Viktorijos Morningtono pusiasalio papėdėje, kur Vakarų uostas susitinka su Baso sąsiauriu, įsikūręs pakrantės miestelis Flindersas, o jame – naujai pastatytas, „Abe McCarthy Architects“ komandos suprojektuotas namų ansamblis „Flinders Residence“. Tai modernus australietiškas gyvenamojo namo projektas, kuriame vyrauja rami prabanga, o iš jo atsiveria vaizdai į dažnai neramius Pietų Australijos vandenis ir vešlų bei banguojantį pajūrio kraštovaizdį. Modernia klasika alsuojantys namai suprojektuoti veikti off-grid, tačiau juose užtikrinti visi šeimai reikiami patogumai ir sukurta stilinga atmosfera.
„Flinders Residence“ yra šiuolaikinio kantri, arba kaimo, stiliaus studija, sąveikaujanti su kraštovaizdžiu ir atspindinti tekstūrų ir šviesos žaidimą. Pagrindinis dizainą lėmęs aspektas buvo užsakovo namų vizija, kuri iš pirmo žvilgsnio nebuvo itin šiuolaikiška, tačiau turėjo apimti daug modernių technologinių sprendimų, leidžiančių gyventi off-grid – atsijungus nuo bendrųjų inžinerinių tinklų. Reaguodamas į tai, architektas Abe McCarthy pasiūlė daug sujungtų pastatų, kurie kuria sodybos stilistiką, tačiau funkciškai yra itin modernūs.

Kaimiško stiliaus prabanga
Projektas „Flinders Residence“ sukurtas jaunai šeimai ir yra sudarytas iš minimalistinių mediena dengtų paviljonų. Pastatas suskirstytas į tris tarpusavyje sujungtus paviljonus tam, kad būtų užtikrintas šviesos ir gryno oro kiekis, skirtingi vaizdai ir atskiros erdvės, veikiančios tiek kaip visuma, tiek nepriklausomai.
„Abe McCarthy Architects“ siekė užtikrinti visą 360 laipsnių vaizdą, todėl namas buvo sukonfigūruotas be akivaizdžios priekinės ir galinės dalies. Dvišlaičiai stogai ir raižytos angos iš bet kurio kampo atsiveria į aplinkinį kraštovaizdį ir sukuria nuolatinį saulės ir šešėlio dialogą. „Dizainas išskirtinis tuo, kad eksponuojamas kiekvienas pastato apžvalgos taškas. Vadinamosios namo nugaros nėra. Bendra pastato forma yra suformuota taip, kad būtų užtikrintas įrėmintas vaizdas iš ir į pastatą iš visų krypčių“, – sako „Abe McCarthy Architects“ direktorius Abe McCarthy.

Paprastos geometrijos tūrinė išraiška suteikia rafinuotą formą ant nepaliesto organinio reljefo, o pats dizainas atspindi romantišką kantri stiliaus gyvenimo būdą. Tradicinių kaimo namų formos suteikia galimybę ekspansyviai įsitraukti į kraštovaizdį žemės lygmeniu, o vėliau pereiti prie intymesnių ir jaukesnių potyrių viršutiniuose palėpės lygiuose. Tai leido „Flinders Residence“ dizainui panaudoti dramatiškas dvigubo aukščio erdves, kartu išlaikant įtraukiančios šilumos ir jaukumo jausmą.
Komfortas ir šiluma
Projekto interjero dizainas sukurtas bendradarbiaujant užsakovui ir interjero dizainerei Aliciai Villellai iš įmonės „AV-ID Interior Design“. Rezultatas – jautrus bendrų ir individualių norų derinys, integruojant tiek romantiškus, tiek praktiškus elementus, sukuriant unikalų vietos pojūtį. Išlaikydama nuotaikingą ir natūralią spalvų paletę, interjero dizainerė gyvybės viduje įnešė derindama platų tekstūrų ir medžiagų pasirinkimą. Gilios tekstūros ir natūralių tonų paletė suteikia komforto ir šilumos pojūtį, o daugybė pagal užsakymą pagamintų detalių, tarp jų stalai, apšvietimas ir jauki įžeminta svetainė, užtikrina, kad interjeras išliktų patrauklus ir funkcionalus augančiai šeimai. „Tai namas, kuris demonstruoja gražų modernų dizainą, bet galiausiai yra tinkamas gyventi. Tai kaimiško kantri stiliaus ir modernios architektūros išraiškos dermė, kai žavesio akimirkos gretinamos su pragmatiškumu. Tikrai unikali rezidencija“, – sako interjero dizainerė A. Villella.
Vietinių medžiagų ir klimato žaidimas
„Flinders Residence“ medienos, formos ir erdvės santykis pabrėžiamas naudojant Tasmanijos ąžuolą. Architektų tikslas buvo ten, kur įmanoma, rinktis vietines medžiagas ir gaminius, todėl Tasmanijos ąžuolas turi svarbų vaidmenį visame funkcionaliame, bet šiuolaikiškame namų interjere. Naudojant tvarią medieną – inžinerines grindų lentas, fanerą ir medžio masyvo stalių gaminius – Tasmanijos ąžuolo pritaikymo įvairovė padėjo suderinti estetiką ir ekonomiškumą. „Projektuojant daug laiko buvo skirta šviesos konfigūravimui ir saulės spindulių analizei namo kontekste. Šiluma, būdinga Tasmanijos ąžuolui, buvo tinkama pastatui formuoti žaidžiant su šviesa, – pasakoja architektas A. McCarthy ir prideda: – Priklausomai nuo paros meto, šviesa skirtingai apšviečia medieną, sukuria skirtingus atspalvius ir suteikia namams gyvybės jausmą. Tai tikrai kažkas ypatingo.“
Pirmiausia rinkdamasis natūralias medžiagas, A. McCarthy sako, kad „Flinders Residence“ yra australietiškų medžiagų derinys. „Beveik visos namuose naudojamos medžiagos buvo gautos pačioje šalyje. Pavyzdžiui, žinojome, kad norime įterpti fasadą su mūro apdaila, ir čia buvo pradėtas naudoti kalkakmenis. Tai buvo sudėtingas procesas, nes, užuot ieškoję užsienyje, ėmėmės kruopštaus tyrimo pačioje Australijoje, kad atrastume kalkakmenį iš šalies vakarų, kuris padėjo išryškinti Tasmanijos ąžuolo grožį“, – džiaugiasi A. McCarthy.

Daugiau nei dešimtmetį dirbęs architektūros srityje, A. McCarthy įgijo patirties keliose Jungtinės Karalystės įmonėse, o vėliau grįžo į gimtinę dirbti prestižiškiausiose Australijos bendrovėse. Prieš trejus metus iš aistros gyvenamajai architektūrai įkūręs savo įmonę, šiandien A. McCarthy specializuojasi kurdamas aukščiausios klasės gyvenamuosius namus. „Anksčiau daugybėje prabangių gyvenamųjų projektų pirmenybė visada buvo teikiama amerikietiškai ar europietiškai medienai, tačiau šis projektas įrodo, kad Tasmanijos ąžuolas yra pranašesnis už bet kokią importuotą medieną. Nuo tada, kai dirbau su šiuo projektu, ir dabar jau aktyviai kuriami kiti projektai, kuriuose pritaikomas Tasmanijos ąžuolas. Dabar akivaizdu, kokia tai fantastiška ir įvairiapusiška apdaila, be to, ji lengvai tiekiama ir atitinka aukštus aplinkosaugos standartus“, – sako A. McCarthy.

Off-grid sprendimai
Namas suprojektuotas taip, kad užtikrintų ne tik visus šeimai reikalingus patogumus, bet ir tvarius aplinkai draugiškus sprendimus.Kalbant apie tvarias iniciatyvas, projekte taikomos kelios pagrindinės strategijos, leidžiančios namams veikti off-grid.
• Biomasės katilas, kuris šildo ir tiekia karštą vandenį.
• Saulės moduliai, tiekiantys pagrindinę reikiamą elektros energiją.
• Lietaus vandens saugykla, skirta buitinio vandens, drėkinimo ir gaisro gesinimo atsargoms papildyti.
• Šiluminė masė, skirta sugerti žemai esančios vasaros saulės spinduliams, taip užtikrinanti pasyvųjį šildymą.
• Žaliuzės ir automatizuoti stiklai, taip pat ir stoglangiai, kad pastatas galėtų natūraliai kvėpuoti ir vėsti, arba uždaryti nuo sezoninių ekstremalių klimato sąlygų.
Kelerių metų meilės ir dėmesio rezultatas
Norėdamas iš tikrųjų skirti visą savo dėmesį kiekvienam dizainui, A. McCarthy sako, kad jo kuriami projektai dažnai yra kelerių metų meilės ir dėmesio rezultatas, o „Flinders Residence“ nebuvo išimtis. „Ši rezidencija buvo mano vienintelė veikla ir aistra daugiau nei trejus metus. Atsiradęs ryšys su užsakovu padėjo aiškiai iškomunikuoti pastato dizaino viziją ir leido užmegzti atvirą dialogą, siekiant apsvarstyti visus namo komponentus, kurie buvo esminiai projektavimo procese“, – sako architektas.
Projekto užsakovas norėjo dizaino, kuriame būtų užtikrintas šilumos ir komforto jausmas, kurį jis patyrė kalnuotuose regionuose visame pasaulyje. Užsakovas sėmėsi stilistinio įkvėpimo iš nešiuolaikinių pastatų, kaip pavyzdį pateikė Europos ir Amerikos kaimo vietovių paveldo statinius. Medžio apdaila tiek eksterjere, tiek interjere prisotina namus šios šilumos ir natūralaus žavesio. „Rezultatas yra neįtikėtinas, nes tai yra viskas, ko norėjome, atsižvelgdami į tai, kaip gyvename namuose, ir į šilumos bei artumo jausmą, kurio siekėme. Kiekviename namų kampelyje yra ryškūs modernūs architektūriniai ženklai, dėl kurių gyventi tokiame name yra nepaprasta patirtis“, – džiaugiasi „Flinders Residence“ savininkas.
[prenumerata mailpoet_form_id=”7″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/kranas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”statybų, NT, inžinerijos” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
2 komentarai. Leave new
negali sakyti, kad kažkas naujo, bet atrodo padaryta gerai.
Paprastai, bet neprastai.