Top Baneris

Koks likimas laukia „Užupio monstro“?

2017 sausio 10 d.
 „Užupio monstro“ statybos sukėlė visuomenės pasipiktinimą.<br>Donato Bradisausko nuotr.
„Užupio monstro“ statybos sukėlė visuomenės pasipiktinimą.
Donato Bradisausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Užupio bendruomenė švenčia pergalę – „Užupio monstru“ vietinių gyventojų vadinamą šešių aukštų gyvenamąjį namą, iškilusį Bernardinų kapinių pašonėje, Vilniaus apylinkės teismas pripažino neteisėtu. Senamiesčio apsaugos zonoje, ten, kur detaliajame plane numatyta statyti iki 12 metrų aukščio pastatą, iškilo net penkiais metrais aukštesnis. Vietoje cokolinio ir dviejų aukštų su mansarda pastatyti šeši aukštai. Tiek pat aukštų 2015 metų balandį suskaičiavo ir Kultūros paveldo departamento atstovai, konstatavę, kad pastatas statomas pagal kitą projektą nei pradžioje buvo pritarta.

Dar praėjusių metų balandį Užupio bendruomenės atstovė, dabar jau – aplinkos viceministrė Rėda Bradišauskienė socialiniame tinkle plačiau aiškino susidariusią situaciją. Iki 2015 metų spalio statytojas – bendrovė „HQ Development“ – daugiabučio gyvenamojo namo statybą žemės sklype Užupyje, Bernardinų kapinių papėdėje, Zarasų g. 15, vykdė neteisėtai. Kiek Užupio gyventojams buvo žinoma, statyba vykdyta ne pagal galiojusį statybos leidimą ir techninį projektą.

2015 metų pavasarį, reaguodama į skundus, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija konstatavo statybos Zarasų g. 15 neteisėtumą. Tuo metu statytojas buvo pradėjęs sklypo detaliojo plano keitimo procedūrą, nors pastatas jau stovėjo. Netrukus po statybos neteisėtumo konstatavimo, iš esmės visos Lietuvos paveldosaugos institucijos, taip pat nevyriausybinė ekspertinė organizacija ICOMOS LNK ir valstybinė ekspertinė organizacija VKPK griežtai pasmerkė šias statybas ir pritarė, kad neteisėtai iškilęs pastatas būtų nugriautas. „Užupio monstro“ statybos sukėlė visuomenės pasipiktinimą, sulaukė didžiulio žiniasklaidos dėmesio. Vilniaus miesto savivaldybė 2015-ųjų pavasarį, netrukus po savivaldos rinkimų, paskelbė nesutiksianti įteisinti neteisėtos statybos.

Donato Bradisausko nuotr.

Galiausiai Užupio ir Paplaujos bendruomenes pasiekė informacija, kad Vilniaus miesto savivaldybė 2015-ųjų rudenį, likus kelioms dienoms iki neteisėtos statybos padarinių pašalinimo termino suėjimo, įteisino neteisėtą statybą, išduodama naują statybos leidimą pagal techninį projektą, pritaikytą jau faktiškai atliktai ir nelegalia pripažintai statybai. Kaip vėliau paaiškėjo, statybos leidimas išduotas neteisėtai (viršija detaliajame plane nurodytus rodiklius, leistiną aukštingumą, pažeidžia paveldo objektų apsaugos zonas ir menkina jų vertingąsias savybes ir kt.). Į Užupio ir Paplaujos bendruomenių inicijuotą bylą ieškovų pusėje įsijungė ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, kuri įvardijo ne vieną statybos leidimo neteisėtumo aspektų.

Šiandien teismas panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2015-aisiais išduotą leidimą, o atsakovą įpareigojo per šešis mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos pagal tinkamą projektinę dokumentaciją, gavus naują statybos leidimą, pertvarkyti statinį taip, kad jis atitiktų teisės aktų reikalavimus ir teritorijų planavimo dokumentų sprendinius.

Teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas. Tuo tarpu socialiniuose tinkluose svarstoma, kokia bus reali šio pastato istorijos baigtis: ar pastatas bus nugriautas, ar statytojas atsipirks bauda, sumažins aukštingumą ir nesunkiai įteisins statybas.

Nepatvirtintais duomenimis, statytojai svarsto įteisinti statinį jį perstatydami, sykiu neatmeta galimybės teismo sprendimą apskųsti.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video