Atrodo, kad net laikas eina kitaip, gyvenant gamtos apsuptyje. Tačiau dažniausiai tenka rinktis – ar įkvepianti ir atpalaiduojanti aplinka, ar miesto privalumai. Visgi šiandien galima mėgautis jais abiem – tokį gyvenimo variantą Kaune neseniai pasiūlė sukurtas „Piliamiesčio“ projektas, kur iškilo išskirtinės architektūros daugiabutis „Nemunas“.
„Nemuno“ daugiabučiui parinkta prestižinė vieta – pastatas iškilo projekto „Upių“ kvartale, esančiame arčiausiai Neries ir Kauno pilies bei stebinančiame vaizdingiausiomis senamiesčio panoramomis. Tai pirmasis „Upių“ kvartalo daugiabutis, kuris gyventojams siūlo vaizdą į Kauno pilį per namų langus. Greitai čia gyventojai galės rinktis gyvenamąsias erdves ir kvartale planuojamuose statyti namuose, kuriems bus suteikti „Neries“, „Nemunėlio“ ir „Nevėžio“ vardai.
A++ klasės daugiabutis išskirtinėje vietoje
„Nemunas“ siūlo kokybišką gyvenimą išskirtinėje vietoje. A++ energinio naudingumo klasės 6 aukštų name esantys 35 butai ne tik kokybiškai suplanuoti, bet ir erdvūs – jų plotas siekia nuo 47 iki 152 kv. m. Gyventojų automobiliams įrengtos požeminė ir šalia pastato esanti stovėjimo aikštelės, suteikta galimybė įrengti elektromobilių įkrovimo stoteles.
Projekto architektas Algirdas Kaušpėdas sako, kad gyventojų poreikiai ieškant būsto auga ir žmonės nori gyventi ne tik šiltame, bet ir šiuolaikiškame būste: „Šeimos būstas reikalauja didesnės erdvės, daugiau funkcijų, nes ateitis labai neaiški. Taigi ir reikalavimai būstui išaugo: jis tampa mūsų tvirtove, mūsų žemiškąja jachta audringame nenuspėjamų pokyčių vandenyne.“
Būtent tokius kriterijus atitinka daugiabutis „Nemunas“, kuris taps gyventojams ne tik jaukia namų erdve, bet ir leis pasijusti tarsi gyvenant kurorte, kažkur atostogų oazėje, pro langą atsiveriant upės ir Kauno senamiesčio vaizdams. Čia vienas projektas siūlo ir funkcionalumą, ir kokybę, ir harmoniją su gamta.
Subalansuotas, elegantiškas, inovatyvus gyvenimas „Piliamiestyje“
Architektas A. Kaušpėdas neslepia, kad atrasti reikiamą koncepciją kuriant daugiabučius „Piliamiestyje“ nebuvo lengva: „Toks jau architekto darbas. Kartais iš pirmo eskizo pataikai į dešimtuką, bet tik ne su šiuo projektu. Padarėme daug projektinių pasiūlymų eskizų, bet vis neradome sprendimo, kuris atitiktų šiai ypatingai vietai keliamus reikalavimus ir lūkesčius. Supratome, kad nebus lengva, tačiau negalima sustoti, būtina siekti, pagal galimybes, geriausio rezultato, net kai nesiseka ir, atrodo, nėra sprendimo – nenuleidom rankų. Pagaliau, po ilgų ieškojimų, radome tai ko reikia – subalansuotą, kontekstualų, elegantišką ir inovatyvų sprendimą.“
Didžiulis dėmesys čia skiriamas ne tik pastatams, bet ir jų harmonijai su aplinka. Tai A. Kaušpėdas vadina šiuolaikine architektūros kalba – kai stiprią savo tapatybę turintys pastatai tarsi kalbasi su aplinka. Todėl ne tik daugiabučio „Nemunas“, bet ir visų „Upių“ vidinio kvartalo daugiabučių fasadai ir stogai dengiami dviejų spalvų dekoratyviomis keraminėmis čerpėmis. Architektų vizija buvo juodąsias čerpes derinti su šalia esamais pastatais, o raudonąsias – su Kauno pilimi. Taip siekta pastatyti daugiabučius, kurie būtų lyg tarpininkai tarp jau esamų kvartalo namų ir Kauno senamiesčio.
Miesto panoramas atveriantys daugiabučio langai ir balkonų durys – mediniai, laminuoti, su dviejų kamerų selektyvinio stiklo paketais. Langų išorinė dalis kaustyta aliuminio profiliais, butų grindys – šildomos. Būstuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema su atskirais vėdinimo įrenginiais, didelis dėmesys skiriamas bendrųjų erdvių interjerui ir šalia daugiabučio esančios aplinkos jaukumui.
Pro namų langus – vaizdas į Kauno senamiestį
Kaip sako „YIT Lietuva“ vadovas Kęstutis Vanagas, gyventi „Piliamiestyje“ – tai būti savo miesto dalimi: ilsėtis prie ramiai tekančios Neries ir panorėjus nerti į vos per tiltą esantį Kauno senamiestį. Gyventi taip, kaip visais laikais buvo lemta miestiečiams – saugiai, patogiai, apsuptiems grožio, pro langus matyti dalį Kauno istorijos – pilį.
„Šis projektas vystomas pagal 15 minučių miesto koncepciją. Tuo siekiame, kad būsimieji gyvenamųjų kvartalų gyventojai gyventų didmiesčio ritmu, jiems ranka būtų pasiekiamos įvairios paslaugos ir pramogos, o kelionėms mieste rinktųsi viešąjį transportą, dviračius ar elektromobilius“, – sako K. Vanagas.
Išskirtinė „Piliamiesčio“ lokacija suteikia didelę gausą galimybių mėgautis miesto gyvenimu, festivaliais ir kitomis kultūrinėmis patirtimis. Projektas integruotas į aplinką, nuo šalia tekančios Neries pusės įrengtas apžvalgos amfiteatras, pritaikytas bendruomenės poreikiams. Kvartale daug atvirų aikščių, viešųjų bei tvariam judumui pritaikytų erdvių, kurios skatina susitikimus, bendruomeniškumą, aktyvų laisvalaikį.
Kaip atskleidžia K. Vanagas, išskirtinę kvartalo vietą bei urbanistinį išpildymą „Piliamiesčio“ naujakuriai jau įvertino: „Arti esančios gatvės užtikrina patogų judėjimą, iš kvartalo lengvai pasiekiamos paslaugos, pramogos, kultūrinis gyvenimas, prekybos centrai, darbo vietos. Sutvarkytos į rajoną vedančios gatvės, šalia netrukus įsikurs prekybos centras. O susisiekimą dar labiau pagerins šiuo metu statomas tiltas per Nemuną Kėdainių gatvėje.“
Išskirtinę išvaizdą suteikė dviejų spalvų čerpės
Siekiant įlieti „Upių“ kvartalo daugiabutį „Nemunas“ į aplinką bei priderinti jį prie Kauno pilies, buvo pasirinkta fasadui ir stogui naudoti dekoratyvines čerpes. Jų gamyba patikėta įmonei „Wienerberger“.
Projektą „Nemunas“ puošia dviejų spalvų „Vauban“ čerpės: tamsiai pilka spalva „Slate Engobe 703“ ir marga/antikinė „Multiblend 875“. Koncernas turi daugiau nei 217 gamyklų 27 šalių, o šiam projektui reikalingos čerpės buvo pagamintos Prancūzijoje esančioje įmonės gamykloje.
Čerpių pasirinkimą šiam objektui lėmė ne tik spalvos, bet ir jų universalumas – galimybė naudoti tas pačias čerpes tiek stogams, tiek fasadui. Tai plokščios, smulkios čerpės, turinčios specialų užkaitą, padedantį čerpėms lengviau susijungti tarpusavyje ir taip sumažinti vandens patekimą po stogu.
Kad čerpių montavimo darbus vėliau atlikusiai įmonei būtų patogiau dirbti, „Wienerberger“ glaudžiai bendradarbiavo su architektais, vystytojais, statybininkais.
Pritaikyti unikalūs čerpių tvirtinimo sprendimai
Vienas naujai Kaune iškilusio daugiabučio „Nemunas“ išskirtinumų – čerpėmis dengti stogai ir fasadai. Pasiūlyti geriausius čerpių tvirtinimo sprendimus buvo patikėta įmonei „Materials“. Jos specialistai pasiūlė dar Lietuvoje nenaudotus sprendimus.
Dėl gaisrinių reikalavimų fasado čerpėms tvirtinti nebuvo galima naudoti medienos elementų, o energiniai reikalavimai ir čerpių svoris – standartinio kronšteinų karkaso. „Materials“ specialistai pasiūlė inovatyvius tvirtinimo sprendimus ir parengė fasado projektą, kuris užtikrintų ne tik patikimą tvirtinimą, bet ir estetiką.
Objekte buvo panaudota visiškai nedegi ir aukščiausią A++ energetinę klasę užtikrinanti „Stryp-sis“ sistema, kuri neturi šalčio tiltelių ir kartu išlaiko didelius svorius. Karkaso profiliai gaminami iš aliuminio, o laikikliai – nerūdijančio plieno. Naudojamos medžiagos atsparios jūriniam klimatui ir įvairaus agresyvumo aplinkai. Montavimas – greitas ir nesudėtingas, atliekamas bet kuriuo metų laiku.
„Materials“ parduoda įvairias apdailos medžiagas ir vėdinamų fasadų sistemas, pateikdami detalų projektą, bei siūlo montavimo paslaugas.
Teritorijos apželdinimas atkartojo upės bangavimą
Šiame projekte aplinkos sutvarkymo darbai buvo patikėti „Garliavos medelynui“. Specialistams teko svarbi užduotis apželdinti taip, kad jauki aplinka išliktų visus 12 mėnesių, vasarą čia būtų daug žalumos, bet išliktų lengvumo jausmas.
Įgyvendinant apželdinimo projektą, tariantis su architektais, buvo parinkti augalai, kurie pabrėžtų sezonų kaitą, pratęstų ir papildytų matomą natūralų kraštovaizdį, atkartotų upės bangavimą. Nutarta šalia objekto pasodinti smilginių augalų, spygliuočių. „Žalia augalų spalva neužgožia namo spalvų, o žydinčios gėlės įneša įvairovės ir kvapų į kiemo teritoriją. Parinktos daugiakamienės paprastosios pušys ypač dera prie smilginių augalų, pratęsia švelnią banguojančią liniją, pereinančią į aukštesnįjį ardą“, – sumanymą dėsto „Garliavos medelyno“ kraštovaizdžio architektė Lidija Balčiūnienė.
Sklypo apželdinimas buvo formuojamas ant perdangos, kur grunto kiekis buvo ribotas. Prieš sodinant aukštesnius augalus buvo pagaminti ir įrengti specialūs metaliniai vazonai. Tai leido žymiai padidinti trūkstamo augalinio grunto sluoksnį, kas pasodintiems augalams sukūrė geresnes sąlygas vešėti.
Projekte įrengta automatinė laistymo sistema taip pat prisideda prie augalų klestėjimo ir palengvina priežiūrą aplinkos tvarkymo specialistams.