Top Baneris

Kaimo turizmas kitaip: kontrastai jungia su gamta

2023 sausio 2 d.
Gyvenamasis namas su baseinuTik SA
Nuotr.: Norbert Tukaj
Pasidalykite straipsniu

Objektas: rekreacinės paskirties pastatas su lauko baseinu

Vieta: Šiaurės Lietuva

Architektas: Povilas Žakauskas, „HEIMA Architects“

Plotas: 135 kv. m.

Metai: 2022

Įgyvendintas kaip didesnio rekreacinių pastatų komplekso, esančio Šiaurės Lietuvoje, dalis, šis atvirai eksponuojamų medinių konstrukcijų pastatas „Poolhouse“ neabejotinai tapo dar viena įsimintina šiuolaikinės tradicinės kaimo architektūros interpretacija.

Pastato vieta parinkta šiek tiek toliau nuo likusio komplekso centrinėje kalvoto slėnio dalyje šalia esamo vandens baseino. Sklypo išskirtinumas iš dalies padiktavo ir architektūrinę išraišką – trikampio plano formos pastatas atliepia visus jį supančius gamtos vaizdus.

Heima PoolHouse2 ©Norbert Tukaj 1286
Nuotr.: Norbert Tukaj

Be ribų su gamta

Pagrindinis namo elementas – sunkus archetipinis stogas, kontrastuojantis su berėmiais suapvalintais kampiniais langais. Viso perimetro langų skaidrumas sukuria ore kabančio stogo įspūdį. Stogą laikanti konstrukcija sudaryta iš trijų medinių kolonų, kurios yra ne tik laikančiosios, bet ir kaip interjero detalės.

Laikančioji klijuotosios medienos sija, besidriekianti visu perimetru, tarsi vainikuoja masyvias medines konstrukcijas, suteikdama pastato interjerui monumentalumo. Ši 120 cm aukščio sija ir pasikartojančių stogo santvarų lydima medinė konstrukcija, kurios aukštis viduje iki stogo kraigo aukščiausiame taške siekia 6,5 m, ne tik sukuria ypatingą nuotaiką, bet ir primena etninę lietuvių namų statybos tradiciją.

Centrinis stoglangis konstrukcijos viduryje suteikia papildomos natūralios šviesos. Pilkai rusva pastato spalvų paletė atitinka kuriamą idėją – be ribų su gamta.

Architektas teigia, kad pastato išorinės konstrukcijos apsaugotos drėgmei atspariais impregnantais, bet papildomų priemonių, tokių kaip medienos deginimas ar kitokie tonavimo būdai, sąmoningai atsisakyta, siekiant maksimaliai išlaikyti medinių konstrukcijų ir viršutinės medinių malksnų stogo dangos natūralumą.

Ilgainiui nuo atmosferos poveikio pilkėjantys mediniai pastato elementai tik dar labiau priartins jį prie gamtos, panašiai kaip įprastos medinės kaimo sodybos, neatskiriamos nuo mūsų kraštovaizdžio jau šimtus metų ir vis dar puikiai išsilaikiusios, jeigu yra tinkamai prižiūrimos.

Medinės konstrukcijos poilsio namas
Nuotr.: Norbert Tukaj

Medinės konstrukcijos – atviros erdvės estetinis pagrindas

Architektas Povilas Žakauskas pasakoja, kad užsakovo suformuluota užduotis buvo sukurti atvirą gamtai lauko svetainę, kurioje laisvalaikį galėtų leisti didesnis būrys žmonių. Nors pastato plotas – 135 kv. m būtų pakankamas ir nedideliam gyvenamajam namui, šiuo atveju architekto fantazijos nevaržė įprastas utilitarus daugiafunkcis skirtingų patalpų planavimas. Todėl architektas siekė sukurti atvirą erdvę taip, kad pastato klijuotosios medienos laikančiųjų dalių konstrukcija kartu būtų ir interjero estetinis pagrindas.

Jures logo zalias

Objekto klijuotos medienos konstrukcijos pagamintos Lietuvoje, įmonėje UAB „Jūrės medis“.

Vidinės erdvės, kontrastuojančios su išorinėmis formomis, atsiskleidžia per modernų interjerą, kuris vadovaujasi tuo pačiu spalvos-medžiagos motyvu. Judėjimas viduje vyksta aplink tris elementus – židinį, virtuvės salą ir centrinį pagalbinės erdvės tūrį, paliekant visiškai laisvą pastato perimetrą. Šiame pastate atsisakyta net pirties, kuri jau buvo įrengta kitame pastate. Dideli plačiai atsidarantys langai leidžia išnykti ribai tarp lauko ir vidaus, o atpalaiduojantis interjeras – mėgautis pastatu, baseinu ir jo aplinka visus keturis sezonus.

Gamtą tausojantys sprendimai – neatsiejama pastato dalis

Deramas dėmesys skirtas pastato šilumos izoliacijai ir gamtą tausojančiam šildymui ir vėsinimui, o tai suteikia galimybę naudoti pastatą nepriklausomai nuo metų laiko. P. Žakauskas teigia specialiai nesiekęs pastato suprojektuoti energiškai tvaraus, bet tai savaime suprantama – vien jau medžio naudojimas yra tvarios architektūros apraiška. Architektas neabejoja, kad, užsakius šio pastato tyrimus, jis greičiausiai atitiktų A klasę: šiluma ir elektros energija tiekiama iš atsinaujinančių šaltinių – šilumos siurblio ir gretimai sklype įrengtos kompaktiškos saulės elektrinės.

Netoliese taip pat buvo pastatytas 10 m ilgio baseinas, nedidelis smėlio paplūdimys ir lauko kepsninių zona. Maudantis baseine galima stebėti jaukumą kuriančius pastato elementus – stogą ir pastato viduje esančias medines konstrukcijas.

Apšvietimas dar labiau sustiprina be ribų su gamta idėjos įspūdį. Tiek viduje, tiek lauke architektas suprojektavo prislopintą, nekrentantį į akis ir neakinantį apšvietimą. Bendrą paslėptą apšvietimą sukuria visu perimetru virš medinės laikančiosios sijos sumontuota LED juosta. Kiti šviestuvai yra skirti kiekvienai funkcinei zonai apšviesti pagal poreikį, o lauko šviestuvai įrengti taip, kad nekristų į akis, tačiau naktį apšviestų takus tarp pastatų saugiam pasivaikščiojimui.

Medinis namas su baseinu
pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video