Top Baneris

Kaip technologijos keičia kelių inžineriją (I)

2023 balandžio 11 d.
Kelių infrastruktūros statyba BIM
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Inžinierius Aistis Stasys Tamošiūnas 2022-uosius baigė su smokingu ir blizgančiais profesiniais apdovanojimais rankose: įvertintos jo asmeninės ir visos bendrovės „Atkins“ pastangos padėti klientams dirbti Jungtinės Karalystės keliuose sklandžiau, greičiau, kokybiškiau. Rinktis inžinieriaus profesiją kažkada lemtingu momentu jį pastūmėjo tėtis: argumentas tapti profesionalu, kuriančiu, tobulinančiu ir saugančiu aplinką, kurioje visi gyvename, ir šiandien nepalaužiamas.

Karjera atvedė A. S. Tamošiūną į technologijų bendrovę „Atkins“ Jungtinėje Karalystėje 2015-aisiais. Vilniaus Gedimino technikos universiteto absolventas jau buvo padirbėjęs gimtojoje šalyje – pirmoji statybos inžinieriaus patirtis įgyta dirbant su projektais Lietuvoje ir Estijoje „Panevėžio keliuose“. Čia inžinierius susipažino su automatizuotomis mašininio valdymo sistemomis statybose, projektavimo programomis, geodezijos technologijomis.

„Įgyvendinau daugybę įdomių projektų ir palikau dalelę savęs gimtojoje šalyje. Vienas jų, džiuginantis mane apsilankius Vilniuje, yra Aukštaičių ir Paupio gatvės. Buvau atsakingas už gatvių ir Paupio viešųjų erdvių projektavimą. Dirbdamas prie šio projekto supratau – kuo daugiau suinteresuotųjų šalių, tuo svarbiau sistemingai valdyti informaciją, duomenis ir BIM“, – pasakojo A. S. Tamošiūnas.

Laiku ir neviršijant biudžeto

Jungtinėje Karalystėje lietuvis dirbo su įvairiomis komandomis, įgyvendindamas aukšto lygio projektus nuo koncepcijos iki detalaus projektavimo ir priežiūros. Pirmaisiais metais svečioje šalyje A. S. Tamošiūnas pažindinosi su Jungtinės Karalystės greitkelių projektavimo praktika ir mokė kolegas efektyviau naudoti „Autodesk“ projektavimo programinę įrangą. Projektai imti įgyvendinti labiau atsižvelgiant į BIM ir standartizuojant projektavimo procesus.

Aistis Tamosiunas

Technologijos pastarąjį dešimtmetį smarkiai keičia civilinę inžineriją: greitkelių, tiltų ir kitų infrastruktūros statinių projektavimą, statybą ir priežiūrą. Sektoriaus skaitmenizacija pakreipė ir A. S. Tamošiūno karjerą: pradėjęs dirbti kaip kelių inžinierius, šiandien jis yra skaitmeninių technologijų vadovas.

Tarp A. Tamošiūno klientų:

„National Highways“

„Transport For London“

Kembridžo grafystės taryba ir kt.

Dvejus metus A. S. Tamošiūnas dirbo Kembridžšyro grafystės tarybos greitkelių techninio įgyvendinimo skyriuje su kelio A14 Kembridžas–Huntingtonas tobulinimo schema. A14 yra vietinės, regioninės, nacionalinės ir tarptautinės reikšmės kelių transporto koridorius tarp Šiaurės, Midlendo ir Rytų Anglijos. 1,5 mlrd. svarų sterlingų vertės kelio tobulinimo schemoje dėmesys skirtas sklandžiam vietinio kelio perėjimui į nacionalinį greitkelį, taip pat spręsta spūsčių Kembridže problema bei siekta pagerinti saugumą keliuose.„Turėjau užtikrinti, kad greitkelis būtų projektuojamas ir statomas remiantis galiojančiais standartais ir užsakovo reikalavimais. Šis projektas patikrino mano inžinerinius gebėjimus ir problemų sprendimo įgūdžius. Supratau, kad civilinėje inžinerijoje galime būti daug efektyvesni“, – didelį projektą prisimena A. S. Tamošiūnas.

Prieš pradedant statybas, naudojant skaitmeninius dvynius, buvo sumodeliuoti ir išbandyti skirtingi scenarijai. Projektas buvo sėkmingas, užbaigtas laiku ir neviršijant biudžeto.

Pokytis, kurį atneša skaitmeninė transformacija

Nenuostabu, kad vis labiau skaitmenizuotame pasaulyje transformacijos vyksta ir civilinėje inžinerijoje. Skaitmena padeda tobuliau projektuoti, statyti ir prižiūrėti kelių infrastruktūrą. Šiuo metu „Atkins“ skaitmeninių technologijų vadovu dirbantis A. S. Tamošiūnas įmonėje įgyvendina skaitmeninę transformaciją ir taip prideda vertės vykdomiems projektams. Iškilusias problemas jis sprendžia tiek kūrybiškai, tiek naudodamas struktūruotus būdus bei inžinerines žinias.

Award Photo 2
Technologijų vadovas A. S. Tamošiūnas, apdovanotas už geriausią 2022-ųjų veiklos tobulinimo iniciatyvą, su inžinieriaus padėjėju bendrovėje „Atkins“ Matthew Callcutu, kuris apdovanojimų vakarą taip pat džiaugėsi prizu „Metų socialiai vertingiausias projektas©Stella Pictures Limited nuotr.

„Pagrindinės technologijos man yra dirbtinis intelektas (AI) ir mašininis mokymasis (ML), realaus laiko analizė, daiktų internetas (IoT), robotinis procesų automatizavimas (RPA), skaitmeniniai dvyniai ir vietinės debesies programos, – vardija A. S. Tamošiūnas. – Tačiau, mano nuomone, šios technologijos negali užtikrinti skaitmeninės transformacijos be tinkamos kultūros. Žmonės privalo būti guvūs, nes technologijos atneša pokyčių ir trikdo. Jie turi būti pasirengę nuolat mokytis.“

Sprendžia globalias problemas

Pasak „Atkins“ technologijų vadovo, dabar labiau nei bet kada turime diegti naujoves, kurios spręstų vietinius ir pasaulinius iššūkius, tokius kaip klimato kaita. Pavyzdžiui, „Atkins“ keičia projektavimo praktikas, sutelkdama dėmesį į žmones, technologijas, duomenis ir procesus. Inovacijų komandos dirba prie mokslinių tyrimų ir plėtros, o jų išvadomis dalijamasi visoje įmonėje. Taip kasdienis A. S. Tamošiūno darbas prideda vertės kolegų ir užsakovų projektams, o plačiąja prasme prisideda prie visuomenės gerovės.

„Skaitmenizuodami galime sukurti išmanesnius miestus arba pakeisti senus miestus į ekologiškus išmaniuosius, kurie padėtų mums įveikti globalius iššūkius, – aiškina inžinierius. –  Pavyzdžiui, galime patobulinti miestų transporto sistemas, įgalindami išmanųjį eismo valdymą. Tokios sistemos gali sumažinti spūstis ir pagerinti eismo srautą. Arba galime padėti senesniems miestams išnaudoti erdvę ir turimus išteklius: juos galima analizuoti ir suteikti informacijos projektuotojams, kad šie pateiktų geresnių pasiūlymų.“

Veiksmingas duomenų valdymas įgalina skaitmeninę transformaciją, o duomenų analizė svarbi teikiant įžvalgas. Pasitelkdami dirbtinį intelektą, mašinį mokymą ir daiktų internetą, taip pat puoselėdami tinkamą kultūrą ir mąstymą, statybos inžinieriai gali priimti geresnius, pagrįstesnius sprendimus, optimizuoti statybos procesus ir padidinti efektyvumą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video