Gamtos apsuptyje – meno ir verslo pamokos

Gamtos apsuptyje – meno ir verslo pamokos

in tegra house 0
Kūrybos centras „inTegra House“ (projekto autoriai – Lijana Petrikėnė, Džiugas Kisielius, Ignas Lukauskas). SA archyvo nuotr.

Vienas iš penkių šiųmečių architektūros konkurso „Žvilgnis į save“ laureatų – 2015 metų birželį duris atvėręs kūrybos centras „inTegra House“, išsiskiriantis ne tik moderniomis technologijomis, darniais sprendimais, bet ir Lietuvai nauja idėja populiarinti meno bei verslo sinergiją. Idėja kūrybos centrą, skirtą susitikimams ir įvairiems renginiams, įkurti ne mieste, bet ežero pakrantėje, atokiau nuo sostinės, pradėta realizuoti ją prieš tai patikrinus architektūriniame konkurse.

Siekis – išlaikyti ryšį su gamta

Erdvė, kurioje svarbūs strateginiai sprendimai būtų  priimami vadovaujantis ne tik racionalia logika, bet ir įjungiant emocinį bei dvasinį intelektą, panaudojant įvairias kūno praktikas – taip kūrybos centrą „inTegra House“ pristato užsakovas – bendrovė „Tegra“. Užduotis sukurti kūrybos centrą gamtoje buvo suformuluota dar 2011 metais paskelbtame architektūriniame konkurse „Tegra house – biuras gamtoje“.

Gyva, į aplinką reaguojanti statinių išdėstymo kompozicija, besikeičiantys dinamiški fasadai ir mobili vidinė funkcinė schema – ši Vilniaus architektūros studijos (VAS) architektų grupės (projekto autoriai Lijana Petrikėnė, Džiugas Kisielius, Ignas Lukauskas) idėja tuomet pripažinta geriausia. Architektų pasirinkta trikampė pastatų forma pasukta taip, kad atvirasis fasadas atkartotų šlaito liniją ir sykiu išliktų tiesioginis vizualinis ryšys su ežero pakrante. Atsižvelgiant į sklypo reljefą taip pat suformuotos trijų lygių pastatų terasos.

Konkursą laimėjusios VAS projektų vadovė L. Petrikėnė teigė, kad vienas svarbiausių uždavinių projektuojant kūrybos centrą „inTegra House“ buvo išlaikyti keturių pastatų komplekso ir juos supančios gamtos darną – suprojektuoti neagresyvius, derančius su aplinka pastatus.

in tegra house 01

Apželdino visų pastatų stogus

Keturių pastatų kompleksas iškilo Trakų rajone, Subartėnų kaime, 1,9 hektaro žemės sklype, šalia ežero. Vienas komplekso pastatų – skirtas seminarams, paskaitoms organizuoti. Jame įrengta konferencijų salė ir bendradarbiavimo erdvė (ang. hub). Atskiras yra valgomojo korpusas. Vadinamajame muzikos name įkurta garso įrašų studija, koncertų salė. Dailės name – keramikos degimo krosnis. Čia planuojama rengti dailės plenerus. Komplekso pastatai kompaktiški – 80 kvadratinių metrų. Visus juos sujungia pėsčiųjų takas.

Kūrybos centras „inTegra House“ projektuotas laikantis sveiko namo statybos principų. Pasirinktos natūralios statybinės medžiagos, vienšlaičiais nuožulniais stogais optiškai sumažintas statinių aukštingumas, stogai apželdinti. Architektai paaiškino, kad keturių pastatų komplekse sprendimą apželdinti stogus padiktavo reljefas, noras pastatus įkomponuoti į šlaitą, be to, sprendimas apželdinti visų pastatų stogus derėjo su fasado apdaila, pasirinktomis natūraliomis medžiagomis.

Žaliuosius stogus šiame objekte įrengė bendrovė „Žali stogai“. Įmonės direktorius Vytautas Čimelius pabrėžė, kad šiuolaikinės stogų želdinimo technologijos suteikia daug laisvės architektams, o stogai gali būti įvairiai eksploatuojami. Tinkamai parinkus sistemas, jų komponentus, ant stogo, kaip ir ant žemės, galima sukurti beveik viską.

„inTegra House“ komplekse stogams apželdinti buvo panaudotos kompanijos „ZinCo“ intensyvaus želdinimo sistemos, skirtos plokštiesiems ir šlaitiniams stogams, taip pat stogo terasų ir takų sistema. Įmonės „Žali stogai“ specialistai panaudojo apsauginius, drenažinius – drėgmę kaupiančius ir filtruojančius – sluoksnius, taip pat specialiai stogams želdinti skirtą substratą, leidžiantį čia augantiems augalams sukurti sąlygas, panašias į greta esančių pievų. Teigiama, kad ilgainiui, išsivysčius augalų šaknų sistemai, stogai ir supanti aplinka supanašės.

Stogų želdinimo sistema, anot V. Čimeliaus, efektyviai apsaugo stogo hidroizoliaciją nuo aplinkos poveikio, o jos eksploatacijos laiką pailgina 2–3 kartus. Tokių stogų privalumai ypač pastebimi vasarą – apželdinti stogai apsaugo patalpas nuo karščio. Dar viena pastaruoju metu labai aktuali ir vertinama žaliųjų stogų ypatybė – sulaikyti liūčių vandenį: šis palaipsniui patenka į pastatų vandens surinkimo sistemą. Toks sprendimas leidžia sušvelninti liūčių poveikį pastatams, sykiu – ir aplinkai.

in tegra house 02

Įdiegta moderni šildymo ir vėdinimo sistema

Sienų, stogų konstrukcijoms, pastatams šiltinti šiame objekte pasirinkti pasaulyje pasiteisinę sprendiniai, skirti sveikam ir subalansuotam namo mikroklimatui sukurti. Sienų apdailai naudota Kanados raudonojo kedro mediena yra nealergiška, be to, kedras laikomas aromaterapiniu medžiu. Pastatuose taip pat vyrauja kedro medienos grindų danga, dalyje patalpų įrengta plūkta balto molio asla, sienų apdailai naudojamas molio tinkas. Natūralią šviesą užtikrina vitrininiai energiją taupantys, ekologiški ir ilgaamžiai mediniai langai bei stiklinės pertvaros – šių gausu visame pastate. Vitrininiai langai pasirinkti neatsitiktinai – sprendimą padiktavo noras ištisus metus stebėti besikeičiančią gamtą.

Vilniuje įsikūrusi bendrovė „Betonys“, kurios specializacija – grindų paruošimas ir betonavimas, naudodama pažangiausias technologijas ir profesionalią vokiečių firmos mobiliąją betonavimo įrangą, šiame objekte atliko grindų betonavimo darbus: paruošė pagrindą, įrengė termoizoliacinį sluoksnį (grindis apšiltino polistireniniu putplasčiu, paklojo izoliacinę plėvelę) ir armuoto betono sluoksnius. Taip pat – medinę liepto dalį. Lieptui statyti panaudota termiškai apdorota mediena, išsiskirianti tvirtumu ir atsparumu puvėsiui bei vandeniui. Nors pastatyti lieptą, anot įmonės „Betonys“ atstovo Žydrūno Kuralavičiaus, nėra sudėtinga, šis darbas kruopštus ir įdomus.

Kaip ir kiekvienas statomas objektas, pasižymintis tam tikrais įrengimo niuansais, lieptas irgi turi būti saugus, patikimas ir ilgai tarnauti. Bendrovės specialistai šiame objekte įrengė ir ąžuolinius
lauko laiptus.

in tegra house 03Statybos ir inžinerines technines paslaugas teikiančiai bendrovei Statybos projektų valdymo grupei šiame objekte patikėtas projekto valdymas ir statybos techninė priežiūra. Įmonės specialistai organizavo projektavimo ir statybos darbus, taip pat, remdamiesi iš anksto suformuotomis užduotimis – rangovų atranką. Prasidėjus statybos darbams jie tapo atsakingi už darbų kokybės ir terminų kontrolę statybos metu, rangovų darbų koordinavimą objekte, galiausiai atliko statybos užbaigimo procedūras, parengė techninę, eksploatacinę dokumentaciją ir perdavė ją statytojui.

Originalūs, netipiški trikampiai pastatai, pripažino bendrovės Statybos projektų valdymo grupės direktorius Andrius Montvydas, tapo ir iššūkiu, ir puikiu pavyzdžiu, kaip nestandartinę idėją galima paversti kūnu.

„Šiam tikslui buvos sutelkta darbinga ir ambicinga užsakovų, architektų bei rangovų komanda. Saviti, originalūs ir netipiniai sprendiniai skatino dirbti išsijuosus, pasitempti ieškant būdų juos kuo geriau ir racionaliau įgyvendinti. Kiekvieną neeilinį techninį sprendimą įgyvendinome kūrybiškai ir su užsidegimu, tam buvo sudarytos visos sąlygos. Užsakovai į kiekvieną darbuotoją žiūrėjo su pasitikėjimu ir palankumu, nes kitaip nieko padaryti nebūtų pavykę. Jiems pavyko sukurti tokią atmosferą, kurioje buvo gera kurti ir dirbti, nes ir pačiame komplekse viskas pritaikyta tolesnei kūrybai. Džiugu, kad Lietuvoje esama tokių žmonių, investuojančių į projektus, kurių įgyvendinimas kiekvienam prisidėjusiajam yra ir iššūkis, ir galimybė, ir neįkainojama patirtis“, – pasidžiaugė A. Montvydas.

Dar vienas gamtos apsuptyje įkurto kūrybos centro „inTegra House“ išskirtinumas – novatoriška šildymo ir vėdinimo sistema, veikianti principu „oras–žemė–oras“. Grunte buvo įkastas gruntinis šilumos mainininkas su oro paėmimo ir padavimo ortakiais, kuriais oras patenka į pastatus ir sušildo arba atvėsina patalpas. Rekuperacinė sistema su šilumos siurbliu įeinantį orą sušildo iki reikiamos temperatūros. Vasarą oras, patenkantis per gruntinį mainininką, pastatą atvėsina, tad patalpų nebereikia papildomai drėkinti ar sausinti. Kūrybos centre taip pat sudaryta galimybė elektroniniu būdu valdyti šildymo, vėsinimo, apšvietimo ir apsaugos sistemas.

„inTegra house“ išsiskirs ir specialiai suprojektuotais baldais – konferencijų stalais bei kėdėmis, taip pat Lietuvoje pagamintais sėdmaišiais.

Viešosios įstaigos „Verslo ir meno sinergija“ administratorius Marius Mirončikas pasakojo, kad „inTegra House“ vyksiantys renginiai bus atviri, vienu metu jų planuojama organizuoti keletą ir taip skatinti meno bei verslo sinergiją.

STRAIPSNIS SKELBTAS ŽURNALE „STATYBA IR ARCHITEKTŪRA“ 2015 RUGPJŪČIO / RUGSĖJO NUMERYJE.

Temos: „inTegra House“, „Žvilgsnis į save 2015-2016“, Vilniaus architektūros studija, Žalieji stogai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai