Europos Komisijos finansuojamame projekte „Lietuvos statybos sektoriuje dirbančių darbuotojų kompetencijų ir įgūdžių, susijusių su energiškai efektyvių pastatų statyba, stiprinimas“ (ang. BUILD UP Skills ENERGOTRAIN) dalyvaujančios organizacijos parengė energiškai efektyvios statybos gidą vartotojams. Gide individualaus namo statybą planuojantys žmonės ar statyboms besiruošiantys stambūs užsakovai galės rasti informacijos, ko reikalauti iš architektų ir projektuotojų bei statybininkų, kaip turi būti organizuojama kokybės kontrolė bei techninė priežiūra tam, kad būtų užtikrintas energiškai efektyvios statybos standartų laikymasis.
Pastato statyba – rimtas iššūkis. Dar didesnis iššūkis – tiems, kurie planuoja statytis energiškai efektyvius, ne žemesnės nei A energinio naudingumo klasės, pastatus ir nori gyventi šilčiau bei taupiau. Kad energiškai efektyvaus pastato statybos neapkarstų, viską, kas su jomis susiję, reikia vertinti kur kas atidžiau – ir renkantis projektuotojus, ir analizuojant jų pateikiamus sprendimus, įsigyjant statybines medžiagas, galiausiai, renkantis pačius statybininkus.
Dažnai vadovaujamasi stereotipais, kad statant energiškai efektyvų pastatą užtenka storesnio sienų bei stogo šiltinimo sluoksnio, tačiau iš tiesų tai tik vienas iš aspektų, nuo kurio priklausys, ar pastatas atitiks A ar aukštesnės klasės keliamus reikalavimus.
A, A+, A++ klasės, mažai energijos vartojantys ar pasyvūs namai Lietuvoje pradėti statyti palyginti neseniai, todėl dar trūksta projektuotojų, turinčių patirties dirbti su tokių pastatų projektais. Trūksta patirties ir statybininkams. Šią spragą ištaisyti siekta būtent projektu „BUILD UP Skills ENERGOTRAIN“.
Projekto metu buvo sukurti energiškai efektyvios statybos technologiniai, darbininkų kompetencijų aprašai, pagal specialiai paruoštas programas apmokytos pirmosios grupės statybininkų, kurių A ir aukštesnės energinio naudingumo klasės pastatų statybos ir įrengimo kompetencijos buvo patvirtintos specialiu pažymėjimu.
Statybų rinkai Lietuvoje buvo pristatyta statybininkų kompetencijų įgijimo ir pripažinimo schema, leisianti darbininkams atnaujinti įgūdžius ir gauti įrodymą, kad jie geba atlikti statybos darbus taip, kad pastatas būtų ne žemesnės nei A energinio naudingumo klasės. Specialūs „BUILD UP Skills ENERGOTRAIN“ kompetencijų pažymėjimai leis atsirinkti kompetentingus statybininkus.
Šiai iniciatyvą Lietuvoje įgyvendina Regioninis inovacijų vadybos centras, Lietuvos statybininkų asociacija, Nacionalinė pasyvaus namo asociacija, Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras, Vilniaus statybininkų rengimo centras ir Energetikų mokymo centras.
Gido elektroninė versija viešai prieinama tinklapyje www.energinisefektyvumas.lt.