Top Baneris

Mažeikių urėdijos miškininkų darbe iššūkių nestinga

2014 spalio 14 d.
Pasidalykite straipsniu

1957 metais įkurta viena didžiausių Lietuvoje Mažeikių miškų urėdija nelepinama gamtos sąlygų, nutolusi nuo šalies didmiesčių, tačiau urėdijos miškininkų pastangomis į miškus atėję lankytojai džiaugiasi sutvarkyta rekreacine infrastruktūra ir kruopščiai prižiūrimais miškais.

Miškų kokybė gerėja

Mažeikių miškų urėdijos administruojami miškai driekiasi per tris savivaldybes – Akmenės, Mažeikių ir dalį Skuodo rajono. Urėdijos teritorijoje – daugiau kaip 62 tūkst. hektarų miškų. Iš jų per 32 tūkst. hektarų priklauso valstybei. Miškus administruoja Ruzgų, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Renavo, Sedos, Balėnų, Kapėnų, Kairiškių, Papilės ir Kruopių girininkijos. Vidutinis girininkijos plotas – 3,2 tūkst. hektarų. Urėdijos miškai suskirstyti į kvartalus (vidutinis vieno kvartalo plotas – 46 hektarai), o juose – į taksacinius sklypus (vidutinis plotas – 1,7 hektaro).

Mažeikių miškų urėdijos teritorijoje esantys miškai priskirti keturioms miškų grupėms. Daugiausia – ketvirtos grupės (ūkinių) miškų – 81,4 proc. Urėdijoje medynai užima daugiau kaip 29 tūkst. hektarų plotą. 28 proc. jų – įveisti sodinant. Apie 300 hektarų miškų kirtavietėse, miško aikštėse, žemėje, skirtoje miškui įveisti, ir žuvusiuose medynuose kasmet atsodinama.

Didžiausią dalį Mažeikių miškų urėdijoje sudaro eglynai, pušynai ir beržynai. Vidutinis medynų tūris vieno hektaro plote – apie 200 kubinių metrų. Vidutinis visų medynų amžius – 49 metai. Urėdijos teritorijoje vyrauja laikinai užmirkusios (66 proc.) ir derlingos (54 proc.) augavietės. Medienos ruoša tokiose teritorijose nelengva. Miškingumas urėdijos teritorijoje siekia 30,3 proc. Palyginti su 1998 metais, jis padidėjo 0,3 proc.

Atsakingą darbą patvirtina sertifikatai

2013 metais pagrindiniais kirtimais buvo iškirsta 70 tūkst. kubinių metrų medienos, tarpiniais – 35 tūkst. kubinių metrų. Parduota 104 tūkst. kubinių metrų medienos. Mediena iš šios urėdijos keliauja į Šiaulius, Kretingą, Klaipėdą, Plungę, Skuodą ir kitur Lietuvoje, tai pat parduodama latviams.

Mažeikių miškų urėdijos miškininkai rūpinasi ne tik esamų, bet ir naujai įveisiamų miškų kokybe. Nuo 2003 metų urėdijos administruojami valstybei priklausantys miškai sertifikuojami. Miškų sertifikavimas – tai procesas, kurio metu ūkinė miškų veikla įvertinama pagal tarptautinių standartų visumą. Sertifikatas suteikia vartotojams garantiją, kad pagal šį dokumentą pateikta miško produkcija yra kilusi iš atsakingai tvarkomų miškų.

Sodmenimis rūpinasi patys

Kokybiškam miškui būtini kokybiški sodmenys. Urėdijos medelynuose miškams atkurti ir naujiems įveisti kasmet auginama daugiau kaip 2 mln. sėjinukų ir panašus skaičius sodinukų. Spygliuočių sodmenys miškams atkurti iki 2002 metų buvo auginami girininkijų daigynuose-medelynuose. Nuo 2002-ųjų, įsigijus dirvos ruošimo techniką, sėjinukai auginami
7 hektarų ploto Mažeikių daigyne.

Sodinukai ir lapuočių sėjinukai nuo 2003 metų auginami 32 hektarų ploto Žerkščių medelyne. Čia 2005 metais įrengta stacionari laistymo sistema. Daigyne ir medelyne įrengtos ledainės bei sodmenų rūšiavimo patalpos ilgainiui nebeatitiko šiuolaikinės technologijos reikalavimų, todėl 2014 metais Žerkščių medelyne pradėtos statyti daugiafunkcės sodmenų rūšiavimo bei sandėliavimo patalpos.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video