Nepriklausomas energijos tiekėjas „Enefit“ plečia partnerių ratą, sudarydamas ilgametę bendradarbiavimo sutartį su didžiausio vėjo jėgainių parko Baltijos regione plėtotojais. Šiuo sutarimu „Enefit“ įgijo teisę 10 metų pirkti žaliąją elektros energiją iš Telšių rajone įsikursiančio naujojo 68,9 MW „E energija“ Telšių vėjo elektrinių parko, pagaminsiančio tiek elektros energijos, kiek reiktų aprūpinti maždaug 78 300 namų. Bendrovės atstovų teigimu, naujajam vėjo parkui pradėjus veikti, privatūs klientai Lietuvoje turės daugiau galimybių savo namuose naudoti vietinę aplinkai draugišką elektros energiją.
Didins energetinę nepriklausomybę
Vėjo parko idėjai virsti realybe padėjo pirmoji Baltijos šalių regione ilgalaikė 10 metų energijos tiekimo sutartis (Power Purchase Agreement, PPA), pasirašyta šių metų rugpjūčio mėnesį. Pagal šį susitarimą Estijos valstybinio kapitalo energetikos bendrovė „Eesti Energia“ iš vėjo elektrinių parko savininkų pirks parke pagamintą elektrą „Enefit“ vardu, kurią tieks ir privatiems klientams Lietuvoje.
Naujai statomą beveik 70 MW galios vėjo parką Telšių rajone valdo energetikos įmonių grupė „E energija“ kartu su viena lyderiaujančių pasaulyje energetikos bendrovių „General Electric“ (GE). Šis projektas ypatingas tuo, kad jis įgyvendinamas be valstybės paramos. Numatyta, kad Telšių pašonėje iš viso išdygs 13 modernių vėjo jėgainių, o naujasis „E energija“ projektas taps daugiausiai elektros energijos pagaminsiančiu vėjo elektrinių parku Lietuvoje.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Įdomiausias naujienas sužinokite pirmieji – „Statyba ir architektūra“ Facebook puslapyje:
[/su_note]
Kaip tvirtina „Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna, planuojamas vėjo jėgainių parkas yra reikšmingas visos Lietuvos mastu, įskaitant ir privačius klientus, kadangi šalis yra itin priklausoma nuo elektros energijos importo.
„Šis ilgalaikis vėjo elektrinių parko sandoris regione yra svarbus ne tik „Enefit“ grupei, bet ir visam Baltijos regionui bei Lietuvai. Pernai šalies poreikiams užtikrinti buvo importuota kiek daugiau nei 70 proc. elektros energijos. Šis vėjo parkas padės sumažinti importuojamos elektros dalį, kartu leisdamas būti mažiau priklausomiems nuo užsienio valstybių ir tarptautinių elektros rinkų svyravimų“, – pažymi V. Koryzna.
Šis projektas, anot energetikos eksperto, prisidės ir prie to, kad gyventojams bus galima pasiūlyti dar daugiau 100 proc. vietinės žaliosios elektros energijos už prieinamesnę kainą ir taip pat leis mažinti CO2 emisiją visos Europos Sąjungos mastu.
Patenkins aplinka besirūpinančiųjų poreikius
Įmonės atstovas atkreipia dėmesį, kad prasidedanti Lietuvos elektros rinkos liberalizacija, leisianti kiekvienam rinktis individualų tiekėją, neabejotinai padidins žaliosios energijos poreikį. Todėl kitų metų pabaigoje pradėsiančio veikti vėjo parko svarba dar labiau išaugs.
„Pernai Lietuvoje veikiantys vėjo jėgainių parkai kartu su mažosiomis vėjo elektrinėmis pagamino 1,5 TWh elektros ir tai sudarė daugiau kaip 11,2 proc. visos šalyje suvartotos energijos. Visgi, vartotojams sąmoningėjant ir dažniau galvojant apie aplinkos tausojimą, norinčiųjų naudoti tik aplinkai draugišką vietinę energiją skaičius palaipsniui auga. Tikėtina, kad leidus rinktis individualų tiekėją, žaliosios energijos poreikis dar didės. Jau dabar mūsų įmonės atlikta apklausa rodo, kad Lietuvoje galimybė rinktis žaliąją elektros energiją šiuo metu aktuali bent ketvirtadaliui gyventojų“, – pastebi V. Koryzna.
Kartu, anot „Enefit“ vadovo, naujasis vėjo jėgainių parkas prisidės siekiant strateginio šalies tikslo iki 2030 m. atsinaujinančių energijos išteklių dalį, lyginant su šalies bendruoju galutiniu energijos suvartojimu, padidinti iki 45 proc.
Parengiamieji projekto darbai Telšių rajone prasidėjo dar šių metų birželį, o šiandien, rugsėjo 2-ąją, buvo įkasta ir simbolinė kapsulė, žyminti projekto pradžią. Planuojama, kad pirmųjų turbinų montavimas turėtų prasidėti 2021 metų balandžio mėnesį, o pats vėjo jėgainių parkas pradės veikti kitų metų pabaigoje.
Savo ruožtu „Enefit“ šiuo metu jau turi 1000 klientų, kuriems nuo spalio bus tiekiama Žalioji energija. Pasak V. Koryznos, bendrovė yra atvira bendradarbiavimui su kitais saulės, vėjo, hidroenergijos vystytojais, padedant jų energiją įdarbinti privačių klientų namuose.