Tarpkryptiškumas, kūrybiškumo skatinimas, galimybė sujungti kritinį mąstymą ir išlavinti vaizduotę – tokie pagrindiniai kriterijai, kuriais remiantis Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultete (KTU SAF) ruošiami Architektūros studijų programos absolventai. Jau antrus metus vykdoma atnaujinta vientisųjų studijų programa, į kurią kviečiami abiturientai turės galimybę per trumpesnį laiką iš karto įgyti magistrantūros laipsnį.
Architektūros studijų programa trunka penkerius metus ir atitinka naujausius Europos direktyvos reikalavimus, kurie pabrėžia svarbą stiprinti praktinę architektų ruošimo pusę. Programoje architektūrinis projektavimas ir urbanistinis planavimas bei kiti, į praktinę profesinę veiklą orientuoti, dalykai sudaro daugiau nei 50 procentų programos apimties.
Ruošiant jaunuosius architektus KTU Statybos ir architektūros fakultete naudojamas „studio“ metodas, t. y. savo srities profesionalai dirba ne su didelėmis srautinėmis studentų grupėmis, o vos su keliais studentais vienu metu. Tai leidžia užtikrinti glaudesnį bendravimą tarp dėstytojo ir studento bei kokybiškiau organizuoti studijų procesą. Didaktinė studijų programos sistema remiasi požiūriu, kad dėstytojas turi būti šalia esantis pagalbininkas, padedantis atrasti skirtingus problemų sprendimo būdus, o ne visažinis autoritetas. Taip kiekviename studijų modulyje ieškoma tinkamiausių ir efektyviausių mokymo bei mokymosi metodų.
Architektūros studijos remiasi projektavimo žiniomis, ugdomu kritiniu mąstymu, probleminėmis užduotimis ir kitomis šiuolaikinės edukologijos koncepcijomis. Studentai skatinami dirbti grupėse ne tik su bendramoksliais, bet ir studentais iš kitų kursų ar net skirtingų modulių. Taip siekiama ugdyti komunikacijos ir bendradarbiavimo įgūdžius, vystyti kritinį mastymą, organizacinius gebėjimus bei ieškoti kūrybiškų sprendimų realiai egzistuojančioms architektūrinėms problemoms spręsti.
„KTU Statybos ir architektūros fakulteto Architektūros studijų programa sudaryta iš įvairių modulių, kuriems padedant architektūra, kaip disciplina, apimanti projektavimą ir technologijas, įsisavinama naudojant kūrybiškumą ugdančius mokymo metodus“, – pasakoja studijų programos vadovė A. Mlinkauskienė.
Organizuojant studijų programą, taip pat atsižvelgiama į užsakovo poreikių pažinimo svarbą bei technologinių sprendimų išmanymą. Vienas iš svarbiausių moderniosios architektūros principų teigia, jog forma turi sekti turinį. Dėl to daug dėmesio skiriama funkcinei objekto reikšmei. Šiuo požiūriu SAF vykdoma programa skiriasi nuo daugelio kitų, meninei architektūros raiškai pirmenybę suteikiančių programų.
Kasmet daug dėmesio skiriama ne tik programos turinio tobulinimui, bet ir tarptautiniam mobilumui. Architektūros studijų programos studentai vyksta mainams į Vokietiją, Daniją, Ispaniją, Prancūziją, Lenkiją, Portugaliją bei kitas šalis. Siekiant maksimaliai padidinti studentų mainų aktyvumą, universiteto Tarptautinių ryšių skyrius rengia papildomą „Erasmus+“ atranką rudens semestre, o fakultete organizuojami informaciniai renginiai. Iš kitų šalių atvykę studentai turi galimybę savo studijų programą sudaryti iš anglų kalba vedamų Architektūros studijų programos modulių, kurių sąrašas kasmet atnaujinamas ir skelbiamas universiteto tinklalapyje.
Paklausta kaip galėtų apibūdinti Architektūros studento portretą, doc. dr. A. Mlinkauskienė teigė, jog dažniausiai tai – netipinė asmenybė, turinti kūrybinį polėkį: „Architektas negali būti tipinis. Jis turi būti visapusiška kūrybinga asmenybė, mėgti tiek menus, tiek humanitarinius, tiek ir technologinius dalykus. Būti atsakingas – mokėti planuoti savo ir kitų laiką, bet kartu ir drąsus, galintis laisvai reikšti savo mintis ir apginti savo nuomonę.“
Be vientisųjų, penkerius metus trunkančių, studijų, Statybos ir architektūros fakultete vykdoma ir Architektūros magistrantūros studijų programa, į kurią priimami universitetinį arba profesinį bakalauro laipsnį įgiję studentai.