Top Baneris

„EXPO 2015“ paviljono projekto konkurso nugalėtojas jau aiškus

2014 kovo 6 d.
Pasidalykite straipsniu

Prieš daugiau kaip du mėnesius paskelbto atviro supaprastinto Lietuvos paviljono pasaulinėje parodoje „EXPO 2015“ Milane projekto konkurso rengėjai sulaukė rekordinio skaičiaus pasiūlymų. Iki konkurso sąlygose nurodyto termino – vasario 10 d. – konkursui pateikti 27 koncepciniai projektai, pateikiantys viziją, kaip 2015 metų pasaulinėje parodoje turėtų atrodyti pastatas ar jų grupė, kur bus pristatoma šioje parodoje dalyvausianti Lietuva.

Kovo 4 d. paaiškėjo architektūrinio konkurso nugalėtojas. Juo išrinktas studijos „JAS“ projektas „Balansas“. Pasak projekto autorių, dviejų tūrių kompozicija reprezentuos Lietuvą kaip unikalių tradicijų ir technologinių inovacijų šalį.

Antroji vieta skirta bendrovės „Mart Pro“ darbui „LT Lithuanian Table“, trečioji – Sauliaus Gečo projektui „Sveiks svieteli margs“.

Kaip teigia Aplinkos ministerija, projektų eilė nėra galutinė, ji gali pasikeisti po pateiktų kvalifikacinių duomenų patikrinimo procedūros. Jeigu komisija nustatys, kad tiekėjo pateikti kvalifikaciniai duomenys yra neišsamūs arba netikslūs, ji privalo prašyti tiekėjo juos patikslinti. Komisija atmes projektus tų dalyvių, kurių kvalifikacija neatitiks nustatytų reikalavimų.

„Pasiūlymų gausa rodo ne tik didelį susidomėjimą galimybe projektuoti prestižinį statinį pasaulinio lygio renginiui, bet ir išaugusį dalyvių pasitikėjimą, kad konkursas yra vykdomas skaidriai ir nešališkai“, – sakė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Dalyvauti viešuose aptarimuose galėjo visi norintieji, o pareikšti nuomones apie pateiktus darbus buvo kviečiami architektai, įvaizdžio specialistai, parodos temos žinovai, įvairių kitų sričių ekspertai. Laikantis projekto konkurso taisyklių, ekspertų buvo prašoma deklaruoti savo nešališkumą, savo nuomonę išreikšti jie buvo kviečiami ir žodžiu, ir raštu. Pareikšti nuomones buvo kviečiama ir internetinėse svetainėse.

Projektams vertinti buvo sudaryta kompetentinga komisija, kurioje šį kartą be konkursą organizuojančios ministerijos atstovų buvo architektų, verslininkų, visuomenei gerai žinomų žmonių: Architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas, Lietuvos Pramonininkų Konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto dekanas Rimantas Buivydas, architektai Rolandas Palekas, Marius Šaliamoras, profesorius etnologas Libertas Klimka, Italijoje dirbantis ir kulinarijos temomis daug rašantis žurnalistas Paulius Jurkevičius, televizijos laidų vedėja, knygos „Pasimatymas su Lietuva“ autorė Edita Mildažytė.

Konkurso sąlygose buvo reikalaujama, kad projektas atitiktų pagrindinę parodos „EXPO 2015“ temą – „Pamaitinti planetą, energija gyvenimui“ ir kuo išradingiau pristatytų mūsų valstybę.  Su konkurso nugalėtoju bus sudaroma sutartis dėl paviljono techninio projekto parengimo ir jo įgyvendinimo priežiūros.

Lietuva iki šiol yra oficialiai dalyvavo dešimtyje pasaulinių parodų.Lietuvos paviljonas „EXPO 2012“ Pietų Korėjoje buvo įvertintas Tarptautinio parodų biuro sidabro apdovanojimu, ne mažiau įspūdingai Lietuva buvo pristatyta pasaulinėse parodose Kinijoje ir Japonijoje.Po didesnės pertraukos pasaulinėms parodoms vėl sugrįžus į Europą, tikimasi, kad „EXPO 2015“ Milane dalyvaus daugiau kaip 130 pasaulio valstybių, o ją aplankys 30 milijonų žmonių iš senojo žemyno ir viso pasaulio.

Dalyvavimas pasaulinėje parodoje 2000 metais Vokietijoje Lietuvai kainavo 20 mln. litų, 2005 m. Japonijoje – 10,6 mln. litų, 2010 m. Kinijoje – 11,2 mln. litų. Latvija ir Estija išleido panašiai. Lietuvos paviljoną Japonijoje aplankė du, o Kinijoje – net šeši milijonai žmonių.

Pasaulinės „EXPO“ parodos vyksta kas penkeri metai, tarp dviejų pasaulinių parodų surengiama viena tarptautinė „EXPO“ paroda. Lietuva, kaip suvereni valstybė, nuo 1937 metų šiose parodose oficialiai dalyvavo dešimt kartų.

Visi konkurso darbai.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video