Kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ išrinktas geriausiu rekreacinės architektūros projektu

Kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ išrinktas geriausiu rekreacinės architektūros projektu

PUPA Pragiedruliai © Aiste Rakauskaite 3 scaled
Aistės Rakauskaitės nuotr.

Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondo renginyje Nidoje buvo apdovanoti geriausi rekreacinės architektūros realizuoti projektai Lietuvoje. Šiemet šį apdovanojimą pelnė Skaistakalnio parke Panevėžyje esantis kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Tai istorinės sodybos rekonstrukcija su nauju priestatu, kuriame įrengtos menininkų dirbtuves ir renginių erdves.

Projektas išsiskiria savo unikalia istorija ir aplinka. Seniausiame miesto parke – Skaistakalnyje – tarpukariu poetas Juozas Čerkesas Besparnis pasistatė dvarelio stiliaus mūrinę sodybą. Joje rinkosi inteligentai ir virė kultūrinis miesto gyvenimas. Susibūrimo vieta pavadinta „Pragiedruliais“. Deja, sovietmečiu sodyba buvo nacionalizuota, nuolat keitėsi komunalinių butų gyventojai, pastatas buvo apleistas ir virto griuvėsiais. 2017 metais architektų-urbanistų studija „PUPA / Life over space“ laimėjo architektūrinį konkursą, pasiūlę, kaip atkurti paveldosauginę sodybą, ją išplėsti moderniu priestatu ir numatyti erdvę šiuolaikiškam kūrybinių industrijų centrui.

Aistės Rakauskaitės nuotr.

Pagrindinis iššūkis projektuojant pastato pritaikymą menų centrui buvo, kaip nauju priestatu neužgožti istorinės sodybos bei nesudarkyti jautraus parko kraštovaizdžio, rašoma studijos pranešime žiniasklaidai. Buvo nuspręsta išnaudoti reljefo skirtumą tarp sodybos ir Žagienio upelio. Atvykstant senuoju sodybos keliu matomas atnaujintas, klasikinės architektūros raudonų plytų pastatas. Tačiau einant gilyn į parką atsiveria lenktos formos modernus priestatas su daug langų ir šviesos menininkų studijose.

Rekonstruojant senąjį namą buvo atlikti išsamūs istoriniai tyrinėjimai, atkurtos autentiškos detalės ir dekoratyviniai interjero elementai. Nusileidus į sodybos rūsį patenkama į besisukantį koridorių, kurio erdvė didėja, platėja ir atveda į naują priestatą, kuriame įrengtos menininkų rezidencijos, galerija. Vidinės erdvės yra transformuojamos ir pritaikomos įvairioms veikloms, renginiams. Čia veikia teatro, garso ir vaizdo, fotografijos studijos, parodos gali būti apžiūrimos tiek viduje, tiek iš lauko.

Aistės Rakauskaitės nuotr.

Lauke tarp parko medžių pastatus jungia bendras kiemas. Prie mūrinio namo atkurtas rožynas, sodas, veikia bendruomenės daržas, priestato link veda amfiteatrinė terasa-laiptai. Prie laiptų – mūrinės sienų detalės – senojo tvarto liekanos. Jos primena vietos istoriją bei greta modernių vitrininių langų kuria autentišką seno ir naujo derinį.

„Pragiedruliai“ – bendruomenę telkiantis traukos objektas parko gilumoje, kuris skatina miestiečius rinktis ir bendrauti. Traukos objektas taip pat puoselėja istorinę atmintį ir išsaugo kraštovaizdį – pastatas įsilieja į parko aplinką ir pro langus Skaistakalnio parko kraštovaizdis grįžta į vidines kūrybines erdves.

Architektai: „PUPA / Life Over Space“ – Tadas Jonauskis, Ignas Račkauskas, Lukas Kulikauskas, Augustas Makrickas, Justina Muliuolytė

Partnerių komandos: Projektavimo ir restauravimo institutas, Marija Nemunienė (paveldo ekspertai), „Terra Firma LT“, Linas Ūsas, Ramune Baniulienė, (kraštovaizdžio architektūra), „Hus Studio“ (interjeras), MUTUUS (projektų valdymas)

Užsakovas: Panevėžio miesto savivaldybė

Partnerių komandos:

Užsakovas: Panevėžio miesto savivaldybė

Pastato plotas: 700 kv. m

Metai: 2017 – architektūrinis konkursas. 2018–2022 – istorinio namo rekonstrukcija. 2021–2023 m. – naujos priestato statybos

Temos: Hus Studio, istorinės sodybos rekonstrukcija, MUTUUS, Pragiedruliai, Projektavimo ir restauravimo institutas, PUPA / Life Over Space, Skaistakalnio parkas, Terra firma LT

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai