Gedimino kalne – dar viena nuošliauža

Gedimino kalne – dar viena nuošliauža

Gedimino kalno šlaite
LNM nuotr.

Geologų spėjimai, jog Gedimino kalno vaizdą sudarkiusios nuošliaužos dar gali pasikartoti, netruko pasitvirtinti. Pranešta apie pietrytiniame Gedimino kalno šlaite nušliaužusį įmirkusio augalinio grunto sluoksnį – maždaug 40 kv. metrų. Situaciją kovo 9-ąją nagrinės kultūros ministro suburta darbo grupė Gedimino kalno avarijos grėsmės pašalinimo darbų koordinavimui ir priežiūrai.

Vos prieš kelias savaites pradėti Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaito tvarkymo darbai. Pilies aikštelėje į kalno gruntą įbetonuotas inkarinis polis, nuo kurio po žeme einančiais lynais pritvirtintas nuošliaužos atidengtas gelžbetoninis rostverkas. Užtikrinus jo stabilumą, atšilus pašalui ir apdžiuvus gruntui planuojama imtis šlaito grunto stabilizavimo darbų.

Nuolat stebimas ir kalno šiaurinis šlaitas, nuslinkęs 2016 metų vasario mėnesį. Geologų nuomone, paviršinis grunto sluoksnis tąkart atitrūko dėl staigaus atlydžio ir gausių kritulių, suformavusių palankias sąlygas paviršutinėms nuošliaužoms susidaryti. Mediniai kuoleliai ir armatūros konstrukcijos laikinai pristabdė šlaito velėnos slinkimą.

SA.lt primena, kad remiantis atliktais tyrimais jau parengti ir patvirtinti Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaito tvarkybos darbų (avarijos grėsmės pašalinimo, konservavimo, restauravimo, remonto) projektiniai pasiūlymai. Išanalizavus 1988–2010 metų Gedimino kalno šlaituose vykdytų darbų negausią dokumentaciją, akivaizdu, kad šlaitai buvo tvarkomi epizodiškai. Įgriuvos, medžių išvartos kalno šlaituose paskutiniais dešimtmečiais atsiranda periodiškai: vibracija dėl intensyvaus eismo T. Vrublevskio ir Arsenalo gatvėmis, tilto statyba, didelės statybos prie kalno, nukasant šlaitų dalį neabejotinai paskatino įgriuvas neužpiltų tunelių vietoje, pakeitė hidrologinę situaciją.

Pasigirdo siūlymų į Gedimino kalno tvarkymo darbus aktyviau įtraukti visuomenę ir ją nuolat informuoti apie planuojamus ar atliekamus darbus. Vienas kultūros viceministrų sulaukė priekaištų, kad, užuot rūpinęsis šiuo istoriniu objektu, aktyviai dalyvauja narpliojant Trakų autobusų stoties rekonstrukcijos projekto peripetijas.

Temos: Gedimino kalnas, Šlaito nuošliaužos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai