Praėjo metai nuo gaisro „Grenfell Tower“ pastate Londone – pakankamai laiko išmokti pamokas ir jas pritaikyti praktikoje. Tačiau Aplinkos ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, kitų institucijų inicijuotas tyrimas verčia tuo abejoti: ši tragedija kol kas nebuvo pakankamu akstinu pasitikrinti pastatų saugumą, nes dalyvauti tyrime, papildomai vertinant kai kurių naujai pastatytų ar atnaujintų pastatų fasado degumą, dalis atrinktų respondentų tiesiog nesutiko.
Pastatų gaisro sauga – skirtingų institucijų bendras interesas
Viena pagrindinių tragedijos Jungtinėje Karalystėje kaltininkių – gaisro išplitimo priežasčių – įvardijama šio daugiaaukščio namo renovacijoje naudota fasado apdailos plokštė „Reynobond PE“. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas, siekdamas išsiaiškinti tokio gaisro tikimybę Lietuvoje ir pastatų fasaduose naudojamų medžiagų tinkamumą, sudarė specialią komisiją. Jos gretose – Aplinkos ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie AM, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovai.
Ši komisija nusprendė atlikti apibrėžtos apimties pastatų fasaduose sumontuotų aliuminio kompozito plokščių atranką ir jų bandymus, kurie leistų atlikti pirminius vertinimus dėl šių atitikties gaisrinės saugos reikalavimams. Iš visos tyrimui pateiktos dokumentacijos pagal skirtingus parametrus – paskirtį, aukštingumą, plokštėmis padengtą fasado dalį – buvo atrinkta 15 pastatų, kurių savininkams ar valdytojams komisija pateikė siūlymus nemokamai atlikti pirminius bandymus jų degumo klasei nustatyti. Į atrinktų pastatų sąrašą patenka gyvenamosios, sveikatos priežiūros, administracinės, mokymo, prekybos ir kitos paskirties pastatai.
Nemokamai pasitikrinti namo atsparumą gaisrui sutiko ne visi
Tačiau siūloma palankia galimybe įsitikinti pastato fasado atitiktį degumo reikalavimams sutiko pasinaudoti ne visi: dalyvauti tyrime sutiko 9 pastatų valdytojai ar savininkai, 3 iš jų – tik su papildomomis sąlygomis. Likusių 6 pastatų valdytojai ar savininkai galutinio atsakymo nepateikė arba nesutiko su Komisijos pateiktais siūlymais. Pažymėtina, kad dauguma sutikusiųjų – viešojo sektoriaus subjektai.
Nuo pirmųjų 6 pastatų jau paimti ir pirminiams degumo bandymams atlikti Gaisrinių tyrimų centrui perduoti aliuminio kompozito plokštės bandiniai. Rezultatai bus pateikti tik turint apibendrintą informaciją. Ją išanalizavus bus sprendžiama dėl poreikio atlikti išsamesnį vertinimą, o, esant poreikiui, ir dėl teisės aktų pakeitimų.
„Statinių gaisrinę saugą Lietuvoje užtikrina teisės aktais apibrėžta statinių projektavimo, statybos, naudojimo, statybos produktų tiekimo rinkai reikalavimų ir šių procesų kontrolės sistema, – sako aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė. – Atsižvelgdami į naujausius ES teisės aktų reikalavimus, mokslinių tyrimų rezultatus, reikalavimų taikymo, valstybinės priežiūros praktiką, šią sistemą nuolat tobuliname. Be abejo, tokie skaudūs įvykiai, kaip gaisras „Grenfell Tower“ pastate primena visuomenei ir atsakingoms institucijoms vėl ir vėl tikrinti šios sistemos ar atskirų jos dalių, priimtų sprendimų pagrįstumą ir patikimumą“.
„Aiškiai matome tokio pobūdžio tyrimų naudą ir, galime atsakingai pasakyti, jie nebus vienkartiniai ir ilgainiui turėtų tapti sistemine statinių atitikties nustatytiems reikalavimas užtikrinimo dalimi, aiškiai pabrėžiant, kad ir tie statiniai, kurių statyba užbaigta, esant poreikiui, gali būti patikrinti jų galimai projektavimo ir statybos metu atsiradusių neatitikčių aspektu“, – sako aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė – Be pagrindinio tikslo, reikėtų atkreipti dėmesį, kad šio tyrimo patirties pagrindu tobulinimas ir institucinio bendradarbiavimo nustatant šias neatitiktis mechanizmas, kuris turėtų užtikrinti bendrą, tačiau greitą ir sklandų kelių institucijų reagavimą į tokias situacijas“.
Ne pirma iniciatyva kontroliuoti verslo atsakomybę
Panašų tyrimą yra atlikusi ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas su VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra. Patikrinus visus šiuo metu atnaujinamus daugiabučius, kuriuose įrengtas vėdinamasis fasadas, nebuvo nustatytas nė vienas atvejis, jog renovacijos metu daugiabučio apdailai būtų naudojamos „Reynobond PE“ ar kitų gamintojų aliuminio kompozito plokštės. Tyrimo rezultatai taip pat parodė, jog tokio medžiagiškumo fasado apdailos plokštės, kokios buvo panaudotos atnaujinant „Grenfell Tower“ pastatą, Lietuvoje jau atnaujintuose daugiabučiuose namuose naudotos tebuvo kartą iš visų 1700 modernizuotų daugiabučių. Šis pastatas įtrauktas į minėtą 15 pastatų sąrašą.
Tai – ne vienintelės Komisijoje dalyvaujančių institucijų taikomos priemonės tikrinti statinių gaisrinę saugą. Didelis dėmesys skiriamas ir rinkos priežiūrai, statybos procesui. Vykdomi planai ir neplaniniai statomų pastatų patikrinimai, kuomet iš jų paimami statybos produktai, vertinant jų atitiktį deklaruotoms savybėms, gaisrinės saugos reikalavimams. Vienas atvejis dėl galimai netinkamos aukšto slėgio laminato plokščių degumo klasės panaudojimo jau ginčijamas teisme.
AM inf.