Top Baneris

Jonavos baseine saugumą užtikrina dirbtinis intelektas

2023 sausio 19 d.
0O0A9358 scaled
Pasidalykite straipsniu

Objektas: baseinas

Vieta: Jonava

Architektai: UAB „Simper“

Statytojai: „Statybos ritmas“, „Mavista“

Plotas: 4,6 tūkst. kv. m

Metai: 2022

Žiemos švenčių išvakarėse Jonavoje duris atvėrė naujas vandens pramogų ir poilsio kompleksas. Išskirtinį objektą per dvejus metus pastatė įmonė „Statybos ritmas“.

Jonavoje įgyvendintas projektas – tai 4,6 tūkst. kv. m ploto A+ energinės klasės vieno aukšto pastatas, kurio žemiausia vieta yra 4 m aukščio, o aukščiausia siekia 10 metrų. Pastato fasadas įrengtas iš didelių vitrininių langų, kuriuos pietinėje pusėje iš dalies dengia fasadinės žaliuzės, kurių lamelės ne tik suteikia dekoratyvumo, bet ir apsaugo nuo saulės, rašoma įmonės pranešime spaudai.

Prie pastato įrengta 95 vietų automobilių stovėjimo aikštelė. 4 automobilių stovėjimo vietos pritaikytos žmonėms su negalia. Aikštelėje įrengtos 2 elektromobilių stovėjimo vietos – su galimybe įkrauti 2 automobilius iš vienos stotelės.

5 baseinai pritaikyti įvairiems poreikiams – nuo sportinio iki kūdikių plukdymo

Naujajame vandens pramogų ir poilsio komplekse įrengti 5 baseinai – sportinis, kūdikių plukdymo, didysis pramogų, vaikų mokymo plaukti ir vaikų pramogų baseinai, keturios sūkurinės vonios bei šalto vandens baseinas. Baseinų vandens ruošimo įranga suskirstyta į atskiras sistemas.

Didžiausias yra 25 m ilgio sportinis plaukimo baseinas su 4 takeliais. Vietoj įprastų nusileidimo į baseiną kopėtėlių Jonavoje įrengti plytelėmis iškloti betoniniai laiptai. Šalia jo įrengtas vaikų mokymo plaukti baseinas, mažesnis ir seklus (apie pusmetrį gylio), kad vaikai mokytųsi plaukti saugiai.

Atskiroje erdvėje įrengtas plukdymo baseinas kūdikiams. Kad tėvams būtų patogu plukdyti kūdikius, nereikėtų susilenkti, baseinas yra komfortiško – apie 1,2–1,3 m – gylio. Šeimoms skirta ir speciali erdvė su 4 persirengimo kambariais. Šeima gali ramiai įsikurti atskirame kambaryje su spintelėmis, vystymo stalais, su žaidimais didesniems vaikams.

Atskirai įrengta vandens pramogų zona su kaskadomis, vandens čiuožyklomis ir 4 sūkurinėmis voniomis. Dar vienas – šalto vandens – baseinas, įrengtas prie pirčių komplekso.

baseino atidarymas107
A. Reipos, V. Kalpoko nuotr. 

Tiesiomis kraštinėmis yra tik sportinis baseinas, kitus statybininkams teko įrengti lenkiant linijas. Tačiau lenktos formos buvo mažiausias iššūkis, kurį teko įveikti statybininkams. „Įrengiant baseinus teko įmontuoti tiek daug specialiosios įrangos, kad reikėjo paieškoti ir optimalių sprendimų, ir vietos įrangai, nes būdavo situacijų, kai betonui kone nebelikdavo vietos“, – sako įmonės „Statybos ritmas“ statybos direktorius Darius Vičiūnas.

Jonavos baseine įrengtos 5 pirtys: prie sportinio baseino – sušilti plaukikams, o pramogų zonoje – skirtingo dizaino, su druskos siena, specifiniais abachi medienos kvapais, trimačiu (3D) dekoru, dirbtinio rūko zona.

Saugumą užtikrina dirbtinis intelektas

Didžiajame Jonavos komplekso baseine įrengta skęstančiųjų aptikimo ir skendimo prevencijos sistema su dirbtiniu intelektu (DI). DI grįsti algoritmai geba nenutrūkstamai mokytis, t. y. atpažinti skęstantį žmogų. Įdiegus išmaniąsias technologijas, nebelieka poreikio įrengti tradicines stebėjimo sistemas, kai darbuotojai monitoriuose stebi vaizdą, perduodamą iš baseinų. DI atveju, sistema pati aptinka užprogramuotų dydžių objektus, kurie yra arti dugno ir tam tikrą laiką nedaro judesių. Užfiksavęs pavojingą situaciją, DI perduoda pavojaus signalą į gelbėtojo imtuvą, segimą ant rankos.

