Pramonės įmonių atstovai jau ne pirmus metus kalba apie tai, kad švietimo įstaigų paruošiamų specialistų skaičius ir iš dalies specialybių spektras neatitinka verslo poreikių. Dėl neefektyviai organizuotos švietimo sistemos nukenčia ir verslas, negaunantis reikalingos kvalifikuotos darbo jėgos, ir patys moksleiviai ar studentai, nerandantys darbo pagal savo specialybes.
Šias problemas galima išspręsti profesinį mokymą pradėjus vykdyti pameistrystės mokymo forma – kuo anksčiau jaunimą integruojant į darbo pasaulį, dar mokymosi metu suteikiant žinias, kurios bus reikalingos darbo vietoje. Apie tai bus diskutuojama gegužės 16 dieną Fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje vyksiančioje konferencijoje „Inovacijos ir verslas – profesiniame mokyme! Pameistrystės kelias“.
„Daugelio įmonių vadovai ir savininkai man skundžiasi, kad trūksta darbuotojų. Aš raminu, kad jiems dar netrūksta – tai tik pradžia, todėl, nežinodami tikrųjų skaičių, jie nesuvokia, kas laukia iš tiesų, – socialiniame tinkle kviesdamas kolegas į renginį rašė Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos (LINPRA) direktorius Gintaras Vilda. – Šiandien visame pramonės sektoriuje dirba 212 tūkst. žmonių, o mūsų pagrindinės profesinio mokymo įstaigos mums ruošia tik kiek daugiau nei 3100! Tai nesiekia 2 proc.! Šie skaičiai yra tikroji realybė, kuri visu stiprumu smogs mūsų įmonių konkurencingumui per artimiausius 3–7 metus! Žmonių viliotinis taps skaudžia mūsų visų rykštele. Ir plaks negailestingai, algos į viršų, o kokybė ir produktyvumas žemyn… Štai tuomet ir išryškės įmonės, turinčios viziją, gebančios ugdytis savęs vertus darbuotojus, investuojančios į bendradarbystę su regiono profesinemis mokyklomis bei kolegijomis ir, pagaliau, suvokiančios pameistrystės svarbą.
Tai ką gi Jums, įmonių vadovai ir savininkai daryti?! Sprendimai yra, ateikite į LINPRA ir LSA kartu su švietimo partneriais Jeruzalės DRMC ir KPMPC organizuojamą konferenciją „Inovacijos ir verslas – profesiniame mokyme! Pameistrystės kelias“.
Konferencijoje bus pristatytas kompetencijų centrų vaidmuo vystant ir plėtojant pameistrystę – mokymą darbo vietoje, taip pat karjeros planavimas pasinaudojant partnerystės teikiamomis galimybėmis. Bus ieškoma sprendimų, kaip bendradarbiaujant švietimo ir ūkio sektoriams parengti kvalifikuotus darbuotojus.
„Lietuvoje matomas ryškus nesuderinamumas tarp įmonių poreikių ir profesinio mokymo įstaigų prisideda prie dviejų pagrindinių valstybės problemų: sunkina investicijų pritraukimą į šalį ir stabdo eksporto augimą. Specializuotų šakinių kompetencijų centrų ir profesinių mokyklų tinklų sukūrimas leistų sumažinti šį atotrūkį“, – teigia LINPRA direktorius Gintaras Vilda, konferencijoje skaitysiantis pranešimą apie darbdavių lūkesčius kompetencijos centrams, vystant pameistrystę Lietuvoje.
Pasak Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centro direktoriaus Mindaugo Černiaus, vieni svarbiausių klausimų – kaip pameistrystė gali padėti įmonėms apsirūpinti kvalifikuotais darbuotojais ir kaip įmonės bei mokymo įstaigos, dirbdamos kartu, gali padaryti pameistrystę kuo naudingesne. Atsakymų į šiuos klausimus ir bus ieškoma konferencijoje.
Pranešimus skaitys konferenciją inicijavusių institucijų atstovai iš Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos LINPRA, Lietuvos statybininkų asociacijos, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro, Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centro, taip pat pranešėjai iš bendrovių „Conresta“, „Inspecta“, Darbo rinkos tyrimų instituto ir Ūkio ministerijos. Renginį moderuos strateginės komunikacijos bendrovės „OMConsulting“ vadovė Orijana Mašalė.
Konferencijos metu taip pat vyks profesinio mokymo įstaigų ir verslo įmonių kontaktų mugė.