Individualaus namo modernizacija: namo šiltinimas – sprendimas, be kurio neapsieisite siekdami sumažinti išlaidas

Individualaus namo modernizacija: namo šiltinimas – sprendimas, be kurio neapsieisite siekdami sumažinti išlaidas

namo siltinimas
Unsplash nuotr.

Deimantė Daugintytė

Gyvenate arba paveldėjote senos statybos vienbutį arba dvibutį? Susiduriate su didelėmis šildymo išlaidomis arba nesate patenkinti gyvenimo kokybe name, bet nežinote, nuo ko pradėti jo atnaujinimą? Jūs nesate vieni. Lietuvoje skaičiuojama daugiau nei 300 tūkst. D ir žemesnės energinės klasės individualių pastatų. Tai reiškia, kad jie arba visai nešiltinti, arba šilumos izoliacija yra skurdi. Nešiltinto pastato šildymo išlaidos ypač didelės, o gyventojų pasitenkinimas – žemas. Savininkai, pagerinę individualaus namo būklę, gali gauti iki 14,5 tūkst. eurų paramą iš Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA). Keliami kriterijai – po modernizacijos pasiekti ne mažesnę nei B energinę klasę ir sumažinti energijos išlaidas bent 40 %. Kas gyventojus skatina atnaujinti namus ir kaip vienas svarbiausių žingsnių – šiltinimas – gali pagerinti gyvenimo kokybę bei sumažinti šildymo išlaidas net iki 80 %?

Kaip sumažinti šildymo išlaidas net 25 kartus?

Dr. Andrius Buska, UAB „ROCKWOOL“ techninis vadovas, SA.lt organizuotame vebinare apie individualaus namo atnaujinimą skaitęs pranešimą tema „Individualių namų renovacija. Potencialas ir iššūkiai“, įvardijo net keletą aspektų, kodėl verta renovuoti namą:

  • Komfortiškesnis gyvenimas
  • Mažesnės šildymo išlaidos
  • Estetiškesnis namo vaizdas
  • Šeimai reikia daugiau vietos
  • Norite atsisakyti iškastinio kuro
  • Siekiate sumažinti oro taršą
  • Norite padidinti namo vertę

Šie norai daugiau ar mažiau motyvuoja imtis veiksmų. Tačiau nepasiduokite impulsyvumui. „Namo atnaujinimą derėtų planuoti kompleksiškai, kad gautumėte tikrai didelę naudą ir pajustumėte skirtumą. Kaip rodo moksliniai tyrimai ir skirtingų senų pastatų modeliavimai, vien atitvarų šiltinimas gali sumažinti šildymo išlaidas nuo 30 iki 80 %. Kiek sutaupysite iš tiesų, priklauso nuo šiltinimo masto, pasirinktų medžiagų ir jų termoizoliacinių savybių, namo konstrukcijos ir kitų faktorių. Namo konstrukcijų šiltinimas turėtų būti pirmas žingsnis, o tik vėliau keiskite šildymo sistemą“, – siūlo UAB „ROCKWOOL“ techninis vadovas.

Kodėl verta pradėti nuo namo šiltinimo ir kaip tai paveikia šildymo išlaidas esant skirtingoms šildymo sistemoms? Pateiksime apskaičiavimo pavyzdį: senos statybos nešiltinto namo šildymas per sezoną malkomis atsieina apie 30,17 eurų/kv m. Jei tokiame pastate įsirengsime šilumos siurblį „oras-vanduo“, mūsų šildymo kaštai gali sumažėti apie 3 kartus iki 10,4 eurų/kv m.

Tačiau apšiltinus namą ir toliau kūrenant malkomis šildymo išlaidos žymiai sumažėja – iki apie 3,55 eurų/kv m. per sezoną. „Didžiausia nauda bus, jei apšiltinę pastatą įsirengsime šilumos siurblį „oras-vanduo“, tada šildymo kaina tesieks apytiksliai 1,22 eurų/kv. m. Lyginant su pirminiu variantu (nešiltinto namo kūrenimas malkomis), šildymo išlaidos sumažėja net 25 kartus“, – akivaizdų apskaičiuotą skirtumą pabrėžia dr. A. Buska. 

Kokias individualaus namo konstrukcijas šiltinti?

Namas – kompleksiškas statinys. Kuo jis sudėtingesnis, tuo jo modernizavimas gali užtrukti ilgiau ir kainuoti brangiau. Ieškant optimaliausių sprendimų dažniausiai šiltinamos šios namo atitvarinės konstrukcijos: stogas, perdanga, sienos ir grindys.

Stogo šiltinimas

Kaip įvardija dr. A. Buska, stogas dėl savo didelio ploto yra viena jautriausių, kalbant apie šiltinimą. „Stogo atitvaros šiltinimas ypač reikšmingas norint sumažinti energijos išlaidas“, – sako specialistas ir pataria šlaitiniuose stoguose naudoti akmens vatos plokštes SUPERROCK PREMIUM. Termoizoliacijos storis, norint atitikti B klasę, turėtų būti 285 mm. „Taip pat labai svarbus izoliacinių plėvelių montavimas, kad stogas būtų izoliuotas nuo vėjo ir garų. Vėjo izoliacija visada įrengiama „šaltojoje“ termoizoliacijos pusėje, o garų – „šiltojoje“. Garo izoliacija gali būti montuojama 2 būdais: 1) tarp dviejų akmens vatos plokščių, jei esanti aukščiau plokštė yra 3 kartus storesnė už esančią po garų izoliacija. 2) Tarp apdailos ir akmens vatos iš patalpos pusės“, – pataria UAB „ROCKWOOL“ techninis vadovas. 

stogo siltinimas

Šiltinti plokščiąjį stogą rekomenduojama 1–2 sluoksniais akmens vatos plokštėmis MONROCK MAX E, ant jų be tarpo klojant hidroizoliacinę stogo dangą. Termoizoliacijos storis, norint atitikti B klasę, turėtų būti 250 mm.

Perdangų šiltinimo sprendimai

Medinėse perdangose šiltinimo sluoksnis dažniausiai įrengiamas tarp sijų – tarpus užpildant termoizoliacine medžiaga. Rekomenduojama naudoti 2 sluoksnius akmens vatos SUPERROCK PREMIUM. Termoizoliacijos storis, norint atitikti B klasę, turėtų būti 270 mm.

Vėdinamų fasadų šiltinimas

Vėdinamų fasadų sistemoms su lakštinių medžiagų apdaila rekomenduojama naudoti 2 sluoksnius SUPERROCK PREMIUM akmens vatos. Termoizoliacijos storis, norint atitikti B klasę, turėtų būti 170–230 mm, priklausomai nuo sienos laikančiosios konstrukcijos (plytos, blokeliai, plokštės). 

Tinkuojamų sienų atveju šiltinimo plokštės montuojamos 1 sluoksniu ir tam gali būti naudojama FRONTROCK PLUS akmens vata. Termoizoliacijos storis, norint atitikti B klasę, turėtų būti 140–190 mm, priklausomai nuo sienos laikančiosios konstrukcijos.

frontrock super paczkawelna

Grindų šiltinimas

Apkrovas laikančios akmens vatos plokštės STEPROCK SUPER tiks grindims ant grunto ir betoninėse konstrukcijose šiltinti. Karkasinėms konstrukcijoms ant grunto – SUPERROCK PREMIUM vata, taip pat ir namuose, kur karkasinės konstrukcijos grindys įrengtos virš nešildomo pogrindžio.

Kodėl verta renovacijai ir šiltinimui rinktis akmens vatą?

  • Tai nedegi medžiaga, galinti atlaikyti iki 1000 ˚C
  • Izoliuoja nuo šalčio žiemą ir nuo perkaitimo vasarą
  • Ilgaamžė, nes savybių nekeičia daugelį metų
  • Suteikia akustinį komfortą už užtikrina garso izoliaciją
  • Laidi garams, todėl pastatas „kvėpuoja“, saugo nuo pelėsio ir perteklinės drėgmės
  • Natūrali, nes gaminama iš gamtinės kilmės uolienų
  • 100 % perdirbama 

Visai nesvarbu, kokie motyvai paskatino jus modernizuoti savo nuosavą namą. Pasirinkę kokybiškas šilumą izoliuojančias medžiagas ne tik sumažinsite šildymo kaštus, bet ir pagerinsite komfortą. ROCKWOOL akmens vata leis įvertinti namų tylą ir patogumą ištisus metus: žiemą tokiame name bus šilta, o vasarą – ne per karšta. Jei kyla klausimų dėl produktų ir sprendimų gausos, rekomenduojama rinktis universalią akmens vatą SUPERROCK PREMIUM, kuri puikiai tinka visoms karkasinio tipo konstrukcijoms šiltinti.

superrpck

SUPERROCK PREMIUM vatos privalumai:

  • Optimalus šilumos izoliacinių ir fizinių rodiklių santykis
  • Geba išlaikyti formą, patogu montuoti
  • Gera šilumos izoliacija
  • Patogios ir talpios pakuotės
  • Patvirtinta efektyvi garso sugertis

Jei nusprendėte pagerinti savo buitį ir atnaujinti namą, pradėkite nuo atitvarų šiltinimo, tik vėliau keiskite šildymo sistemą. Planuokite individualaus namo modernizaciją kompleksiškai ir palaipsniui, kad pajustumėte tikrą gyvenimo kokybės pokytį.

Išklausykite visą dr. Andriaus Buskos, UAB „ROCKWOOL“ techninio vadovo, pranešimą:

Temos: Akmens vata, Andrius Buska, Grindų šiltinimas, Perdangų šiltinimo sprendimai, Rockwool, Stogo šiltinimas, SUPERROCK PREMIUM vata, Vėdinamų fasadų šiltinimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai