Ieškiniai dėl darbo vietose patirtų traumų – gana dažnas reiškinys. Jais siekiama, kad darbdavys ar kiti atsakingi asmenys atlygintų patirtą žalą sveikatai bei asmeniniam turtui. Tiesa, labai svarbu faktorius – siekiant kompensacijos iš kitos šalies, trauma neturėtų būti paties darbuotojo aplaidumo ir neatsargaus elgesio padarinys. Daugiau naudingų įžvalgų – toliau tekste.
Kada dažniausiai svarstoma teikti ieškinį dėl traumos?
Teisininkai sako, kad neretai ieškiniai dėl žalos sveikatai atlyginimo svarstomi tada, kai darbuotojai jaučia, jog traumą, pavyzdžiui, statybų aikštelėje, patyrė dėl kito ar kitų kaltės. Tai galėtų būti saugios darbo aplinkos ir tinkamų sąlygų nesukūręs darbdavys arba šių nesilaikantys kolegos, subrangovai ir pan. Paprasčiau tariant, teisiniu keliu dažniausiai nusprendžiama eiti tuomet, kai nelaimingo atsitikimo metu patirta trauma bei sužalojimai ar turto apgadinimas yra galimai kito kaltė. Dažnai papildomą stresą tokiose situacijose kelia kitos šalies kaltės neigimas ir ignoravimas.
Apie traumų darbo vietoje ieškinius savo interneto svetainėje daug naudingos informacijos pateikia Litkraft Solicitors advokatai konsultuojantys klientus tiek Jungtinėje Karalystėje (kur yra įkurtos kelios advokatų kontoros), tiek nuotoliu Lietuvoje. Paspaudę ant nuorodos rasite daugiau naudingos informacijos apie tokio tipo ieškinius bei įžvalgų apie traumas skirtingose darbovietėse – nuo biurų iki gamyklų ar šiame straipsnyje minimų statybų aikštelių.
Apie traumas, kurios dažnai tampa ieškinio dėl kompensacijos pagrindu
Statybų aikštelėje galima patirti įvairiausių traumų, tad specifinio sąrašo, dėl kokių traumų galima kelti ieškinį – nėra. Vis dėlto specifinėje darbo srityje yra traumų, kurios laikomos vienomis dažniausių. Tai neretai kritimų iš didelio aukščio sukeltos traumos, nudegimai, pjautinės žaizdos, paslydimų ir suklupimų sukelti sužalojimai. Tai gali būti tiek rankų ir kojų traumos, tiek galvos ar nugaros sužeidimai, kurie neretai sukelia kur kas rimtesnius padarinius.
3 esminiai klausimai, nuo kurių prasideda svarstymas, ar ieškinys turi tvirtą pagrindą
Teisininkai sako, kad kiekvienu atveju atsakyti, ar ieškinys turi tvirtą pagrindą, galima tik įvertinus konkretų atvejį. Kiekvienu jų yra vertinamos visos aplinkybės, įrodymai ir pan. Vis dėlto pradėti reikėtų nuo trijų svarbių klausimų:
- Kada įvyko nelaimingas atsitikimas ir ar laikotarpis, per kurį galima pateikti ieškinį, dar nesibaigė?
- Ar nelaimingas atsitikimas galimai įvyko dėl kito kaltės?
- Ar patirtas sužalojimas tiesiogiai susijęs su galimai dėl kito kaltės įvykusiu nelaimingu atsitikimu?
Jei laikas, per kurį galima pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo dar nepraėjęs, svarbu kiek įmanoma objektyviau įvertinti – ar nelaimė tikėtinai įvyko dėl kito kaltės ir ar patirti sužalojimai yra tiesiogiai susiję su nelaimingu įvykiu. Žinoma, ne kiekvienu atveju tai įvertinti paprasta, o ir aplinkybių kiekvienu atveju gali būti daug ir skirtingų. Nepaisant to, net jei darbo aplinkoje kiti yra abejingi, o darbdavys galbūt neigia kaltę, visas abejones aptarti verta su šioje srityje besispecializuojančiais teisininkais.
Kompensacija dėl traumos, patirtos statybų aikštelėje, – nuo ko priklauso jos dydis?
Galiausiai, jeigu ieškinys sėkmingas, kompensacijos dydis taip pat priklauso nuo kiekvieno atvejo. Vis dėlto dažniausiai vertinama žala sveikatai ir su šia susijusios pasekmės bei išlaidos. Teisininkai sako, kad kompensacija skaičiuojama atsižvelgiant tiek į fizinę, tiek į emocinę žalą. Tuomet įvertinami dėl traumos patirti finansiniai nuostoliai – nuo gydymo bei reabilitacijos ir kelionių į medicinos įstaigas išlaidų iki negauto uždarbio ir žalos turtui. Tai tik keli aspektai, tačiau jų gali būti ir daugiau, priklausomai nuo sužalojimo rimtumo.
Tai kelios svarbios įžvalgos, tačiau jos – labiau bendrinės gairės. Kiekvienas atvejis yra individualus, tad ir visos ieškinio pateikimo sąlygos, galimybės, procesas, jo sudėtingumas bei gaunama kompensacija gali skirtis. Teisininkai primena, kad atsidūrus nepavydėtinoje situacijoje, svarbu nedelsti ir konsultuotis su ekspertais iškart bei nepamiršti rinkti svarbių įrodymų.