato RIVER HALL nuomininkų – tarptautinė kompanija „TGW Limited“. Kauno biurų patalpų rinką kompanija pripažįsta stebėjusi jau seniai, o apie RIVER HALL projektą sužinojo dar prieš prasidedant statyboms. Projekto koncepcija tiksliai atitiko bendrovės keliamus reikalavimus: geras susisiekimas su dauguma miesto rajonų viešuoju transportu ir automobiliu, geros automobilių statymo galimybės ir lankstumas planuojant patalpas. Ne mažiau svarbu, kad pastato vieta yra strategiškai labai patogioje vietoje, nes centro ir senamiesčio privalumai yra pasiekiami ranka, tačiau keliaujant į biurą galima išvengti centrinei miesto daliai būdingų transporto spūsčių.

Bendrovės „TGW Limited“ Lietuvos filialo vadovas Danas Kreivaitis pasakojo su RIVER HALL atstovais pradėję bendrauti vieni pirmųjų, tad ir į pastatą įsikėlė pirmieji. Biurui tarptautinė kompanija pasirinko minimalistinį stilių, kuris, jų nuomone, gerai dera su viso pastato koncepcija. Akivaizdus pastato pranašumas yra dideli vitrininiai langai, dėl kurių į patalpas patenka užtektinai natūralios šviesos, o darbuotojai gali matyti išskirtinius aplinkos vaizdus. Biure visos darbo vietos išdėstytos kiek įmanoma arčiau langų. Atskirti pasitarimo kambariai ir virtuvės (laisvalaikio) zona. Likusi erdvė skirta darbo vietoms su galimybe ateityje lengvai keisti jos suplanavimą.

Vienas pastato pranašumų yra dideli vitrininiai langai, pro kuriuos darbuotojai gali matyti išskirtinius aplinkos vaizdus. Evaldo Lusio nuotr.

Vienas pastato pranašumų yra dideli vitrininiai langai, pro kuriuos darbuotojai gali matyti išskirtinius aplinkos vaizdus. Evaldo Lusio nuotr.

Painūs gatvės pokyčiai

G. Natkevičiaus nuomone, daug sutapusių palankių aplinkybių lėmė Kauno miesto proveržį iš sąstingio. Jis prognozuoja, kad daugiausia pokyčių laukia Vilijampolės mikrorajono, ypač pastačius pėsčiųjų tiltą, sujungsiantį jį su senamiesčiu. Kita perspektyvi vieta – Aleksotas, išsidėstęs kitapus Nemuno, tarsi oponuojantis miestui. Tai naujos, įdomios, bepradedančios judėti miesto dalys, suteikiančios intrigos, kokia linkme jos plėtosis toliau.

Nors pašnekovas sutinka, kad Jonavos gatvė yra labai įdomi savo išsidėstymu tarp šlaito ir upės, vis tik didžiausia problema, kad kažkada joje nebuvo laiku susiorientuota – gatvė buvo traktuota kaip nesvarbi vieta, kurioje galima bet ką statyti. „Gatvės krūvis persikėlė, atsidarė vartai į senamiestį, ir ji jau nebėra nesvarbi“, – atkreipė dėmesį architektas. Jis įsitikinęs, kad vieno recepto šiai gatvei nesą, tačiau tiki, kad viskas šiuo metu yra architektų, projektuosiančių būsimus pastatus, rankose – kiek jie bus profesionalūs, ar jų kuriami objektai sugebės derėti su kitais.

Tvirtas „ne“ – nekokybiškam darbui

river hall evaldo lusio nuotr 7

Bendrovė „Linkodas“ statybos apdailos darbų ir remonto veiklą vysto nuo 2011 metų. Kasmet auganti patirtis vis didina atgarsius apie įmonės veiklą, vardo žinomumą, projektų skaičių ir apimtis.

Moderniame, pagal BREEAM standartus statytame biurų pastate RIVER HALL įmonė atliko vidaus patalpų apdailą. Bendrosiose koridorių, laiptinių, įėjimo holų erdvėse ir būsimų nuomininkų biurų patalpose įmonės komanda vykdė gipso pertvarų statymo, plytelių klijavimo, dažymo darbus.

Anot įmonės direktoriaus Žydrūno Kuralavičiaus, darbai šiame biurų pastate skyrėsi dar aukštesniais nei įprastai kokybės reikalavimais, kuriuos nulėmė A energinio naudingumo klasė ir BREEAM standartai. Siekiant išskirtinės kokybės, buvo orientuotasi į aukštesnį apdailos darbų lygį ir itin kokybiškas medžiagas.

Įmonė „Linkodas“ daugiausia apdailos ir rekonstrukcijos projektų yra atlikusi visuomeninės paskirties pastatuose. Keletas iš jų neseniai įgyvendintų darbų – „Sodros“ pastato Vilniuje vidaus renovacija, apartamentų komplekso „Saulės sonata“ Druskininkuose įrengimas ir vidaus apdaila, administracinio pastato Vilniuje, Žalgirio g. 131, biuro ir sandėlio remontas ir apdaila (užsakovas – įmonė „Pardavimo automatai“), gamybinio pastato Vilniuje, Metalo g. 15, apdaila (užsakovas – bendrovė „Staticus Group“).

Įmonė neatsisako ir privačių ar pusiau privačių projektų, pavyzdžiui, vienas iš neseniai įgyvendintų – administracinis ir daugiabutis gyvenamasis namas Jasinskio gatvėje, Vilniuje, kuriame „Linkodo“ specialistai atliko butų, bendrųjų erdvių ir komercinės paskirties patalpų apdailos darbus.

Įmonė „Linkodas“ apdailos bei renovacijos darbus vykdo naudodama modernias technologijas ir tik kokybiškas statybines medžiagas. Komanda vadovaujasi nuostata, kad kiekvienas klientas yra svarbus, o jam skiriamas dėmesys nepriklauso nuo objekto darbų apimties ir suteikiamų paslaugų kainos. Ž. Kuralavičius teigia, kad pirmiausia svarbu gerai suprasti užsakovą – detaliai neišsiaiškinus jo norų, gerai padaryti tikriausiai nebūtų įmanoma. Kvalifikuotų specialistų lankstumas ir mobilumas leidžia dar optimaliau įveikti užduotis. Vis tik Ž. Kuralavičius pabrėžia, kad jų įmonė visų pirma orientuojasi į atliekamų darbų kokybę. Taigi, ir objektai pasirenkami tik atidžiai išsiaiškinus situaciją, ar bus galima darbus atlikti kokybiškai. „Stengiamės nedirbti atmestinai, taigi, nenaudojame prastų, tarpusavyje nesuderintų medžiagų. Tokių objektų nesiimame ir net nedalyvaujame konkursuose, kuriuose iš karto akivaizdu, kad laimės įmonė, pasiūliusi pigiausią, bet nekokybišką paslaugą“, – teigia įmonės direktorius.

entransa logoBendrovė „Entransa“ tiekė ir sumontavo duris biurų pastate.

schindler logoInovatyviais ir aukštos kokybės liftais pasirūpino bendrovė „Schindler-Liftas“.

glasma service logoStatinio elementiniai aliuminio ar stiklo fasadai – įgyvendinant architekto idėją pastate, kuriame susipina naujausios fasadų architektūros tendencijos ir technologiniai sprendimai.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2018 / 6.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video