Statyba tradiciškai laikoma inertiška, ją sunku įsivaizduoti be sunkiasvorės technikos, kalno medžiagų. Bet statyba taip pat įgyja vis daugiau lankstumo, kurio jai suteikia naujos technologijos. Viena tokių – geopolimerų injekcijų technologija.
Įmonė „URETEK Baltic“, naudodama pažangią URETEK technologiją, efektyviai sprendžia grunto smegimo problemą, ir daro tai ypač lanksčiai, prisitaikydama prie esamų sąlygų.
URETEK technologijos istorija siekia jau pusšimtį metų ir atsiradusi yra netoli Lietuvos – Suomijoje. Legenda pasakoja, kad du draugai – statybos inžinierius bei chemikas – sėdėjo lauke ir žiūrėjo į beviltiškai smengantį kaimyno namą. Jiems kilo klausimas: ar būtų įmanoma išgelbėti namą, nieko negriaunant ir neperstatant, efektyviai panaudojant turimus resursus? Atsakymas – tai įmanoma su nauja technologija.
Geopolimerų injekcijų technologija – lankstus ir greitas procesas
Išgelbėti namą jo negriaunant galima su geopolimerų injekcijų technologija. Paprastai tariant, tai yra specialios dervos, kurių esminė savybė ta, kad jos ypač greitai plečiasi ir kietėja. Patekusios į gruntą, jos itin greitai jį sutvirtina ir pakelia į viršų. Suomių sprendimas pasirodė ypač efektyvus. Per penkis dešimtmečius jų naudojama technologija išplito praktiškai visame pasaulyje.
„Atlikus injekcijas, iš esmės gali realiuoju laiku stebėti, kaip vyksta konstrukcijos kėlimo procesas. Dervų mes turime net 27 skirtingas rūšis. Vienos stipresnės, kitos silpnesnės, vienos plečiasi greičiau, kitos – lėčiau – pasirinkimas priklauso nuo konkrečios sprendžiamos problemos“, – pasakoja „URETEK Baltic“ projektų vadovas Kęstutis Jurėnas.
Geopolimerų technologija išsiskiria tuo, kad yra visiškai neinvazinė ir greitai veikia. Kitaip tariant, atliekant darbus, nereikia nieko kasti, ardyti, griauti. Netrikdomas nei žmonių gyvenimas, nei komercinė veikla. Todėl toks sprendimas idealiai tinka atvejams, kai grunto problemos sprendžiamos tankiai apgyvendintose vietose.
„Atliekant darbus mūsų pagrindinė užduotis yra pasiekti gruntą, kuris sėda ar yra susilpnėjęs. Tai pasiekiama su grąžtais, o po to įstatant specialius injektavimo vamzdelius ir per juos įleidžiant dervas į reikiamą gylį. Stotys, kurios atlieka šiuos darbus, yra mobilios. Tai reiškia, kad techninį automobilį gali pastatyti visai šalia darbų zonos, taip suteikiant visam darbų procesui labai daug lankstumo“, – dėsto „URETEK Baltic“ projektų vadovas.
Injektavimo vamzdeliai, per kuriuos į gruntą yra leidžiamos geopolimerų dervos, yra vos 1,5 cm skersmens. Tai reiškia, kad darbai nepalieka praktiškai jokių pėdsakų. Atlikus injekcijas skylutės paprasčiausiai užlopomos ir tampa vizualiai nematomos, tad šis procesas yra idealus sprendimus nenorintiems, kad pastato pakėlimas pakenktų jo estetikai.
Mažina neigiamą poveikį aplinkai ir taupo sąnaudas
Dar vienas aspektas, leidžiantis geopolimerų injekcijas vadinti ateities technologija, yra ekologija. URETEK sprendimai mažina anglies dvideginio pėdsaką, nes mažina kasybos darbų ir medžiagų poreikį pamato remontui ir stabilizavimui, nereikia nei daugybės technikos, nei gausaus logistinio palaikymo. Todėl ši technologija gali žymiai sumažinti laiko bei lėšų sąnaudas ir prisidėti prie aplinkos apsaugos.
Įmonės atstovas K. Jurėnas įsitikinęs, kad ateityje ekologinis aspektas taps dar svarbesniu. Statybos verslas paprasčiausiai nebegalės jo ignoruoti. Geopolimerų injekcijų technologija daugeliu atvejų padės įgyvendinti reglamentuojančiuose dokumentuose numatytus parametrus. Tačiau ekologiškumas, pastebi K. Jurėnas, – tai dar ne viskas. Pagalvoti būtina ir apie ekonomiškumą.
„Jeigu įvertintumėme ir suskaičiuotumėme, ką turėtum daryti ir kiek išleisti, jeigu eitum standartiniais statybinių metodų keliais, pasidarytų labai aišku, kad ši technologija yra gerokai pigesnė. Tačiau tai dar ne viskas. Vertinti juk reikėtų ne tik griovimo, atliekų išvežimo, betonavimo ir kitų darbų sąnaudas, bet ir patį laiką. Injektavimo technologija jo sąnaudas gali sumažinti net dešimtimis kartų“, – teigia „URETEK Baltic“ atstovas.
Technologija suteikia plačių panaudojimo galimybių
Geopolimerinių injekcijų technologija pasižymi ir didžiuliu universalumu. Ją naudoti galima praktiškai visur, kur tik yra giluminė konstrukcija. Tai ir istoriniai, paveldo objektai arba komerciniai, sandėliavimo pastatai, gyvenamieji namai, taip pat ir daugiabučiai. Technologija sėkmingai naudojama ir infrastruktūros objektuose, renovuojant tiltus, uostus, geležinkelius, kelių sankasas ir pan.
„URETEK Baltic“ dirba su pačiais įvairiausiais projektais. Natūralu, kad dažniausiai tenka spręsti gyvenamųjų namų savininkų problemas – šie pastatai paprastai stovi tankiose miesto zonose, kur labai sunku darbus atlikti tradicinėmis priemonėmis.
Miestams vis sparčiau tankėjant ir tampant dar labiau koncentruotais, labai auga ir komercinių pastatų problemų sprendimo poreikiai. Tokiems projektams pamatų ar grindų kėlimas labai dažnai būna tiesiog „gyvybės ar mirties“ klausimas.
„Įsivaizduokite pasvirusias grindis prekybos vietose ar sandėliavimo patalpose. Kartais jas pakelti reikia net ir 20 cm, taip pastatus iš esmės išgelbėjant ir leidžiant funkcionuoti toliau. Vis daugiau dirbame ir su infrastruktūros projektais. Pavyzdžiui, kelių sankasų stabilizavimu, tiltų tvirtinimu ir t. t. Tačiau tų sričių, kuriose šią technologiją būtų galima pritaikyti, dar yra daugybė“, – sako pašnekovas.
Į „URETEK Baltic“ neretai kreipiasi žmonės ar įmonės su problemomis, kurių kompanija iki tol net nebuvo bandžiusi spręsti. Tačiau tokie atvejai tampa ne tik iššūkiu, bet ir naudinga patirtimi: sprendimą paprastai galima rasti, kruopščiai išanalizavus situaciją.
„Šios technologijos stiprybė ir grožis ir yra tai, kad ją galima pritaikyti pačiose įvairiausiose situacijose. Neartų dirvonų dar yra daugybė. Technologija nuolat stebina savo panaudojimo galimybėmis“, – teigia „URETEK Baltic“ atstovas.
Vienas geriausių ir maloniausių būdų tas galimybes patikrinti, pasak K. Jurėno, – tai istorinių, paveldosaugos pastatų pakėlimai, pamatų sustiprinimas. Dirbant senamiestyje atsiranda visai kitos rizikos, kiti niuansai. Tvarkant paveldą niekada negali būti tikras, kad procesas vyks taip, kaip įprasta – čia nuolat atsiranda nenumatytų situacijų. Niekada negali būti tikras, kokį gruntą rasi po šimtmečius stovinčiais pastatais.
„Dirbdamas visada turi labai atidžiai galvoti ne tik apie tvarkomą pastatą, bet ir apie tuos, kurie stovi šalia. Tačiau tokie iššūkiai atneša ir didesnį pasitenkinimą juos įveikus. Visi istoriniai pastatai, prie kurių dirbome, sėkmingai stovi ir stovės dar labai ilgai“, – geopolimerinių injekcijų technologijos efektyvumu įsitikinęs įmonės „URETEK Baltic“ projektų vadovas K. Jurėnas.
URETEK technologija naudojama daugiau nei 52 pasaulio valstybėse. Tai užtikrina kokybę, nes Lietuvoje dirbantys specialistai turi galimybę naudotis patirtimi, kuri yra sukaupta įgyvendinant daugiau nei 200 tūkst. labai didelės apimties bei nesuskaičiuojamai daug mažesnių projektų.