Architektūros [vaikų] fondas miestelių bendruomenes ir vėl kviečia dalyvauti projekte „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“. Nors renginys vyks vasarą, norinčiųjų dalyvauti atranka jau startavo. Paraiškos bus priimamos iki balandžio 20 dienos.
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – vasaros atostogų metu vykstantis projektas, kuriuo siekiama atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialiųjų ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis.
Architektų ir menininkų komandų tikslas sukurti kokybišką, estetišką viešąją erdvę. Tiesa, kelerių metų patirtis parodė, kad komandos vizitas miestelyje neapsiriboja vien tik viešosios erdvės kūrimu, ne mažiau svarbus projekto tikslas – miestelio bendruomenės, kuri kurs ir naudosis ta erdve po dirbtuvių, aktyvinimas.
PROJEKTO TIKSLAS
Pagrindinis projekto tikslas – skatinti vaikus ir jaunimą būti aktyviais savo aplinkos kūrėjais, aktyvinti bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą mažiausiose ir/ar sunkiausiai besilaikančiuose Lietuvos miesteliuose.
Vaikai – naujoms idėjoms imliausia bendruomenės dalis, todėl komandos dirba būtent su jais. Be to, provincijoje tai ir silpniausia, labiausiai pažeidžiama, jautriausia jos dalis, kuri dažniausiai neturi savo balso aplinkos kūrime ar miestelio gyvenime.
PATIRTIS
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ jau įvyko tris kartus: 2013 metais komandos pavyko aplankyti 16 miestelių su 3 dienų dirbtuvėmis, 2015 metais – 10 miestelių su 4 dienų dirbtuvėmis. 2016 metais architektams į pagalbą pakviesti įvairių sričių profesionalūs menininkai, dirbantys viešosiose erdvėse, tyrėjai, o aplankyti 5 miesteliai.
Apibendrinę 2016 m. patirtį bei matydami tolesnę profesionalių menininkų įtraukimo į projektą prasmę, šįmet taip pat bus tęsiamas menininkų ir architektų bendradarbiavimas.
KOMANDA
Dėl dirbtuvių tarpdiscipliniškumo, KAD komanda yra sudaryta iš įvairių kūrybinių specialybių žmonių: architektų, vizualiųjų menų atstovų, pedagogų, sociologų ir t. t. Iš viso komandą sudaro 6–7 žmonės.
PROJEKTO EIGA
2017 m. vasaros atostogų metu architektų komandos aplankys 7 miestelius skirtinguose Lietuvos regionuose, kiekviename kurių surengs 5 dienų kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui.
Dirbtuvių metu viešosiose erdvėse bus kuriami materialūs, išliekamąją vertę turintys projektai, kurie burtų miestelio bendruomenę ir skatintų projekto tęstinumą. Dirbtuvių dalyviai tyrinės savo aplinką bei kurs naujas, tvarkys esamas erdves ir mažosios architektūros objektus ne tik sau, bet ir visiems gyventojams.
Šių metų projekte išlaikomas „kelionės“ principas – iš vieno miestelio į kitą projekto organizatoriai keliaus „kūrybiniu autobusiuku“. Tai ne tik transporto priemonė, bet ir projekto simbolis, atkreipsiantis vietinių gyventojų, regioninės ir nacionalinės žiniasklaidos dėmesį.
PROJEKTO REZULTATAI
Projekto metu vaikai aktyviai įtraukiami į kūrybinį procesą, kurio metu įrengiama nauja arba perprogramuojama esama miestelio viešoji erdvė.
2017 METAIS ĮVYKS:
– 7 kūrybinės dirbtuvės mažiausiuose Lietuvos miesteliuose;
– 7 materialūs, išliekamąją vertę turintys, projektai viešosiose erdvėse;
– dirbtuvių metu vakarais planuojama ir šviečiamoji kultūrinė programa (filmų peržiūros, koncertai, diskusijos ir pan.) visai miestelio bendruomenei;
– projekto rezultatų paroda, keliausianti po Lietuvos regionų centrus.
PROJEKTO ETAPAI
2017 03 20–04 20 projekto dalyvių atrankos konkursas.
2017 05 01 konkurso rezultatų paskelbimas.
2017 05 02–06 01 pirminis komandų ir miestelių kontaktavimas.
2017 06 01–06 27 pasiruošimas projektui.
2017 06 28–08 13 projekto vykdymas.
PROJEKTO VYKDYTOJAI
Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas“ savanoriai (http://archfondas.lt/lt).
Projektą remia LR Kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija.
PROJEKTO DALYVIŲ ATRANKOS KONKURSAS
Norintieji dalyvauti konkurse iki 2017 m. BALANDŽIO 20 D. (imtinai) kviečiami užpildyti 2 dalių anketą internete:
1. Pirmoje dalyje prašoma pateikti bendruosius kontaktinius duomenis. Anketą rasite čia.
Svarbu: užpildę anketą būtinai paspauskite anketos apačioje esantį laukelį „Submit“.
2. Antrojoje dalyje prašome įkelti 3–5 skirtingų viešųjų miestelio erdvių nuotraukas ir trumpą pateiktų erdvių aprašymą.
Aprašyme reikėtų apibūdinti realią miestelio viešųjų erdvių būklę ir kaip jos panaudojamos. Labiau sutvarkytoms miestelių erdvėms prioritetas nebus teikiamas.
Viešųjų erdvių pavyzdžiai: miestelio aikštė, turgavietė, vieta prie mokyklos, gatvė, pėsčiųjų takas, vandens telkinio pakrantė, bendro naudojimo automobilių stovėjimo aikštelė ir t. t.
Nuotraukų įkėlimo formą rasite čia.
Svarbu: nuotraukas kelkite .jpeg arba .png formatu, į anketos laukelius „1.“; „2.“; „3.“; „4.“; „5.“. Nuotraukos dydis neturėtų viršyti 5Mb.
Nuotraukos pavadinimo formavimo pavyzdys: MIESTELIOPAVADINIMAS.1, MIESTELIOPAVADINIMAS.2 ir pan.
Viešųjų erdvių aprašymą kelkite .pdf, .doc formatu, į paskutinį nuotraukų anketos langelį („Aprašymas“).
Aprašymo pavadinimo formavimo pavyzdys: MIESTELIO PAVADINIMAS_aprašymas.
Užpildę anketą būtinai paspauskite anketos apačioje esantį laukelį „SIŲSTI“!
Kilus klausimams galima kreiptis į projekto vadovę Margaritą Kaučikaitę +370 654 14135 arba atrankos koordinatorę Agnę Motiejauskaitę +370 698 12302.
Taip pat galite rašyti el. paštu – vaikai@archfondas.lt.