Top Baneris

Mėnesio pabaigoje – Stasio Eidrigevičiaus menų centro Panevėžyje atidarymas (1)

2024 gegužės 14 d.
Stasio Eidrigeviciaus menu centras
G. Kartano nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Panevėžyje gegužės 31 d. duris atvers naujas šiuolaikinio meno muziejus, pavadintas Stasio Eidrigevičiaus – menininko, paliekančio reikšmingą kūrybinį pėdsaką visame pasaulyje, – vardu. Stasys yra įvairialypis menininkas – tapytojas, grafikas, fotografas, instaliacijų, skulptūrų, performansų kūrėjas, scenografas, rašytojas, režisierius. Daugiasluoksnis, įvairiomis meninėmis technikomis perteiktas jo kūrybinis pasaulis atsispindės „Stasys Museum“ erdvėse.

Muziejaus atidarymo paroda „ICON–O–STASYS“ atvers erdvę interpretacijoms ne tik savo turiniu, bet ir pavadinimu. Paroda apims daugiau nei 1000 kv. m plotą, įskaitant tris muziejaus aukštus ir instaliaciją lauke. Parodos kuratoriai – Lina Albrikienė ir S. Eidrigevičiaus sūnus Ignacy Eidrigevičius.

Paroda „ICON–O–STASYS“ kelia lūkesčius ir atkreipia dėmesį į netrukus duris atversiantį naują tašką Lietuvos kultūros žemėlapyje, rašoma muziejaus pranešime žiniasklaidai. „Simbolis „O“ gali reikšti Stasio stiliumi pavaizduotą veidą, galbūt akį – Stasio kūryboje ypač reikšmingus elementus“, – teigia muziejaus parodų kuratorė L. Albrikienė, komentuodama intriguojantį pavadinimą. Anot jos, pirmojoje muziejaus parodoje S. Eidrigevičiaus kūrybos leitmotyvas lydės lankytojus laike ir erdvėje. „Visas pirmas muziejaus aukštas numatytas S. Eidrigevičiaus biografijos akimirkoms, supažindins žiūrovus su menininko kūrybos laiko juosta. Antrame aukšte lankytojus pasitiks nuolatinė kūrėjo ekspozicija, kurioje bus pristatomos beveik visos menininko įvaldytos kūrybos technikos. Trečias aukštas – ypač šiuolaikiškas. Jį sudarys medijų meno kūriniai bei keičiama S. Eidrigevičiaus ekspozicija“, – atskleidžia kuratorė.  

Stasys Eidrigevicius melyna pasaka
S. Eidrigevičius. „Mėlyna pasaka“

Pasak Varšuvoje gyvenančio ir kuriančio S. Eidrigevičius, meno kelyje yra sustojimų. „Stotelėse atsiverčiu savo piešimo knygelę, pasiimu pieštuką ar rašiklį ir brėžiu liniją, kad prisiminčiau, kas man svarbu“, – dalijasi kūrėjas, viename sakinyje užkoduodamas daugybę reikšmių, kaip ir jo vadinamuose vienos linijos piešiniuose. „Mano kūryboje dažnai išnyksta ribos tarp tapybos ir iliustracijos, tarp fotografijos ir grafikos, tarp skulptūros ir scenografijos, tarp piešinio ir freskos“, – teigia menininkas. 

Jo kūryba įvertinta daugiau kaip 40 tarptautinių apdovanojimų visame pasaulyje, tarp jų – didysis prizas tarptautiniame knygų iliustracijų konkurse Barselonoje (1986), „Auksinis Hugo“ tarptautiniame kino filmų festivalyje Čikagoje (1987), pirmosios tarptautinės iliustracijų bienalės Belgrade Grand Prix (1990), Niujorko iliustratorių draugijos aukso medalis ir Paryžiaus Grand Prix „Salon des Posters“ (1993), aukso medaliai 4-ojoje tarptautinėje plakatų trienalėje Japonijoje (1994) ir Lenkijos plakatų bienalėje Katovicuose (1999) ir daugelis kitų svarių apdovanojimų.

Panevėžio centre atidaromame muziejuje taip pat veiks panoraminė stogo terasa ir gastronominė kavinė.

Pastato projekto autoriai – MB „Syrusas“ „IMPLMNT architects“ komanda – Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė ir Ričardas Bertašius. Rangos darbus atliko bendrovė „Panevėžio statybos trestas“.

„Stasys Museum“ įsikūręs Respublikos a. 40, Panevėžyje. Muziejaus darbo laikas nuo 2024 m. gegužės 31 d. numatytas antradieniais–šeštadieniais 11–19 val., sekmadieniais 12–17 val.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Skaitytoja

    2024-05-14, 21:47  

    Gaila, kad spaudos pranešimuose eilinį kartą nenurodomi pastato architektai – Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė ir Ričardas Bertašius („Implmnt Architects“)

Rekomenduojami video