Vienas iš svarbiausių dalykų baseine – vandens švara, kuri paprastai neatsiejama nuo specifinio baseinų kvapo. Jonavoje įdiegta pažangi technologija – vandens ozonavimas, kuris apsaugo nuo įvairių mikroorganizmų, neskleisdamas kvapų. Užtikrinant privalomas Lietuvos higienos normas, naudojamas ir tam tikras kiekis chloro.

baseino atidarymas107 1
A. Reipos, V. Kalpoko nuotr. 

Darbus pradėjo teritoriją valydami nuo senų statybinių atliekų

Jonavos vandens pramogų ir poilsio kompleksas įrengtas miesto centre, šalia atnaujinto centrinio stadiono ir Jonavos sporto arenos, o pro vitrininius baseino langus atsiveria Joninių slėnio ir Jonavos slidinėjimo centro panorama. Šią vietą pasirinko patys rajono gyventojai, dalyvavę savivaldybės apklausoje. Tačiau kasdami pamatus būsimam pastatui, statybininkai čia aptiko palaidotas statybines atliekas: betono, gelžbetonio gabalus, akmenis. Statybinis laužas buvo išvežtas, o kai kurie akmenys liko komplekso teritorijoje – kaip aplinkos detalės.

Išvalytoje nuo statybinio laužo teritorijoje buvo įrengti poliniai pastato pamatai ir kolonos, o 4 metrų gylio rūsyje įrengtos patalpos baseino inžinerinėms ir ŠVOK sistemoms. Pastarąsias įdiegė antrinė generalinio rangovo įmonė „Mavista“. Komplekse įrengtas grindinis šildymas, kuriam šiluma tiekiama iš miesto tinklų, įdiegta rekuperacinė sistema.

Įdiegtos universalaus dizaino priemonės

Jonavos baseinas, kaip ir kiti nauji bei rekonstruoti sporto objektai Jonavoje, yra palankus žmonėms su negalia – tai liudija objektui suteiktas specialus lipdukas su paralimpinės ekipos „Parateam Lietuva“ simboline gile.

Be vietų neįgaliųjų automobiliams, teritorijoje įrengti specialūs įspėjamieji paviršiai. Universalaus dizaino arba galimybės visiems patogiai naudotis pastatu elementai įdiegti ir komplekso viduje. Neįgalieji į pastatą gali patekti savarankiškai, jiems patogu šioje erdvėje laisvai judėti ir naudotis visomis pagrindinėmis ir pagalbinėmis lankytojams skirtomis patalpomis. Žmonių su negalia judėjimo trasų paviršiai yra lygūs, kieti, šiurkštinti. Judėjimą daro lengvesnį ir tas faktas, kad pastatas yra vieno aukšto, jame įrengtos 850 mm pločio durų angos, o slenksčiai ties lauko durimis – 20 mm. Pastate įrengti ir specialiai pritaikyti tualetai. Tokios priemonės laisvai judėti baseinų komplekse leidžia ne tik neįgaliesiems, bet ir tėvams su vaikų vežimėliais, laikinai sunkiau judantiems, senyviems asmenims.

DJI 0979
A. Reipos, V. Kalpoko nuotr. 

Generaliniam rangovui – nauja patirtis

30 metų patirtį sukaupusiai įmonei „Statybos ritmas“ baseino statyba nebuvo nauja sritis, tačiau tokios apimties baseinų kompleksas – pirmasis. Baseino statybos sutarties vertė darbų pradžioje siekė beveik 8,5 mln. eurų, tačiau dėl kainų pokyčių rinkoje ši suma šiek tiek padidėjo. Baseino statybas finansavo Jonavos rajono savivaldybė.

„Atlikdami darbus, atsakingai rinkomės medžiagas, gaminius, sistemas ir tiekėjus. Mūsų užsakovui – Jonavos rajono savivaldybei – buvo svarbu turėti ne tik estetišką, vizualiai patrauklų ir lankytojų poreikius maksimaliai tenkinantį vandens pramogų ir poilsio kompleksą, bet ir kokybiškai pastatytą bei įrengtą objektą. Todėl prioritetą teikėme žinomiems prekių ženklams, išbandytoms sistemos ir naudingiems sprendimas“, – apie kokybę lemiančius pasirinkimus kalbėjo įmonės „Statybos ritmas“ statybos direktorius D. Vičiūnas.

Jonavos baseine vienu metu galės lankytis iki šimto žmonių.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video