Top Baneris

„Architektūros centro“ menų inkubatorius laukia įnamių

2013 rugpjūčio 26 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos architektų sąjunga (LAS) skelbia išankstinę apklausą norintiems vykdyti architektūrinę meninę veiklą būsimame Menų inkubatoriuje KIP „Architektūros centras“ (Kalvarijų g. 1, Vilnius). Ta proga kartojame liepos mėnesį žurnale „Statyba ir architektūra“ publikuotą straipsnį „Ką augins Lietuvos architektų sąjungos kuriamas menų inkubatorius?“ Galbūt jis padės atsakyti į klausimą, ar verta pasidomėti šia LAS siūloma galimybe.

Pareiškimas, kad geras gali būti tik alkanas menininkas, šiandien nepatraukliai skamba ne tik architektams. Bet užsidirbti duonai ir kam nors daugiau šios specialybės atstovams tikrai nėra paprasta – ne tik Lietuvoje, bet ir likusioje Europos Sąjungoje (ES) projektavimo rinka tapo ankšta. Tačiau Lietuva toliau kasmet į kovą dėl išgyvenimo paleidžia porą šimtų architektūros specialybės absolventų.

Bent daliai jų vietos atsiras, planuojama, rugsėjo pabaigoje duris atversiančiame architektūros inkubatoriuje Architektūros centre, kur veiklą jaunieji architektai pradės tegu ir ne visai šiltnamio, bet tikrai šiltesnėmis sąlygomis: čia jie ne tik dirbs, bendraus, bet ir mokysis verslumo, derybų meno – tų pagrindų, kurie galėtų padėti drąsiau žvalgytis į užsienio rinkas.

Vienys menininkus

Pasak Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininko Gintauto Blažiūno, idėją steigti architektūros inkubatorių Architektūros centrą padiktavo pats gyvenimas – atėjo laikas ieškoti naujų architektūros veiklos formų.

Lietuvoje menų inkubatoriams steigti iki 2013-ųjų buvo numatyta skirti 60 mln. litų ES paramos. Planuota finansuoti 9 meno inkubatorių steigimą ir plėtrą. Vienas jų – Hilarijaus Raduškevičiaus rūmų patalpose jau netrukus pradėsiantis veikti pirmasis Lietuvoje architektūros srities menų inkubatorius. Steigti architektūros inkubatorių, anot G. Blažiūno, pastūmėjo ir patys architektai, ne kartą svarstę, kad pastatas, kuriame įsikūrusi LAS, nepakankamai išnaudojamas architektų ir architektūros labui.

LAS teikiant paraišką ES paramai gauti planuota ir rūmų priestato statyba. Tačiau ketinimus pakoregavo tai, kad nepavyko pakeisti detaliojo sklypo plano, taip pat lėšų trūkumas. Vis dėlto LAS neatsisako planų ateityje pastatyti priestatą ir jame įkurdinti dalį buvusio Architektūros muziejaus ekspozicijos, taip pat informacijos centrą.

Architektūros menų inkubatoriaus patalpos, skirtos nuomotis jauniesiems menininkams (iki 35 metų amžiaus ar baigusiems studijas ne anksčiau kaip prieš 5 metus), jau beveik sutvarkytos. Architektūros centre ne mažiau kaip 50 proc. visų dirbančiųjų sudarys jaunieji menininkai arba jų įsteigtos smulkiojo ar vidutinio verslo įmonės. Architektai jau domisi, ar jiems atsirastų vietos architektūros inkubatoriuje.

Rezidentai inkubatoriuje turėtų rasti ir visą reikiamą organizacinę techniką, bus įrengta vieta eksponatams bei susitikimams rengti. Kol kas iki galo neišspręstas būtent organizacinės technikos klausimas – jai įsigyti lėšų nebuvo skirta, tačiau LAS pirmininkas viliasi tam irgi gauti ES struktūrinių fondų paramą.

Susidomėjimo yra

Imtis vykdyti pagrindinę inkubatoriaus užduotį – kurti meno ir verslo partnerystę – LAS neturi žmogiškųjų išteklių. Inkubatoriaus veikla užsiims viešoji įstaiga Architektūros centras. „Šiais laikais svarbu gauti užsakymų, nes jei jų nebus, visa inkubatoriaus veikla greitai baigsis. Mes perduosime Architektūros centrui panaudai patalpas, kuriose vyks inkubatoriaus veikla, bet jų savininkas ir toliau liks LAS“, – paaiškino G. Blažiūnas.

Eksponuoti savo darbus būsimajame architektūros inkubatoriuje jau panoro ir dailininkai. Tikimasi, kad kartu su architektais Architektūros centre bendrus projektus įgyvendins ir dizaineriai, kino kūrėjai, fotografai.

Sėkme neabejoja

LAS vadovas įsitikinęs: jeigu Architektūros centras veiks kaip numatyta, taps lengviau organizuoti architektūros konkursus, kūrybines dirbtuves, konkuruoti užsienyje.Tačiau G. Blažiūnas neleidžia sau pamiršti ir Jungtinių architektų dirbtuvių istorijos, kai kartu dirbę architektai išsiskyrė, ir po vienu stogu įsikūrė skirtingos architektūros įmonės. „Yra pavojus, kad gražus sumanymas gali virsti architektų išsivaikščiojimu į atskirus kampus, bet mes tuos pavojus žinome ir bandysime su jais kovoti“, – komentavo G. Blažiūnas.

Šiuo metu jau veikia Telšių, Užupio menų inkubatoriai, „Menų spaustuvė“. Architektūros centro privalumu G. Blažiūnas laiko būtent specializuotą veiklą. „Tikimės, kad atsiras daugiau visuomeniškų jaunų žmonių. Norime, kad jaunieji architektai galėtų aktyviau dalyvauti ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio gyvenime. Labai tikiuosi, kad išmoksime eiti į užsienį, nes kol kas nemokame eksportuoti paslaugų. Be to, viena nedidelė įmonė nepajėgi to padaryti“, – sakė Architektų sąjungos pirmininkas.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video