Tvaraus projektavimo strategijos ir „Kenaitze“ genties vertybės atsispindėjo naujame „Stantec“ įmonės įgyvendintame projekte – edukaciniame centre, esančiame „Kahtnuht‘ana Duhdeldiht“ edukaciniame miestelyje. Tai 6224 kv. m ploto pastatas, kuriame įsikūrė švietimo ir kitos bendruomenės poreikius atliepiančios erdvės. Projektas skirtas nacionaliniu mastu pripažintai Kenaitze indėnų genčiai iš Aliaskos pietinio pusiasalio Kenai miesto, JAV.
Giovanna Gambardella, Ankoridže esančio „Stantec“ architektūros paslaugų biuro vadovė sako, kad „projektavimo komanda surengė kelis seminarus kartu su gentimi ir švietimo direktorė Rachel Gilbert, tam, kad įsigilintų jų kultūrai būdingus elementus bei jų prioritetus, kurie galėtų atsispindėti pastato architektūroje.“ Pastato struktūrą sudaro dvi dalys, sujungtos didele erdve-vestibiuliu. Edukaciniame korpuse įsikūrė ikimokyklinė švietimo įstaiga, biblioteka „Yaghanen“ Jaunimo Kalbos ir Kultūros programai skirtos patalpos studentams, karjeros mokymų centras ir „Dena‘ina“ kalbos institutas, o kitame korpuse yra daugiafunkcinė patalpa skirta genties bendruomenės veikloms, talpinanti iki 300 lankytojų.
Įveiksminę edukacines erdves ir už klasių ribų, architektai taip pat siekė sukurti vizualinius sąlyčio taškus su genties kultūra pastato interjere. Beveik 5-ių metrų skersmens genties simbolis atsirado ant vestibiulio grindų, o 7-ių metrų skersmens genties „tradicinių vertybių ratas“ buvo atvaizduotas daugiafunkcinės patalpos grindyse. Pastato interjere vyrauja natūralių medžiagų paletė ir gerai apšviestos erdvės. Aplinkos sprendiniai, žaidimų aikštelės daugiausia skirtos vaikų ugdymui, gamtos pažinimui, o apskrita centrinė aikštė prie įėjimo buvo sukurta siekiant sužadinti bendruomenės jausmą, kuriant paralelę tarp genties simbolikos.
Į projektavimą buvo įtrauktos visos pagrindinės statybos sritys, „Stantec“ taip pat atliko sklypo aplinkosauginį įvertinimą. Kraštovaizdžio architektė Nancy Casey glaudžiai bendradarbiavo su interjero dizaineriu Carel Nagata bei statybos inžinieriumi Jake Alward, siekdama susieti išorės elementus su interjeru. Projektas buvo įgyvendintas 2022 m. vasarą.
Išskirtiniai fasadų sprendiniai: perdirbta mediena ir koncepcijos išraiška
Įėjimo fasadas apkaltas vario spalvos aliuminio plokštėmis, tokį pasirinkimą lėmė noras sukurti tarsi lašišos odos įspūdį. Architektų komanda pasirinko „NorthClad AL“ serijos plokštes, kadangi jų tekstūra labiausiai tiko koncepcijos sumanymo įgyvendinimui bei pritaikytas nesudėtingas montavimas pusapskritimio tūrio eksterjerui. Likusių fasadų sprendiniams parinktos standartinės lietaus apsaugos sistemų panelės, kurios išsiskiria ekonomiškumu ir nesudėtingu montavimu. Be aliuminio panelių buvo naudota regeneruota mediena – perdirbta iš 100 metų senumo vietinės žuvies konservų gamyklos pastato. Architektai pradėjo nuo tikslo „nustatyti reikšmingus bendro įvaizdžio elementus, kuriuose būtų galima pritaikyti medieną“, – sako G. Gambardella. „Blazy Construction“ įmonė ir Kenaitze indėnų gentis bendradarbiavo siekiant įvertinti, kokį kiekį medienos galima būtų panaudoti iš senojo gamyklos pastato konstrukcijos, pritaikydami pastato architektūrą ir jos elementus.
Nors panaudojus perdirbtas medžiagas ir detalizavus projekto sąnaudas dar jo pirmosiose stadijose buvo pasiekta mažesnio medžiagų iššvaistymo, „Stantec“ komanda atsižvelgė į tolesnius aplinkosaugos aspektus remiantis 2012 m. Tarptautinio Energijos Taupymo reglamentu (IECC). Nors Kenai miestas ir neturi savo energetinių sąnaudų reglamento, projektuotojų komandai buvo itin svarbu atsižvelgti į tvarumą ir pritaikyti geriausią sprendimą, tinkantį miesto klimatui.
Tikslas buvo sukurti patvarų, lengvai prižiūrimą, Kenai miesto klimatui, kur vyrauja vėsesnės vasaros bei ilgos žiemos, pritaikytą pastatą. Projektuotojai parinko papildomą fasadų apdailą „Centria Concept“ serijos CS-260 plienines plokštes, kurios jau yra įsitvirtinusios Aliaskos statybos rinkoje dėl savo patvarumo ir ilgaamžiškumo. Dėl visų sprendinių, „Stantec“ glaudžiai bendradarbiavo su Kenaitze indėnų gentimi ir eksterjero technologijų sistemų tiekėjais, siekdami užtikrinti, kad galutinis pastato vaizdas atitiktų tiek dizaino, koncepcijos lūkesčius, tiek technologinius, tvarumo reikalavimus.
Nuotraukos: Wayde Carroll