Top Baneris

Finansų ministerijos akiratyje – su nekilnojamuoju turtu susiję kreditai

2016 rugpjūčio 1 d.
Finansų ministerijos nuotr.
Finansų ministerijos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Finansų ministerija ir Lietuvos bankų asociacija (LBA) šiuo metu aptaria vieno svarbiausių su nekilnojamuoju turto susijusio teisės akto – kredito įstatymo – projektą. Specialistai neabejoja – tinkamas teisinis reguliavimas užtikrins vartotojų apsaugą, skatins kredito paslaugų rinkos plėtrą.

„Pagrindinis mūsų uždavinys – stiprinti vartotojų apsaugą. Privalome rasti sprendimus, kuriais garantuotume sąžiningą verslo elgesį vartotojų atžvilgiu, tuo pat metu skatindami ir kredito davėjų bei tarpininkų konkurenciją“, – teigia finansų ministrė Rasa Budbergytė.

Siūlomu projektu siekiama nustatyti, kad griežtesnės nei ligi šiol nuostatos būtų taikomos ne tik gyvenamosios paskirties nekilnojamuoju turtu užtikrintoms kredito sutartims, sudaromoms su vartotojais (būsto kreditai), bet ir kitoms su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito sutartims, užtikrintoms nekilnojamojo turto įkeitimu, nepriklausomai nuo įkeisto nekilnojamojo turto paskirties.

Naujų reikalavimų siūloma netaikyti pagal Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti įstatymą sudaromoms kredito sutartims.

Finansų ministrės teigimu, būtina didinti ir reikalavimus kredito teikėjams, kredito tarpininkams – jie turėtų būtų nepriekaištingos reputacijos, atitikti žinių ir gebėjimų reikalavimus. Tai leistų vartotojams rinktis jų vertybes atitinkančius kredito teikėjus.

Be to, plečiant finansavimo nekilnojamam turtui įgyti galimybes, siūloma leisti fiziniams asmenims, skolinantiems asmenines lėšas per tarpusavio skolinimo platformas, per šias platformas teikti ir su nekilnojamuoju turtu susijusius kreditus. Tačiau, kaip pastebi finansų ministrė, šiuo atveju pagrindiniu tikslu išlieka vartotojų apsauga, todėl siūloma nustatyti atskirus reputacijos, žinių, taip pat įstatinio kapitalo reikalavimus tarpusavio skolinimo operatoriams bei apriboti skolinamų lėšų dydžius.

Papildoma informacija:

Įstatymo projektais į nacionalinę teisę perkeliamos Direktyvos 2014/17/ES dėl vartojimo kredito sutarčių dėl gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto nuostatos ir įgyvendinamas Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1125/2014.

Direktyvos nuostatas siūloma taikyti ne tik gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto hipoteka užtikrintoms kredito sutartims, bet ir kitoms bet kokios paskirties nekilnojamuoju turtu užtikrintoms kredito sutartims, kurias sudaro vartotojai.

Nustatyti reikalavimus su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito sutarčių sudarymui ir nutraukimui.

Nustatyti reikalavimus kredito davėjų, kredito tarpininkų ir tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus veiklai.

Nustatyti taisykles, pagal kurias Lietuvoje veikiantys kredito tarpininkai turėtų teisę teikti paslaugas kitose valstybėse narėse, o kitų valstybių narių kredito tarpininkai – Lietuvoje.

Įtvirtinti priežiūros institucijos kompetenciją prižiūrint Įstatymo projekte nustatytų reikalavimų vykdymą.

Finansų ministerijos inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video