Šiandien Latvijoje yra privaloma darbo laiko apskaita statybvietėse, kurių vertė siekia 1 mln. Eur, o nuo 2020 m. darbo laiko apskaita bus vykdoma visuose objektuose, kurių vertė – nuo 350 tūkst. Eur. Tačiau latviams to nepakanka – jie nori, kad statybose dirbtų tik kompetentingi darbininkai, todėl šalyje diegia Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) sukurtą kompetencijų vertinimo sistemą STATREG, latvišku pavadinimu – BUVREG.
„Darbo laiko apskaita – gerai, tačiau dabar jiems svarbiausia yra darbininkų kvalifikacijos užtikrinimas“, – teigia Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas Normunds Grinbergs, akcentuodamas, kad esama situacija, kai kvalifikacija „patvirtinama“ žodžiu, o ne tai įrodančiu dokumentu – jų statybos sektoriaus nebetenkina.
Prieš beveik 6 m. Rygoje įgriuvo prekybos centro MAXIMA stogas. Žuvo 54 žmonės, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti, o teismų procesas nesibaigė iki šiol. Šis incidentas Latvijos valdžios institucijas ir verslą paskatino ypatingai sunerimti bei imtis atitinkamų veiksmų, siekiant statybos darbų kokybės.
N. Grinbergso nuomone, valstybė yra stambus užsakovas, kuris turi pradėti reikalauti rangovų pateikti dirbančiųjų kvalifikaciją įrodančius dokumentus, tokiu būdu sukuriant rinkoje poreikį kvalifikacijos įrodymui ir siekiant užtikrinti statinių kokybę. Priešingu atveju, pastebi N. Grinbergs, yra iškraipoma konkurencija, nes vienodomis sąlygomis dirba tiek nekvalifikuoti, tiek kvalifikuoti darbininkai.
Šiam tikslui siekti 2018 m. Latvijos statybininkų asociacija atliko panašių kompetencijų vertinimo sistemų analizę ir nutarė, kad STATREG yra tinkamiausias variantas jų šalies statybos sektoriui.
„Susipažinome su Lietuvoje veikiančia STATREG sistema – ji turi viską, ko reikia, atsižvelgiant į šiuolaikinės rinkos reikalavimus, tad kam išradinėti dviratį“, – sako N. Grinbergsas, siekiantis lietuvių patirtį pritaikyti Latvijos statybos sektoriuje.
Šią idėją Latvijos statybininkų asociacija, kitaip nei Lietuvoje, pradėjo vystyti kartu su šalies valstybinėmis institucijomis. Pirmuoju etapu buvo priimtas sprendimas padaryti privalomą darbo laiko apskaitą visose statybvietėse, kurių vertė siekia 1 mln. Eur (nuo 2020 m. – nuo 350 tūkst. eurų), o dabar einama privalomo kompetencijų vertinimo link.
Pažymėtina, kad visų pagrindinių funkcijų vykdymas būtų pavedamas Latvijos statybininkų asociacijai: kompetencijų vertinimas, kortelių išdavimas, sistemos administravimas, duomenų tvarkymas.
„Verslo žmonėms reikia galvoti, kaip dirbti greičiau, neprarandant kokybės, kaip gerinti darbo našumą. Tai įmanoma tik su kvalifikuota komanda, pasitelkus BIM, įdiegus sistemą, kuri patikrintų ir patvirtintų kvalifikaciją. Tik taip galima išspręsti jeigu ne visas, tai daugumą sektoriaus problemų“, – pasakojo Latvijos statybininkų asociacijos prezidentas.
Statybininko (STATREG) kortelės Lietuvoje savanoriškai išduodamos nuo 2018 m.
STATREG sistemoje kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita.
Vyriausybė šį rudenį pritarė privalomos Statybininko kortelės idėjai, tačiau dar nenuspręsta, kas sistemą administruos – Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) ar valstybė.
LSA prezidentas Dalius Gedvilas valstybės institucijoms siūlo neeikvoti valstybės biudžeto bei naudoti jau veikiančią ir asociacijos vystomą Statybininko kortelių išdavimo sistemą STATREG.
„Valstybės išteklius siūlome panaudoti švietimui ir kultūrai, o ne analogiškos sistemos kūrimui. Pasinaudokime gerąją užsienio šalių praktika, pagal kurią analogiškos ir panašios funkcijos suteiktos asocijuotoms struktūroms tokiose valstybėse kaip Belgija, Suomija, Danija, Ispanija, Italija, Prancūzija, Švedija, Rumunija. Mes jau turime puikiai veikiantį instrumentą, STATREG korteles jau turi ne vienas šimtas statybininkų, todėl valstybei siūlome dirbti kartu ir ieškome partnerystės“, – sako jis.
LSA inf.