„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“: tiltas į naują viešąją erdvę Zibaluose

„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“: tiltas į naują viešąją erdvę Zibaluose

Dalia Čiupailaitė 2 1

Mažiausiame Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“ miestelyje – Zibaluose – viešėjusi tarptautinė architektų ir menininkų komanda pastatė net tris naujus objektus: pavėsinę, poilsio zoną ir tiltą per Balžės upelį. Projekto tikslas – pagražinti penkių miestelių viešąją erdvę – bus baigtas įgyvendinti rugpjūčio 29 dieną.

Tiltas į naująją viešąją ervdę

Miestelio vaikai kartu su savanorių komanda ne tik sukūrė naują patrauklią erdvę, bet ir pagerino pėsčiųjų infrastruktūrą: kaimo centre pastatytas ne tik tiltas per Balžės upelį, bet ir žaismingas takelis link jo. Tai sutrumpino kelią tarp svarbiausių miestelio objektų: bendruomenės centro, bažnyčios, bibliotekos, mokyklos, parduotuvės ir autobusų stotelės. Šis kelias tapo saugesnis ir jaukesnis.

Projekto koordinatorė ir Zibaluose viešėjusios architektų ir menininkų komandos kuratorė bei architektė Rasa Chmieliauskaitė džiaugiasi pagražinta kaimo viešąja erdve bei sukurtais objektais.

„Tuščioje pievoje už numelioruoto upeliuko po dirbtuvių atsirado ir kur prisėsti pailsus: komandos menininko kartu su vaikais sugalvotas žemės meno kūrinys – žaliuojanti sofa-sodas bei sėdynė-laipynė-pavėsinė, pritaikoma pagal visų poreikius ir ūgius“, – apie pagražintą Zibalų kaimo viešąją erdvę pasakojo architektė R. Chmieliauskaitė.

Architektės teigimu, kaimo bendruomenė buvo visavertiškai įtraukta į visą kūrybinių dirbtuvių procesą, jie prisidėjo prie pačių darbų. Miestelio vyrai ir moterys padėjo gauti ir atsivežti medžiagas, atlikti sunkesnius darbus, nuolat atveždavo daržo gėrybių bei teiravosi, diskutavo, sekė progresą.

Kaimo gyventojai apsilankė virtualioje realybėje

Šiais metais projektas didelį dėmesį skyrė ne tik vaikų, bet ir viso kaimo bendruomenės įtraukimui į procesą. Keliaujantys architektai ir visi savanoriai suburdavo kaimo gyventojus kultūrinei programai kiekvieną vakarą,  kvietė išmėginti virtualios realybės akinius.

Kauno technologijos universiteto atstovai iš Informatikos fakulteto aplankė Zibalų kaimo jaunimą ir gyventojus. Atvykę svečiai leido gyventojams išmėginti virtualios realybės akinius, kurie nukėlė juos į vandenyną, leido pasivaikščioti po virtualų 3D namą ir pažaisti kompiuterinius žaidimus matricoje.

Viešoji erdvė pagražinta jau keturiuose miesteliuose

Keliaujantys architektai ir menininkai džiaugiasi gautais rezultatais po įvykusių kūrybinių dirbtuvių net keturiuose miesteliuose: Griškabūdyje papuošta autobusų sustojimo stotelė, įrengta vaikų žaidimo aikštelė, Antanave atnaujintas viešojo tualeto namelis, atsirado terasos-suoliuko ir karstynės-hamako konstrukcija.

Kaltanėnuose susibūrusi šauni architektų ir miestelio gyventojų komanda sukūrė erdvinę kompoziciją – šaškių lentą-platformą, sūpynes-instaliaciją bei dinamiškus modulinius suoliukus. Komandos kuratorė Rita Tamulevičiūtė džiaugėsi, jog į dirbtuvių procesą sėkmingai įsitraukė vaikai, kurie padėjo savo kūrybingumu ir smalsumu.

„Vaikai nuolat skatino dirbti ir judėti pirmyn, suteikdami pagreitį visam procesui. Idėjų įgyvendinimas irgi vyko nuosekliai, o jeigu iškildavo sunkumų, t. y. pritrūkusių medžiagų ar darbo jėgos, viskas būdavo greitai išspręsta“, – įspūdžiais iš Kaltanėnuose vykusių dirbtuvių dalinosi architektė R. Tamulevičiūtė.

Dirbtuvės Naujajame Obelyne užbaigs projektą

Naujojo Obelyno ambasadorius ir istorijos mokytojas Mindaugas Armonas miestelių atrankos anketoje pateikė ne vieną idėją, kokiais būdais būtų galima praturtinti kaimo viešąją erdvę. Šiuo metu miestelyje svečiuojasi paskutinė projekto komanda. Keliaujantys architektai žada pastatyti lauko sceną ir užbaigti šių metų projektą rugpjūčio 29 d.

„Aš tikiuosi, kad jaunimas, dalyvausiantis dirbtuvėse, bus suinteresuotas gerinti savo miestelio viešąją erdvę. Taip pat tikiuosi nuoširdaus bendravimo ir bendradarbiavimo su komanda. Vaikai galės plačiau atskleisti savo norus“, – lūkesčiais dalinosi Naujojo Obelyno komandos kuratorius ir architektas P. Balbatunov.

Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas“ savanoriai (http://archfondas.lt/lt).

Daivos Čiupailaitės ir Giovannos Zuliani nuotr.

Temos: „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“, Viešosios erdvės, Zibalai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai