Kultūros paveldą rastume kiekviename mieste ir miestelyje. Kartais tai iš toli matomi senų laikų objektai – dvarai, pilys, kulto pastatai, o kartais – mūsų kasdienybėje sutinkami namų apyvokos daiktai ar dekoro elementai. Gerai apsidairęs kiekvienas savo aplinkoje pamatys kultūros paveldą – ir tik nuo mūsų pačių priklauso, koks likimas jį ištiks.
Antrus metus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, gegužės 3-4 d. įsikurs „Heritas“ – atvira kultūros paveldui neabejingos visuomenės ir specialistų paroda. Atvirumas čia – raktinis žodis, nes būtent atviras, betarpiškas prisilietimas prie kultūros paveldo išsaugojimo praktikos leidžia iš naujo įvertinti ir atrasti mūsų visų kultūrinę praeitį. Suklusti turi kiekvienas, sukantis galvą ką daryti su namuose ar sodyboje esančiais senais daiktais, reikšmingais ne tik dėl susietų prisiminimų, bet ir dėl amžiaus, sukūrimo būdo, istorinės vertės.
Parodoje didelis dėmesys skiriamas praktiniam santykiui su kultūros paveldu formuoti. Viena svarbiausių renginio dalių – kūrybinės dirbtuvės, kurios skirtos plačiajai visuomenei supažindinti su įvairiomis kultūros paveldo išsaugojimo, restauravimo ir atnaujinimo technikomis. Dar daugiau, paroda siūlo unikalią progą patiems pabandyti prikelti tai, kas į mūsų kasdienybę atėjo (ir užsiliko) iš praeities – medinius langų rėmus ir masyvias senovines duris, senąsias fotografijas ir paslaptingą sienų tapybą, kaimo trobos kampus ir palubėje besisupančius sodus. Tai ir dar daugiau pažinti galima atėjus į „Heritas“ festivalio erdves.
Didelė dalis kultūros paveldo Lietuvoje sukurta iš medžio, todėl parodoje pristatomos įvairios medžio meistrystės paslaptys. Bažnyčios presbiterijoje įsikūrusi medžio meistrų erdvė turėtų būti ypač įdomi norintiems išsaugoti senuosius medinius namus arba svajojantiems patiems pasistatyti tradicinę trobą. Dirbtuvių meistrai parodys, kaip surinkti seniausią žemaitišką rąstinį numą, atkurti paslėptą medinių durų grožį ar restauruoti lango rėmą. Dailidės ir staliaus amato mokantys senųjų amatų profesionalai dirbtuvių lankytojus supažindins ir su šiam darbui būtinais įrankiais, o norintiems ir pagaląs juos.
Jaukius ir kultūros paveldui draugiškus namus padės kurti baldų restauravimo dirbtuvės – juk atnaujinę krėslą ar taburetę savo namuose turėsite paveldo dalelę, kuri pati svečiams pasakos unikalią savo istoriją. Ieškantiems daugiau meninių iššūkių, siūysim pažvelgti į restauravimo subtilybes – paveikslų retušavimo, auksavimo, keramikos ar trimačių polichromuotų objektų atkūrimo būdus. Šalia – galimybė patiems susikurti gipso liejinį, išmokti dekoruoti reta, tačiau ypač vertinama dirbtinio marmuro – skaljolos – technika, sukonstruoti krosnį, sumaišyti senovinį kalkių skiedinį ar ypatingus „kvėpuojančius“ ir ekologiškus kazeininius dažus, kurių gamybai naudojama… varškė!
Praktinę parodos naudą pajus namuose turintys apiplyšusių knygų ar išblukusių nuotraukų. Knygų ir nuotraukų restauravimo dirbtuvės, senojo popieriaus pažinimas, sulietų knygų gelbėjimas – tai praktiniai užsiėmimai, naudingi ir kultūros vertybėms, ir jų savininkams, ypač, jei jie mėgsta dirbti su klijais ir popieriumi. Nenorite teptis rankų? Tuomet ateikite ir, ramiai pasėdėję vos penkias minutes, parsineškite namo čia pat tamsiame kambariuke išryškintą senovinio „polaroido“ nuotrauką arba sidabro želatininiu metodu atspaustą atvirutę. O greta sužinosite, kaip elgtis su brangiausiomis šeimos relikvijomis – senosiomis fotografijomis.
„Heritas“ kūrybinės dirbtuvės – šeimoms ir vaikams draugiška erdvė, siūlanti daug užsiėmimų mažiesiems Vaikų edukacijos erdvėje. Vaikams bus suteikta galimybė patiems pasijausti architektais – suprojektuoti ir iš medžio sukurti architektūrines kompozicijas, susipažinti, kaip vaikai žaidė ir kūrė senovėje, sužinoti, kaip su paveldu yra susiję paslaptingieji šikšnosparniai, išgirsti kūrybiškus knygų vaikams pristatymus, prisiliesti prie pasaulio muziejų kolekcijų spalvinant, vienai dienai tapti archeologu ir „įdarbinti“ savo vaizduotę kitose kūrybinėse veiklose. Etno kampe visa šeima kviečiama surišti tradicinį šiaudinį sodą, saugantį namus ir jų gyventojus, sumeistrauti skudučius ar išmokti dainuoti senovinę sutartinę. Net dvi dienas vykstančios veiklos – puikus būdas šeimai praleisti savaitgalį.
Visuomenei tampant vis pastabesnei, jautresnei kultūros paveldui, ne viena kultūros vertybė buvo išgelbėta nuo sunaikinimo ar beatodairiškos komercinės invazijos. Tačiau kultūros paveldui pasitarnauti galime ir saugodami savo artimiausioje aplinkoje esančias vertybėms – pastebėti jas ir padėti joms išlikti. Kaip sako renginio organizatoriai, išsaugoti kultūros paveldą nėra sunku, reikia tik trupučio žinių. Būtent „Heritas“ kūrybinės dirbtuvės ir ten susirinkę paveldo entuziastai lankytojams pasiruošę dovanoti praktines žinias, kaip kurti paveldui draugišką aplinką. Apsilankykite ir dalyvaukite!