Top Baneris

Išorės sienų šiltinimas: mitai ir patarimai, kokių klaidų vengti

2023 spalio 25 d.
20180316 RW CWE D PHO 195
ROCKWOOL nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Visi norime gyventi šiltuose ir jaukiuose namuose. Tam, kad namuose žiemos metu šiluma išsilaikytų kuo ilgiau, o vasarą patalpos neperkaistų, labai svarbus tinkamas išorės sienų šiltinimas. Uždarosios akcinės bendrovės ROCKWOOL techninis vadovas dr. Andrius Buska sako, kad anksčiau pastatytų individualių namų savininkai dabar supranta apšiltinimo būtinybę ir naudą. Ir dažniau tuos darbus patiki profesionalams, tačiau esant norui, apsišiltinti gali ir patys. Tai tikrai įmanoma, tačiau svarbu nepadaryti dažnai pasitaikančių klaidų ir nesivadovauti klaidingais mitais. 

Svarbu tik vidaus šildymo sprendimai – mitas

Kai kurie individualių namų savininkai mano, kad šilumą namuose užtikrina efektyvūs ir modernūs šildymo sistemų sprendimai. Šiandien rinkoje tikrai galima rasti didelį šildymo sistemų pasirinkimą, tačiau manyti, kad to užteks, nereikėtų. A. Buska sako, kad efektyviausią rezultatą galima pasiekti, kai derinama šildymo įranga ir pastatų šiltinimas. „Namuose galime įsirengti modernius šildymo sprendimus ir jei pastato atitvaros yra nepakankamai apšiltintos ir sandarios, vis tiek „nuolatos kūrensime“ sunaudodami daug energijos, o galiausiai viduje ir nebus išlaikoma komfortiška temperatūra. 

Efektyviausia sulaikyti šilumą patalpose izoliavus išorines atitvaras ir eliminavus šalčio tiltus, o, kaip rodo tyrimai, didžiausias šilumos praradimas įprastai vyksta per sienas ir gali siekti net 30–40 proc. Kokybiškai apšiltintos sienos padės sutaupyti energijos net ir naudojant seno tipo katilus namuose. Idealu yra suderinti abu sprendimus. Tuomet galime pasiekti, kad efektyviai naudojant nedaug šilumos, užtikrinsime tinkamą temperatūrą ir šiluma ilgai laikysis namuose“, – sako A. Buska. 

20220923 RW RP PHO 2128
Didžiausias šilumos praradimas įprastai vyksta per sienas ir gali siekti net 30–40 proc. ROCKWOOL nuotr.

Jau pastatyto namo energinio efektyvumo nepadidinsite – mitas

Dar vienas mitas, kurį neigia A. Buska, yra susijęs su renovacija. Nemažai žmonių įsigyja jau pastatytus namus ir susiduria su dideliais šilumos nuostoliais, tačiau mano, kad išorės sienų šiltinimas jau neįmanomas. „Labai dažnai žmonės įsivaizduoja, kad renovacija yra procesas, kai vienu metu vyksta daug darbų ir pastatas kone perstatomas naujai. Bet tai gali būti daroma ir etapais. Štai Lietuvoje matėme, kaip masiškai buvo keičiami seni nesandarūs langai. Tai padėjo pagerinti šilumos išlaikymą namuose ir butuose, bet tam nereikėjo griovimo ar kitų darbų. Galų gale, ir pačius langus žmonės keitėsi etapais: vienu metu viename kambaryje, kitame kambaryje vėliau. Bet rezultatas jau jautėsi iš karto. 

Lygiai taip pat yra su pastato šiltinimu. Variantų yra labai daug. Pirmiausia reikėtų šiltinti tas vietas, kurios yra blogiausiai izoliuotos. Kaip minėjau, dažniausiai didžiausias „šilumos praradėjas“ yra sienos, nes būtent jos sudaro didžiausią atitvarų plotą, besiribojantį su išore. Tad daugeliu atveju pirmiausia ir reikalingas sienų šiltinimas iš išorės, kitu etapu galima pereiti prie stogo ar perdangos šiltinimo darbų“, – sako A. Buska.

Išorės sienų šiltinimą galima patikėti tik profesionalams – mitas

Uždarosios akcinės bendrovės ROCKWOOL techninis vadovas neigia mitą, kad šiltinimo darbus gali atlikti tik profesionalai: „Tiek mūsų siūlomi šiltinimo sprendimai su akmens vata, tiek kiti būdai yra pritaikyti tam, kad patys žmonės galėtų atlikti šiltinimo darbus. Pasirinkus tinkamus sprendimus ir kokybiškas medžiagas, tikrai galima padidinti namo energinį efektyvumą patiems.

Šiltinant nuosavus namus galimi keli variantai, tačiau vienas paprasčiausių ir populiariausių pasirinkimų – ventiliuojamo fasado įrengimas. Tai šiltinimo sprendimas, kai atliekamas šiltinimas akmens vata, suformuojant tarpą oro judėjimui tarp šiltinimo ir apdailos. Tokiam sprendimui rekomenduočiau rinktis universalias pusiau kietas SUPERROCK PREMIUM akmens vatos plokštes arba VENTIROCK SUPER plokštes, kurios tarnauja ir kaip vėjo izoliacija.

Didžiausias tokio šiltinimo privalumas – galimybė pasirinkti fasado apdailą iš įvairių variantų: nuo modernių plokščių iki tradicinių dailylenčių. Būtent tokio tipo – medinių dailylenčių apdaila ir yra dažniausiai sutinkama daugelyje Lietuvoje jau pastatytų namų. Tai labai efektyvus ir paprastas šiltinimo sprendimas, kuriame nėra šlapių procesų, tinkavimo ir kitų darbų. Tereikia nuimti nuo sienų esamą apdailą, sumontuoti karkasą, apšiltinti, įrengti vėjo izoliaciją ir uždėti tos pačios rūšies dailylentes ar kitas fasadinės apdailos medžiagas.“

Pataria specialistas: kokių klaidų nedaryti šiltinant išorės sienas?

    • Naudokite medžiagas pagal paskirtį. A. Buska sako, kad išorės sienų šiltinimas nėra sudėtingas darbas, tačiau kartais pasitaiko klaidų, kai medžiagos panaudojamos netinkamai. Pavyzdžiui, vietomis sumaišomos garų ir vėjo izoliacinės plėvelės, difuzinės plėvelės montuojamos ne ta puse ar panaudojamos tam netinkamos termoizoliacinės medžiagos. Norint to išvengti, reikėtų naudotis gamintojų bei pardavėjų pateikiama technine informacija. ROCKWOOL savo klientams teikia ne tik nemokamas konsultacijas, bet ir siūlo naudotis įvairiomis parengtomis skaičiuoklėmis, gaminio etikečių paaiškinimais ir kita naudinga medžiaga. 

    • Apgalvotai derinkite medžiagas. Specialistas pataria, kad šiltinimo sistemos bus efektyvesnės, jeigu naudosime panašios kilmės statybines medžiagas. Karkasinėse konstrukcijose akmens vata kaip šiltinimas yra populiariausias pasirinkimas. Ši vata dažniausiai pasirenkama namų šiltinimui, nes yra ilgaamžiška, laidi vandens garams, atspari ugniai, sugeria triukšmą ir, žinoma, apsaugo nuo šalčio ir karščio. Svarbu žinoti, kad akmens vata – tai gamtinės kilmės medžiaga, todėl ji labai gerai dera su medžiu. Visuomet paprasčiau dirbti su aukšto suderinamumo medžiagomis. Pasirinkus tarpusavyje nederančias medžiagas atsiranda pavojus susidaryti pelėsiui, gali prireikti naudoti papildomas tarpines ar pagalbines medžiagas.

    • Negalvokite, kad prie šiltinimo grįšite vėliau. Specialistas sako, kad pasitaiko atvejų, kai žmonės bando taupyti dabar ir mano, kad išorės sienų šiltinimas bus pigesnis, jeigu pirma šiltins sienas mažesniu (vos kelių centimetrų) storiu, o po kurio laiko sluoksnį padidins. Tačiau vėliau tam vėl reikės ardyti fasado apdailą. Gali būti, kad reikės keisti šiltinimo medžiagą, tad nebūtinai sutaupysite. Specialistas pataria vengti tokių sprendimų ir geriau rinktis šiltinti fasadą tam tikrais etapais, bet ne mažesniu sluoksniu nei reikėtų.

• Pasinaudokite nemokama pagalba. A. Buska sako, kad nereikia bijoti kreiptis konsultacijos į specialistus, gamintojus ir pardavėjus, kurie noriai paaiškins, kaip naudoti jų siūlomas medžiagas, kokius sprendimus kada geriau pritaikyti. Taip pat specialistai gali nemokamai patarti, kokio storio šiltinimas konkrečiam objektui būtų efektyviausias.

rockwool vector logo

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video