Ideali darbo vieta, kurioje dera estetika, ergonomika ir išmaniosios technologijos. Ar tai įmanoma?

Ideali darbo vieta, kurioje dera estetika, ergonomika ir išmaniosios technologijos. Ar tai įmanoma?

isku home working stalas

Jau kurį laiką didžioji dalis žmonių buvo priversti dirbti iš namų. Nuotolinis darbas, darbo erdvės namuose koncepcijoje privertė pergalvoti, kaip atrodo ideali darbo vieta ir kokias naudas ji gali kurti. Žmonės, suskubo įsigyti darbo stalus ir darbo kėdes, kurtis namų biurą. Bet ar visi pasirinko ir vis dar renkasi teisingai, atsižvelgdami į ergonomiką ir savo sveikatą?

ISKU baldų kompanijos pardavimų vadovas Simas Krupovnickas dalinasi įžvalga, kad ideali darbo vieta  prasideda nuo geros darbuotojo savijautos, o tam užtikrinti reikalingi tinkami įrankiai – ergonomiški biuro ar namų darbo erdvės sprendimai. Svarbiausi elementai, siekiant sukurti tokią darbo vietą, yra:

  • ergonomiškas reguliuojamo aukščio darbo stalas,
  • ergonomiška darbo kėdė.

Ekspertas pasakoja, kad kiekvieno iš mūsų darbo vieta yra antra pagal praleidžiamo per parą laiko kiekį, o pirmoji vieta – mūsų miegamojo lova, poilsio zona.  Taigi mūsų savijautai, produktyvumui ir energijos lygiui darbo vieta turi itin svarbią reikšmę.

rise sahkopoyta musta 1
ISKU Baldai nuotr.

Netinkami darbo vietos įrengimo sprendimai

Jeigu darbo vieta, namų biuru naudojatės 2-3 valandas per dieną ir daugiau, Jums tikrai netinkami šie sprendimai:

  • darbo stalas, įspraustas tarp TV spintelės ir lango;
  • darbo stalas, įspraustas miegamajame, dažnai tik 600 mm gylio (standartinis miegamojo spintos gylis);
  • darbo stalas su elegantišku foteliu, kuris nėra pritaikytas darbo vietai ir nėra tinkamas darbo kėdės funkcijai atlikti;
  • darbo vieta integruota triukšmingoje erdvėje, be papildomų akustikos sprendimų.
JPGPieni Blac26White 030419 01
ISKU Baldai nuotr.

Darbo vietos baldų dizaino ir funkcijos suderinimas

Minėti sprendimai dažnai atsiranda dėl klaidingo požiūrio, kad estetika yra nesuderinama su ergonomika. Svarbu akcentuoti, kad kalbant apie tinkamą darbo vietos įrengimą, funkcija visuomet svarbiau nei forma, dizainas. Tačiau nereikėtų klaidingai galvoti, kad ergonomiški baldai negali būti estetiški. Priešingai, medžiagų, formų ir aksesuarų pasirinkimas yra itin platus ir tai leidžia kurti unikalų, individualų darbo vietos dizainą. Reguliuojamo aukščio stalo privalumas yra, kad įsigijus kojas su mechanizmais, galėsite joms pritaikyti skirtingo dydžio ir medžiagų stalviršius.

Taigi pasikeitus poreikiui ir prireikus kitokio dydžio arba dizaino stalviršio, galėsite pakeisti tik jį, išsaugodami pagrindinę stalo dalį – kojas su aukščio reguliavimo mechanizmu.

JPGPieni Kotitoimisto 151020 49

Per porą valandų statiško darbo sėdint, darbuotojo koncentracijos lygis smarkiai krenta ir jis pradeda ieškoti galimybių atsistoti, pasivaikščioti, prasideda blaškymasis. Dirbant prie reguliuojamo aukščio stalo, turim galimybę ne tik prisitaikyti stalo aukštį, pagal savo poreikius, sėdint, bet ir pakėlus stalą, dirbti atsistoję. Tai leidžia persijungti iš statiškos į dinamišką darbo poziciją ir tokį pokytį rekomenduojama daryti bent kartą per valandą maždaug 15 minučių.

Ergonomiška darbo kėdė, kaip išsirinkti?

ISKU kompanijos ekspertas pabrėžia, jog ergonomiška kėdė yra ne ką mažiau svarbus elementas ir turėtų būti įsigyjama kartu su reguliuojamo aukščio stalu. Jos skirstomos į tris kategorijas:

  • Pilnai reguliuojama darbo kėdė. Modeliai, kuriuose darbo kėdės funkcijas sėdintysis gali prisitaikyti pagal savo poreikius.
  • Balno tipo-multi funkcinė  kėdė.
  • Prisitaikančios prie kūno svorio kėdės. Modeliai, kurie patys prisitaiko prie sėdinčiojo kūno duomenų. Puikiai tinka naudoti biuruose, kur viena darbo vieta naudojasi daugiau negu vienas darbuotojas.

Renkantis darbo kėdę/stalą reikia atkreipti dėmesį į šiuos svarbius aspektus:

  • Gaminiams suteikiamas garantinis laikotarpis. Atkreipkite dėmesį ar garantija suteikiama tik mechanizmams, ar ir pašaliniams garsams?
  • Pardavėjo gyvavimo laikas rinkoje ir patikimumas. Jo požiūris į gamtos apsaugos klausimus, gaminių sertifikavimas.
  • Mechanizmai ir jų kilmės šalis. Europoje pagaminti mechanizmai yra ilgaamžiškesni, negu mechanizmai iš Azijos šalių.
  • Reguliuojamo aukščio stalas turėtų būti dviejų variklių. Tai užtikrina pakankamą aukščio  amplitudę, bei sklandų veikimą ir mažesnį skleidžiamą garsą, variklių veikimo metu.
  • Modelio, kurį renkatės gyvavimo laikas rinkoje. Gamintojai atlieka bandymus su gaminiais ir rasti trūkumai yra šalinami. Kuo ilgiau produktas yra rinkoje, tuo daugiau jo galimų trūkumų yra pašalinama, kurie gali atsirasti eksploatacijos metu.
Tyotuolit office chairs 080321 01
ISKU Baldai nuotr.

Vaiko kambarys

Viena svarbiausių darbo erdvių namuose yra vaiko kambaryje esanti darbo erdvė. Įrengę ją ergonomiškai, paruošiame pagrindą augančio vaiko sveikatai. Elektra reguliuojamo aukščio stalas yra pritaikomas visa vaiko augimo periodą ir atitinka skirtingus jo poreikius. Šiandien rinkoje yra ne vienas modelis, suteikiantis galimybę užprogramuoti atmintyje skirtingus sėdimos padėties aukščius. Tai leidžia patogiai vienu stalu naudotis keliems vaikams.

rise 70x120 valkoinen sahkopoyta isku 4 2
ISKU Baldai nuotr.

Simas Krupovnickas atkreipia dėmesį į tai, kad darbo vietoje svarbu ne tik baldai prie kurių ar ant kurių sėdime, didelę įtaką mūsų savijautai turi ir pojūčiai. Taigi siekiant susikurti idealią darbo vietą, būtina pagalvoti apie akustinius sprendimus – pertvaras, tylos kambarius, kurie padėtų apsisaugoti nuo pašalinių trikdžių, atliekant didelės koncentracijos reikalaujančius darbus.

Pastaruoju metu vis daugiau kalbėdami apie produktyvumo bei ilgaamžiškumo skatinimą, privalome įsisąmoninti, jog norėdami to siekti, turime pradėti iš pagrindų tinkamai organizuoti savo elgesį erdvėse, kuriose praleidžiame daugiausiai laiko. Mūsų darbo vieta, gali būti tiesiog vieta, kur dirbame, arba įrankis, padedantis siekti minėtų tikslų, tad išnaudokim visas galimybes būti sveikesniais  ir efektyvesniais.  

Biuro interjero ir darbo tendencijos

Kalbant apie biuro interjero ir darbo tendencijas, pastaraisiais metais pastebėti dideli pokyčiai, kurie siejasi su pasaulinėmis aktualijomis ir keičia biuro ir darbo vietos sampratą. Pirmiausia išbandymai pandemija, vėliau visus sukrėtęs karas privertė perdėlioti prioritetus, peržiūrėti ne tik ką, bet ir kaip veikiame. Kalbėdama apie darbo erdvės pokyčius Blank Page projekto bendraįkūrėja, interjero dizainerė, Rūta Bužinskaitė išskiria pagrindinius aspektus, kurie nulėmė šiandieninę darbo erdvės sampratą:

  • Pandemija mums parodė, kad galime dirbti kitaip ir padėjo atrasti nuotolinio darbo galimybę.
  • Šiuolaikinis gyvenimo tempas verčia vis daugiau galvoti apie produktyvumą ir darbo/poilsio balansą
  • Vykstantis karas, verčia perdėlioti prioritetus ir išmintingai peržiūrėti išlaidas.

Kalbėdama apie biuro erdvių projektavimą, R.Bužinskaitė pabrėžia, kad profesionalus interjero dizaineris, kurdamas įmonės biurą, sprendžia, toli gražu, ne tik estetinius klausimus. Šiame procese, jis tampa konsultantu, kurio dėka erdvė gali virsti svarbiu įrankiu įmonės tikslams siekti. Priimti tinkami erdvės planavimo ir organizavimo sprendimai tampa ne tik įvaizdžio dalimi, bet ir padeda didinti darbuotojų efektyvumą bei įsitraukimą, optimizuoti pastovias išlaidas.

copernico p kICQCOM4s unsplash
Unsplash nuotr.

Daug įmonių po pandemijos į biurus grįžo tik dalinai. Interjero dizainerė pasakoja, kad klientų pavyzdžiai rodo, jog didelę laiko dalį biurai po pandemijos pustuščiai, darbuotojai renkasi hibridinio darbo modelį. Taip šią situaciją  įvardija patys klientai, tačiau svarbu suprasti, kad hibridinio darbo modelis kiekvienai kompanijai gali būti skirtingas. Yra kompanijų, kur galbūt nuotolinis darbas daliai darbuotojų neįmanomas ir dalis jų turi nuolat dirbti biure, bet likusi dalis puikiausiai gali mainydamiesi eiti į darbą kas antrą dieną. Yra kompanijų, kurių visi darbuotojai gali dirbti nuotoliniu būdu, taigi biuras reikalingas tik socializacijai bei susitikimams su klientais. Yra klientų, kurių poreikiai visiškai individualūs. Tačiau tiek vieni, tiek kiti, laiko pustuščius biurus su dedikuotomis darbo vietomis kiekvienam darbuotojui. Tinkamai parinktas hibridinio darbo modelis leidžia optimizuoti darbo erdvę ir išlaidas. Dirbant pasirinktu tinkamiausiu modeliu, galima atsisakyti perteklinių darbo vietų ir prie jų atsirandančių nebereikalingų baldų, kas leidžia kiekybę keisti į kokybę:

  • sumažinus darbo vietų skaičių galima likusioje erdvėje įrengti papildomas biuro zonas, gerinančias darbo erdvės kokybę,
  • galima ieškoti mažesnių patalpų, bet geresnėje miesto vietoje,
  • galima ieškoti tiesiog mažesnių patalpų, o sutaupytą biudžeto dalį skirti geriems tikslams, o galbūt tiesiog sutaupyti.

Taigi nauji hibridinio darbo principai, turi atsispindėti erdvės perorganizavime ar naujų biuro erdvių  planavime. Kintančios sąlygos turi įtakos ir biurų erdvių dizaino tendencijoms.

copernico TSYQ5stQVjg unsplash
Unsplash nuotr.

Kad hibridinio darbo modeliai būtų efektyvesni įprasti biuro erdvės elementai turi kisti. Priklausomai nuo hibridinio darbo modelio gali būti mažinamas darbo stalų kiekis, atsisakoma individualių, kiekvienam darbo stalui skirtų daiktų laikymo sprendimų.

Biurų interjero tendencijos – namų jausmas biure

Per laiką praleistą dirbant nuotoliu, darbuotojai  priprato prie jaukios namų aplinkos ir dažnai mažiau jauki biuro aplinka gali atrodyti kiek atgrasiai. Taigi, norėdami užtikrinti komfortišką emociją, į biurų dizainą turim įnešti  jaukius “naminius” sprendimus, kaip minkšti, jaukūs  audiniai, natūralios medžiagos, leidžiančios įjungti savo pojūčius –  jausti skirtingas tekstūras, kilimai, paveikslai, apvalintos formos ir pritemdytas apšvietimas bendrojo naudojimo erdvėse.

Tačiau, kad ir atsiras šis namų stilius ofisuose ir greičiausiai tikrai dažnai turės įtakos kandidatų apsisprendimui rinktis darbdavį ar ne, be namų pojūtį kuriančių stilingų daiktų, biure, vienareikšmiškai, išlieka ergonomiški stalai ir kėdės. Svarbu neperspausti ir suprasti, kad biuras, nors ir jaukus, bet apie darbą, tad jame privalo likti svarbiausi elementai –  tiesiog jie integruoti į švelnesnį įvaizdį turinčią aplinką.

Biofilinis dizainas

Dažnai klaidingai manoma, kad tai yra džiunglių efekto sukūrimas biure. Tačiau iš tiesų tai natūralios gamtos įleidimas iš išorės į vidų ir ne tik per augalus. Per natūralias  ir perdirbtas medžiagas, tekstūras,  spalvas, kvapus, natūralią ir atitinkamai kuo artimesnę jai, dirbtinę šviesą.

Erdvės sąmoningam darbui

Sąmoningo ofiso erdvės koncepcija padės kurti dinamišką erdvę. Tam pasitarnaus daug ir įvairių erdvės transformavimo biuruose sprendimų. Keičiant savo darbo vietos lokacija, priklausomai nuo užduočių, kurias reikia atlikti,  yra būtina turėti galimybę susikurti atskiras zonas biure. Čia  naudingi bus  įvairūs lengvai transformuojami baldai ir pertvaros.

unknown wong bXmfBgobSMI unsplash
Unsplash nuotr.

Išmaniosios technologijos biure

Labai svarbus punktas! Technologijos juda taip sparčiai, kad kartais nespėjam vytis, tačiau jei visgi įšokam į traukinį galim laimėti labai daug –  nuo automatizuoto apšvietimo, šildymo ir oro kokybės reguliavimo iki efektyvaus hibridinio darbo modelio valdymo – stebėjimo ir duomenų rinkimo, kad įvertinus juos erdvė galėtų būti perorganizuojama. Taigi technologijos bus tai, kas padės efektyviau naudoti resursus biuruose.

Mindaugas Juška, Flanco bendraįkūrėjas,  pasakoja, kad  šiandien jau yra sukurti ir veikiantys įrankiai kurie leidžia ne tik organizuoti hibridinio darbo modelius, bet ir surinkus duomenis bei juos išanalizavus, pagrįstai atlikti paskaičiuotus erdvės pakeitimus ir tokiu būdu leisti įmonei sutaupyti arba pagerinti darbuotojų gerbūvį. Ir tai tik maža dalis to, kaip technologijos padeda efektyvinti darbą biure.

Mindaugas Juška, tikina, kad hibridinio darbo suintensyvėjimą smarkiai paskatino pasaulinės aplinkybės. Kadangi toks darbo modelis atėjo greičiau, negu dauguma kompanijų tikėjosi, pasiruošimui laiko nebuvo,  tenka pasitelkti į pagalbą išmanias technologijas, kurios padeda hibridinį darbą suvaldyti.

C 6
Flanco nuotr.

Dirbant hibridinio darbo principais labai svarbu žinoti tikslius duomenis apie biuro darbo vietų, susitikimų kambarių, parkavimo vietų užimtumą ir naudojimą. Technologinis sprendimas gali padėti gauti duomenis apie tai:

  • Kurios darbo  vietos labiau naudojamos.
  • Kiek darbo vietų  išvis reikia per mėnesį/ketvirtį.
  • Kiek darbo vietų  reikia x kiekiui kolegų.
  • Kaip keičiantis kolegų skaičiui keičiasi darbo vietų poreikiai
  • Koks kabinetų užimtumas per mėnesį/ketvirtį.
  • Kokie kabinetai populiariausi?Kodėl?

Tokių duomenų analizė padeda suprasti:

  • Ar darbo vietų reikia didinti/mažinti?
  • Ar susitikimų kabinetų kiekį reikia didinti/mažinti?  
  • Ar reikia perorganizuoti erdvę/es?
  • Koks hibridinio darbo modelis geriausiai atitiktų įmonės darbo pobūdį.

Duomenis galima analizuoti ir tuomet  remiantis objektyviais faktais organizuoti biuro interjerą šiandienos ir ateities poreikiams. Specialistas sako, jog tai eliminuoja  prielaidas, jog  biuras apytuštis arba sausakimšas. Dažnai jos atsiranda subjektyviai stebint biuro kasdienybę,  bet ar tikrai taip yra parodo duomenys. Dažnai nesusimąstoma apie tai, kad ne visuomet rezervuotos erdvės yra panaudojamos. Remiantis statistika tarp 30-40 proc. rezervuoto laiko yra neišnaudojama, o duomenų rinkimas su rezervacija ir registracija leidžia biuro erdves išnaudoti 100 proc.

C 7
Flanco nuotr.

Blank Page akademija organizuoja nemokamus mokymams apie būsto įsirengimą, interjero dizainą. Artimiausias seminaras lapkričio 10 d. tema “Vonios Kambarys” regisracija į seminarą: https://bit.ly/3VwiOI6.

isku logo black rgb
Flanco black 1
logo blank page
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″  image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]
Temos: biuro baldai, Darbo vieta, Darbo vietos įrengimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai