Jei tavęs vaikystėje būtų paklausę, kokį objektą savo miestelyje norėtum pastatyti, ką būtum pasirinkęs? Galbūt svajojai vasaros vakarus leisti namelyje medyje ar pievoje besidriekiančioje futbolo aikštėje? Gal tavyje kirbėjo troškimas savo rankomis sumeistrauti du miestelio krantus jungiantį tiltą?
Ketvirtą vasarą vykstanti iniciatyva „Keliaujančios architektūros dirbtuvės (KAD)“ šiemet iš septyniolikos projekte dalyvauti norėjusių kaimelių išrinko tris, esančius Ukmergės rajone. Birželio-liepos mėnesiais KAD’o komandos Siesikuose, Tulpiakiemyje ir Rečionyse rengė penkias dienas trukusias dirbtuves vaikams ir jaunimui. Milžiniška geltona palapinė ne tik žymėjo dirbtuvių vietą. Ji bendriems vakarams būrė visa kaimo bendruomenę. Pasibaigus dirbtuvėms, kaimeliuose atsirado nauji vaikų kurti objektai.
KAD’o kūrėjų komanda – savanoriai architektai, menininkai, socialiniai darbuotojai, sociologai – kiekvienas sava patirtimi ir žiniomis prisidėję prie bendros gerovės. Pirmosiomis dirbtuvių dienomis vaikai kartu su atvykusia KAD’o komanda keliaudavo po kaimelį, aiškindavosi, kuo skiriasi viešoji ir privačioji erdvė, kur vaikams smagu būti, kur laiką leidžia suaugusieji. Diskutuojant su vaikais, pirmiausia buvo išrenkama naujo objekto vieta, tuomet kiekvienas jaunasis dalyvis turėjo susimąstyti, koks objektas galėtų atsirasti toje erdvėje, jį piešti ar kurti maketą. Vėliau buvo išrenkamas vienas objektas, braižomas tikslus maketas, renkamos priemonės, galiausiai prasidėdavo ir vaikų labiausiai laukiamos statybos.
Išradingi ir darbštūs vaikai, padedami ir prižiūrimi KAD’o komandos, pjovė, šlifavo, dažė ir gręžė. Per penkias dienas, nepaisant lietingo oro, Siesikuose, mokyklos teritorijoje, buvo sukurta milžiniška interaktyvi kėdė.
Tulpiakiemyje kartu su vaikais buvo pastatytas kliūčių ruožas-tiltas per Dienos centro tvorą, nukeliantis į šalia esančią pievą. Objektas vaikams atvėrė naują erdvę, pievoje taip pat buvo pastatyti futbolo vartai, prie medžio šakų pritvirtintos sūpynės. Kaimelyje paminėta ir karalaus Mindaugo karūnavimo šventė, kartu su pasaulyje pasklidusiais lietuviais giedota Tautiška giesmė.
Rečionyse vieningu vaikų sprendimu eglių apsuptyje įrengtas dviejų aukštų namelis medyje, į kurį patekti galima kopimo sienele, kopėčiomis arba tinklu bei spalvingi poilsio baldai greta esančioje pievoje. KAD’o organizatorių ir savanorių siekis – rodyti vaikams, kaip minimaliomis priemonėmis galima patiems keisti aplinką, kurti objektus, o paskui atsakingai juos saugoti, taip bendram tikslui buriama ir kaimo bendruomenė.
Šią vasarą bus aplankyti dar trys Žemaitijos kaimeliai: Upyna, Milašaičiai ir Lieplaukė. Rugpjūčio viduryje, baigdamas septynias savaites trukusį vasaros nuotykį, KAD’o autobusiukas sugrįš į Vilnių. Žiemos pradžioje komandos dar kartą aplankys dirbtuvėse dalyvavusius vaikus – rajonų centruose planuojamos bendros nuotraukų ir filmuotos medžiagos peržiūros.
Projektą išdalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija. „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ yra ir vienas iš Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos nacionalinės socialinio saugumo kampanijos „Už saugią Lietuvą“ gerųjų pavyzdžių.
Ukmergės r. savivaldybės inf.